صید میگو از یک ماه قبل از مهلت قانونی/ اخلال در نظم دریایی آغاز شد


صید میگو از یک ماه قبل از مهلت قانونی/ اخلال در نظم دریایی آغاز شد

مدیرعامل تعاونی صیادان بندر دیر گفت: صید میگو صید قانونی است که از ۲۴ مردادماه هر سال افتتاح می شود و تا ۴۵ روز ادامه دارد. متأسفانه به دلیل مدیریت ضعیف و نبود امکانات پیشگیری از ماه ها پیش این صید آغاز شد.


مجید ابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به افزایش صید ترال در مناطق صیادی اظهار کرد: مناطق صیادی دیر و مطاف یکی از مهمترین مناطق صید و زیستگاه میگو به شمار می روند؛ به طوری که در حال حاضر در سال ۲۰۱۸ به دلیل افزایش صید ترال در مناطق صیادی و صیادی میگو در نظر گرفته شده است. در حال حاضر بیش از ۳۰ فروند قایق صیادی از شهرستان دیر و اطراف استان خوزستان خارج از فصل صید به صورت غیرمجاز با تور ترال صید می کنند.


وی با اشاره به اینکه صید ترال برای صید میگو انجام می شود، تصریح کرد: صید میگو صید قانونی است که از ۲۴ مرداد ماه هر سال افتتاح می شود و تا ۴۵ روز ادامه دارد. متأسفانه به دلیل ضعف مدیریت و نبود امکانات پیشگیرانه، این صید از یک ماه پیش آغاز شده است.


ابراهیمی با اشاره به کاهش توان نیروی پدافند منابع آب بیان کرد: جریمه های شکار غیرمجاز میگو بازدارنده لازم نیست بنابراین صیادان به کار خود ادامه می دهند. اما این موضوع خسارات جبران ناپذیری به این گونه آبزی وارد می کند و همچنین حقوق افرادی را که باید ساعت اعلام شده صید را رعایت کنند، تضییع می کند.


به گفته مدیرعامل تعاونی آهو سیادان؛ ماهی های پایین مانند میگو با ترال صید می شوند.


با اشاره به اینکه در این مدت میگوهای موجود در آب های خلیج فارس هنوز رشد کاملی نداشته اند، خاطرنشان کرد: شناورهای پژوهشکده سازمان شیلات هنوز برای اعطای امتیاز صید به صیادان به دریا نرفته اند. قیمت میگوهای کوچک چندان بالا نیست و بسیاری از ماهی های کوچک با میگو صید و دور ریخته می شوند که به نظر می رسد هیچ سودی جز تخریب اکوسیستم دریایی ندارد. دولت موفق به سازماندهی صید ترال در مقیاس بزرگ شده است، اما ما نمی دانیم چه مافیایی پشت ادامه حیات این صید است.


وی با اشاره به تجارت شناورهای صیادی گفت: با صید بزرگ، ماهی های کوچک و طعمه کمتری وجود دارد، بنابراین به صیدگاه های بزرگ نزدیک نمی شوند، بنابراین صید کاهش می یابد، ارسال این ها صرفه اقتصادی ندارد. کشتی ها به ساحل دریا اخیراً بسیاری از ماهیگیران قایق های خود را به ماهیگیران شهرهای شمالی فروخته اند.


بر اساس اظهارات ابراهیمی؛ تراول کف را تمیز می کند و با گرم شدن خلیج در تابستان و رها شدن میگوها، همه چیز در کف آن توسط ترال از بین می رود. ترال ماهی های مهاجم را می کشد.


مدیرعامل تعاونی سیادان دیر در پایان گفت: پیشنهاد ما تعطیلی صید ترال و فانوس های صیادی است اما طی مکاتبه با استانداری صید میگو نیز در مدت ۴۵ روز انجام شود.


انتهای پیام/