عدم دسترسی به سوئیفت بازار جهانی را از ما گرفته است/ یکی از مفاد قرارداد ۲۵ ساله باز شدن بازار چین به روی ایرانی ها است.


عدم دسترسی به سوئیفت بازار جهانی را از ما گرفته است/ یکی از مفاد قرارداد 25 ساله باز شدن بازار چین به روی ایرانی ها است.

نایب رئیس انجمن ملی محصولات کشاورزی تاکید کرد: تحریم های مالی و تعلیق دسترسی به سوئیفت منجر به از دست رفتن بخشی از بازار جهانی شد. علاوه بر این، دولت های ایران فرصت های خود را هدر می دهند و اقدامات مناسب و به موقع برای باز کردن درهای بازارهای روسیه و چین به روی تجار ایرانی انجام نمی دهند.


صدرالدین نیاورانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی روزنامه ایلنا با بیان اینکه تحریم ها به طور مستقیم زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار کرد: بسیاری از کشورهای جهان تحت تحریم هستند اما تحریم هایی که بر آنها اعمال می شود نامرئی است و در زندگی آنها واقعی نیست. مردم آن‌ها، اما شرایط در ایران متفاوت است و تحریم‌ها نوعی هدف قرار دادن مردم ایران بود.


وی با اشاره به نیاز آمریکا و کشورهای اروپایی به نفت ایران خاطرنشان کرد: آمریکا برخلاف میل آنها با عربستان مذاکره کرد و خواستار افزایش تولید نفت شد زیرا افزایش قیمت سوخت در آمریکا باعث تورم بی سابقه ای در کشور شد. .


نیاورانی تاکید کرد: دولت ایران در تلاش برای رفع تحریم ها است، عمر قرارداد همکاری جدید محدود نیست و روسای جمهور آینده آمریکا نیز برای کنترل اوضاع اقتصادی کشور به توافق پایبند خواهند بود. زیرا تحریم های فعلی آسیب جدی به اقتصاد آمریکا و اروپا وارد کرده است.


نایب رئیس انجمن ملی محصولات کشاورزی گفت: لغو تحریم ها به شکوفایی اقتصاد ایران کمک می کند. همچنین می توان تجارت سنتی با آمریکا را در زمینه هایی مانند تجارت فرش بهبود بخشید.


نیاورانی برگشت ناپذیری ارز را یکی از چالش های اصلی صادرات کشور عنوان کرد و تحریم های مالی و محدودیت دسترسی را اضافه کرد. به سرعت باعث شد بخشی از بازار جهانی را از دست بدهیم. علاوه بر این، دولت های ایران فرصت های خود را هدر می دهند و اقدامات مناسب و به موقع برای باز کردن درهای بازارهای روسیه و چین به روی تجار ایرانی انجام نمی دهند. اگر قوانینی برای تسهیل صادرات و تسهیل روند بازگشت به کشور تصویب شود، قطعاً حتی در شرایط تحریم نیز شاهد رونق صادرات خواهیم بود.


به گفته وی؛ با لغو تحریم ها مشکل روابط مالی که به طور مستقیم بر اقتصاد داخلی تاثیر می گذارد، حل می شود.


این فعال اقتصادی ادامه داد: یکی از مفاد قرارداد ۲۵ ساله با چین باز شدن بازار چین به روی کسب و کارهای ایرانی است.


این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا بعد از تحریم ها دلالان در اقتصاد کشورمان کم می شوند؟ وی افزود: ادامه تحریم ها معادل سود بیشتر دلالان تحریم است. اقشار فقیر و کم درآمد جامعه بیشترین آسیب را از این ممنوعیت گرفتند زیرا واسطه ها به جیب زدند و اگر این ممنوعیت برداشته شود مطمئناً از فشار بر طبقه کارگر و کارگران جامعه کاسته می شود. .


نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در پایان گفت: معتقدم دولت تصمیم درستی خواهد گرفت و به کمیته ملی کشاورزی جمع بندی می کند.


انتهای پیام/