طاهری: وزن غربی دهلی نو را نمی توان با اسلام آباد مقایسه کرد/ قدرت ها آماده ادامه سردرگمی ایدئولوژیک در پاکستان هستند/ ممکن است تقابل دوجانبه در افغانستان تشدید شود.


طاهری: وزن غربی دهلی نو را نمی توان با اسلام آباد مقایسه کرد/ قدرت ها آماده ادامه سردرگمی ایدئولوژیک در پاکستان هستند/ ممکن است تقابل دوجانبه در افغانستان تشدید شود.

یک مشاور سابق ایرانی در افغانستان گفت: ما یک هند در حال توسعه داریم و در کنار آن پاکستان است که هدیه آن به جهان بنیادگرایی رادیکال است و این عناصر در ۷۵ سال گذشته تشدید شده است.


عبدالمحمد طاهری مشاور سابق ایران در افغانستان در گفت وگو با روزنامه ایلنا به هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال هند و پاکستان اشاره کرد و گفت: ابتدا باید توجه داشت که سیاست اساساً یک موضوع چندوجهی است. باید گفت که سیاست جهانی یک پدیده یک طرفه و یک طرفه نیست و یک طرفه توسعه نمی یابد. در این زمینه شاهد هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال هند و پاکستان هستیم و حتی اگر خوش بین باشیم باید بگوییم که مشکلات این دو کشور و در نتیجه مشکلات افغانستان و پاکستان به طور جداگانه قابل حل نیست. حل نمی شود، حداقل این مشکلات بلافاصله حل نمی شود. توجه داشته باشید که انگلستان و آمریکا می خواهند بر اساس منافع و استراتژی های گذشته خود بر جهان حکومت کنند، نکته اینجاست که این کشورها عموماً هیچ شناختی از افغانستان ندارند. زیرا این کشورها جامعه کاملا سنتی و منحصر به فرد خود را دارند.


وی ادامه داد: در هند و پاکستان هم همینطور است. در هند، جمعیت زیادی را در راه تبدیل شدن به یک ابرقدرت می بینیم، در حالی که در کنار آن کشوری مانند پاکستان را می بینیم که غرق در سنت و حتی رادیکالیسم است. به نظر من در شرایط کنونی آمریکا به هر یک از کشورهای هند و پاکستان به صورت جداگانه نگاه کرده است. به عنوان مثال، پس از توافق دوحه، اعتقاد بر این است که پاکستان بزرگ تأسیس شده است. زیرا افغانستان که تا دیروز با پاکستان اختلاف داشت، تحت کنترل حاکمان اسلام آباد است و به همین دلیل برای افزایش قدرت در مقابل هند، نیاز به سرکوب افغانستان دارد. قوانین آن کشتن


این کارشناس جنوب آسیا می گوید: پاکستان می داند که قدرت به بمب هسته ای محدود نمی شود، بلکه قدرت در سطوح فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جنبه های دیگری دارد. بر این اساس، من معتقدم که ایالات متحده تقریباً می داند اسلام آباد در سالگرد استقلال این کشور به دنبال چه چیزی است و حتی می داند که چگونه هند را با آنها کنار بیاورد. ما هند را داریم که از نظر فنی، سیاسی و اقتصادی در حال توسعه است و در کنار آن پاکستان است که سوغات دنیای بنیادگرایی رادیکال شده و اکنون افغانستان را به عنوان یک عمق استراتژیک می بیند. اساس این طبقه بندی، سیاست کلی است که توسط بریتانیای کبیر پس از استقلال هند و پاکستان در سال ۱۹۴۷ مطرح شد. توجه داشته باشید که مناطق دیگر به شورش و هرج و مرج نیاز دارند، همانطور که غرب به دموکراسی و صلح در اطراف آنها نیاز دارد. به همین دلیل است که بریتانیا و آمریکا تمایلی به توقف بنیادگرایی در پاکستان و افغانستان ندارند.


طاهری افزود: فکر می کنم تصادفی نیست که هند و پاکستان با دو الگوی سیاسی متفاوت به وجود آمدند و مستقل شدند و این مسائل از پیش طراحی شده بود. این طبیعی است که پاکستانی ها علیه کسانی که به پیامبر اسلام توهین می کنند به خیابان ها بیایند، اما اینکه آنها پس از اعتراض به مؤسسات و ساختمان های دولتی رفته و آنها را به آتش کشیدند، اساساً آشفتگی ایدئولوژیک را نشان می دهد. – مشکل زمان. این اتفاق نیفتاد، شکل نگرفت. آنها اساس تفکری هستند که سیاست را تعریف می کند و در خدمت منافع کشورهای غربی است. در هند نیز شاهد همین تضاد ایدئولوژیک علیه مسلمانان هستیم و تقریباً دو کشور در هفتاد و پنج سال گذشته درگیر چنین مسئله حل نشده ای هستند. در چنین شرایطی باید فهمید که شرایط کنونی جهانی و مدیریت جهانی بسیار دشوار است و این روند وضعیت نظام بین الملل را بدتر می کند.


این تحلیلگر سیاسی گفت: باید درک کنید که اوکراین و وضعیت آن روز به روز پیچیده تر می شود و در کنار این مشکل، اوضاع افغانستان نیز پیچیده تر از گذشته می شود. ما شاهد درگیری های داخلی و منطقه ای در خاورمیانه و آفریقا هستیم و اکنون تنش های تایوان و چین و آمریکا اخیراً جهان را نگران کرده است. همین مسائل هزاران متغیر را برای تحلیل این رویداد ایجاد می کند که این واقعیت است که درگیری بین هند و پاکستان در افغانستان نیز به وجود آمده است، اما این بار پاکستان به دنبال رهبری خود برای مقابله با هند خواهد بود. در این میان باید درک کرد که جنگ با مشکلات اقتصادی مرتبط است و بی شک ایالات متحده بیش از هر زمان دیگری به هند نیاز دارد. زیرا واشنگتن به دنبال مقابله با پکن است و از این طریق هند ابزاری برای آمریکایی ها می شود.


وی در پایان تاکید کرد: جایگاه هند در آمریکا و وزن استراتژیک جهانی این کشور با پاکستان قابل مقایسه نیست. دهلی نه تنها متحد آمریکاست که چین را هدف قرار می دهد، بلکه آمریکا به دنبال مدیریت روابط خود با سایر کشورها در راستای استراتژی بلندمدت خود است و به همین دلیل، آمریکا برای هند بسیار مفید خواهد بود. . باید توجه داشت که ممکن است آمریکایی ها در مورد افغانستان به پاکستان نیاز داشته باشند، زیرا مذاکرات دوحه چنین نیازی را نشان داد، اما وزن این دو کشور در ادبیات و استراتژی آمریکا و دیگر کشورهای غربی برابر نیست. دولت ها. مشکل اصلی در هند، پاکستان و دنیای امروز این است که گفت‌وگو و عقلانیت در برخی مواقع از بین می‌رود و به نظر من اسلام‌آباد و دهلی باید با هم صحبت کنند تا مشکلات خود را حل کنند و ریشه مشکل را حل کنند تا به خویشاوندی نرسد. صلح


انتهای پیام/