طرف افغان آزادی حقابه هیرمند را پذیرفت


طرف افغان آزادی حقابه هیرمند را پذیرفت

وزیر نیرو در تشریح دستاوردهای سفر یک روزه خود به افغانستان گفت: در این سفر، طرف افغانستانی موافقت کرد که از انحراف جریان آب به سمت شوره زار گود زارع جلوگیری کرده و جریان آب جاری شود. جهت طبیعی به ایران.


به گزارش وزارت نیرو ایلنا، «علی اکبر محرابیان» با اشاره به دیدارهای مختلف درباره دستاوردهای سفر خود به افغانستان گفت: با طرف افغانستانی در مورد معاهده ۱۳۵۱ گفت‌وگو کردیم که در ماه‌ها و سال‌های اخیر این عنوان را دریافت کردیم. پروژه افتخار نزدیک مرز جمهوری اسلامی ممکن است اجرا شده باشد.


وی در ادامه گفت: از سد کجکی افغانستان، سد ایران رها می شود و به سد کمال خان می رسد که ۷۰ کیلومتر با مرز ما فاصله دارد.


وزیر نیرو خاطرنشان کرد: منطقه ای به نام گود زیره در پروژه حقابه هیرمند در قسمت جنوبی سد کمال خان وجود دارد که از آنجا آب به آن منطقه هدایت می شود.


محرابیان گفت: ایران با ساخت سد تغییر کانال در ۱ تا ۲ سال گذشته آزاد نمی شود.


وی با اشاره به مذاکرات با مقامات افغانستانی خاطرنشان کرد: در این سفر طرف افغانستانی توافق کردند که دیگر آب به منطقه گود زیره سرازیر نشود و آب در مسیر وارد ایران شود.


وی با بیان اینکه موضوع آبخوان ایران از دیگر موضوعاتی بود که در این بازدید به آن پرداختیم، ادامه داد: در سال های عادی میزان آبخوان در جمهوری اسلامی ایران ۸۲۰ میلیون مترمکعب است و با توجه به بارندگی ها، کمیسیون آب تصمیم به برگزاری دارد. جلسه ای بررسی و رسیدگی خواهد شد با عنوان “لطفا بدهید”.


وزیر نیرو در پایان ابراز امیدواری کرد بر اساس مذاکرات انجام شده در روزهای آینده شاهد خروج از تنش در ایران باشیم.


انتهای پیام/