عراق واردات تخم مرغ ایرانی را تحت فشار ترک ها ممنوع کرد


عراق واردات تخم مرغ ایرانی را تحت فشار ترک ها ممنوع کرد

به گفته رئیس انجمن مرغ تخم‌گذار استان تهران، تولید یک کیلوگرم تخم مرغ برای تولیدکنندگان ۴۸ هزار تومان است، در حالی که سازمان حمایت از دامپروری هر کیلوگرم را ۳۱ هزار تومان می‌خرد.


ناصر نبی پور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در پاسخ به این سوال که چرا تخم مرغ صادراتی از ایران به عراق بازگردانده شده است؟ وی گفت: عراق همیشه به مرغ و تخم مرغ ایرانی نیاز ندارد زیرا از ترکیه تامین می شود و در مدت زمان کوتاهی از ایران تخم مرغ وارد می کند.


وی ادامه داد: ترکیه در هر روز از سال می تواند نیاز عراق را تامین کند اما ما می توانیم بخشی از نیاز آنها را در سه ماه تابستان تامین کنیم، بنابراین با فشار ترک ها، عراقی ها واردات تخم مرغ از ایران را ممنوع کرده اند.


نبی پور با بیان اینکه سلامت محموله تخم مرغ به عراق تایید شده است، گفت: این محموله یک تریلر به وزن حدود ۲۷ تن بوده است.


وی گفت: افغانستان در حال حاضر صادرات تخم مرغ از ایران را متوقف نکرده است و تولیدکنندگان می توانند صادرات تخم مرغ را به این کشور آغاز کنند.


وی خاطرنشان کرد: قیمت تخم مرغ در بازار بین ۲۰ تا ۲۱ هزار تن کمتر از قیمت نهایی است و از این رو تولیدکنندگان روحیه خوبی ندارند.


به گفته وی؛ تولیدکنندگان در هر کیلوگرم ۴۸ هزار تن تخم مرغ می خرند و سازمان پشتیبانی امور دام در هر کیلوگرم ۳۱ هزار تن تخم مرغ خریداری می کند.


و در این مورد حمید کاشانی رئیس هیئت مدیره مرغداران منطقه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی دور و بروی گفت: ترکیه واردات تخم مرغ از ایران به عراق را ممنوع کرده است، از این پس بستگی به این دارد که آیا رایزنان اقتصادی ما بتوانند مسیر و بازار را حفظ کنند یا خیر. دیروز در گمرک اعلام شد.به ترکیه.


به گفته کاشانی؛ مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت کشاورزی این موضوع را تکذیب می کند و برای حفظ بازار ایران تلاش می کند.


در تابستان راهی جز صادرات تخم مرغ وجود ندارد و دولت باید مازاد تخم مرغ را خریداری و ذخیره کند.


کاشانی درباره لزوم افزایش تولید تخم‌مرغ افزود: اگر تولید تخم‌مرغ افزایش پیدا نکند، در نیمه دوم سال با چالش جدی مواجه خواهیم شد، زیرا اگر تولید صرفه اقتصادی نداشته باشد، تولیدکنندگان شامل مرغ‌های تخم‌گذار نمی‌شوند. روند.”


به گفته رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران منطقه؛ ۱۲۰۰ تن تخم مرغ از ایران صادر شده است.


انتهای پیام/