ضعف اتحاد سیاسی در عراق خشم ترکیه را برانگیخت / مردم عراق آماده ایستادگی در برابر تجاوزات آنکارا هستند


ضعف اتحاد سیاسی در عراق خشم ترکیه را برانگیخت / مردم عراق آماده ایستادگی در برابر تجاوزات آنکارا هستند

استاد دانشگاه بغداد تاکید کرد: واکنش مردم عراق به ترکیه و جهان این پیام را داده است که آماده جنگ با ترکیه هستند و هیچ تجاوزی به خاک خود را نمی پذیرند.


محمد عباس التمیمی، استاد دانشگاه بغداد، عوامل و دلایل حملات مکرر ترکیه به شمال عراق و حاکمیت این کشور را تشریح کرد که آخرین نمونه آن حمله به منطقه گردشگری زاهو در استان دهوک بود. در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، ابتدا باید گفت که ترکیه برای اولین بار تمامیت ارضی عراق را نقض می کند. ضعف اتحاد داخلی کشور احتمالاً دلیل اصلی افزایش چنین تخلفاتی است.


وی گفت: علیرغم پایبندی عراق به مجاری دیپلماتیک برای جلوگیری از این مداخلات، این تجاوزات همچنان رو به افزایش است و دولت عراق را ملزم به اتخاذ تدابیر دیگری می کند.


التمیمی افزود: ترکیه یکی از کشورهای مبدأ است، علاوه بر نیاز فعلی ما به آب، مبادلات تجاری عظیمی بین دو کشور وجود دارد.


وی افزود: گفتنی است عراق نیز می تواند از عوامل منطقه ای و بین المللی برای تاثیرگذاری بر ترکیه استفاده کند. ما با جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی داریم و امروز عراق کشوری تاثیرگذار برای سایر کشورها است.


این استاد دانشگاه بغداد خاطرنشان می کند: مداخله ترکیه را می توان با عوامل متعددی محدود کرد و در نهایت استفاده از بازدارنده های نظامی با ظرفیت های مختلف را متوقف کرد.


وی ادامه داد: ضعف داخلی عراق و تشدید درگیری‌های احزاب سیاسی بسیاری را به این باور رسانده است که این احزاب و درگیری‌های آنها عامل اصلی نقض حاکمیت عراق است.


التمیمی در ادامه خاطرنشان کرد که تشدید درگیری بین این احزاب سیاسی و ترس از تفرقه در کشور، توانایی پاسخگویی به تجاوزات ترکیه را از آنها سلب کرده است.


وی در ادامه خاطرنشان کرد: ترکیه در شمال عراق جاه طلبی های تاریخی دارد و به دنبال احیای امپراتوری عثمانی است. آنها هم جاه طلبی های اقتصادی و گرایش های ایدئولوژیک دارند و به دنبال بهانه هایی برای مداخله بر اساس آن هستند.


التمیمی افزود: پاسخ عراق چه در سطح رسمی دیپلماتیک و چه در سطح غیررسمی غیرضروری بود.


وی گفت: امروز از یک سو از وزارت امور خارجه عراق و پارلمان این کشور که در عرصه سیاسی حضور ندارند می خواهم به نقش واقعی خود در بسیج و ایجاد انگیزه در جامعه جهانی از جمله اتحاد عمل کنند. ملل و سازمان های مرتبط سازمان هایی مانند شورای امنیت و تصمیم گیری، جلوی نقض های ترکیه را بگیرید و از نقض حاکمیت عراق جلوگیری کنید.


یک استاد دانشگاه بغداد در پایان افزود: آخرین نکته این است که ادامه عدم وجود یک دولت قدرتمند با قدرت کامل در عراق، توانایی عراق را برای مبارزه با نقض اختیارات، حاکمیت و تمامیت ارضی خود تضعیف خواهد کرد. این مشکل را در سطح سیاسی به وضوح می‌بینیم، زیرا در هیچ کشوری حکومتی وجود ندارد و کشورهای همسایه به استقلال آن‌ها دست درازی می‌کنند.


وی تاکید کرد که تلاش برای تشکیل دولت ضروری شده است. افزایش همکاری‌های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران موضوع مهمی برای ترکیه است و کاملاً آگاه است که متحدان منطقه‌ای می‌توانند نقشه سیاسی و قدرت خاورمیانه را به‌طور چشمگیری تغییر دهند.انتهای پیام/