عربستان سعودی از طریق ترکیه، مصر و اردن به اسرائیل نزدیک می شود / ریاض به دنبال خروج آمریکا از انجماد است


عربستان سعودی از طریق ترکیه، مصر و اردن به اسرائیل نزدیک می شود / ریاض به دنبال خروج آمریکا از انجماد است

وی گفت: ولیعهد عربستان سعودی با کاهش تنش با ترکیه، اردن و مصر به دنبال عادی سازی روابط با اسرائیل است، اما از بازگشت رئیس جمهور سابق آمریکا به قدرت خرسند است.


صباح زنگنه، تحلیلگر منطقه به ایلنا گفت: در روزهای اخیر ولیعهد عربستان سعودی شاهد سفرهایی به مصر، اردن و ترکیه بوده است که ما باید از این موضوع آگاه باشیم. خلیج فارس و خاورمیانه برای رسیدن به هدف استفاده از اردن. یکی از این اهداف استفاده از قدرت های نظامی-امنیتی و همچنین نفوذ سیاسی اردن در آمریکا و انگلیس، ولیعهد عربستان سعودی است. اردن پیش از این مسئولیت موقوفات فلسطین و قدس را بر عهده گرفته بود و تلاش عربستان سعودی برای ریاست جمهوری باعث ایجاد رقابت شده است.


وی افزود: در مورد مصر، قاهره با یک سری توافقات با اسرائیل صلح و سازش می کند و ولیعهد عربستان سعودی می خواهد از قاهره در همین راستا استفاده کند. در این زمینه ترکیه نیز با اسرائیل به توافق رسیده است، توافق جدیدی بین تل آویو و آنکارا صورت گرفته است و همه این مسائل باید زیر چتر سه کشور عربستان سعودی قرار گیرد. در این روند، ریاض تلاش می کند تا مبهم بودن روابط اسرائیل با خود و سایر کشورهای عربی و اسلامی منطقه را روشن کند، در حالی که عربستان سعودی قصد دارد به نوعی روابط خود با اسرائیل را توجیه کند. توجه داشته باشید که هر سه کشوری که ولیعهد عربستان به آنها سفر کرده است، روابط عمومی با اسرائیل دارند، اما در عربستان وضعیت متفاوت است.


این تحلیلگر سیاسی توضیح می دهد که ریاض تلاش می کند از طریق اردن، مصر و ترکیه به آرامی به سمت اسرائیل حرکت کند و به نظر می رسد عربستان سعودی می خواهد گام نهایی را برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی بردارد. در این میان باید توجه داشت که ترکیه و مصر در شرایط کنونی به سرمایه گذاری عربستان نیاز دارند و این در حالی است که سعودی ها به دنبال سوء استفاده از روابط سه کشور با اسرائیل و نفوذ منطقه ای آنها هستند. حرکت دیده می شود. به عنوان مثال، در سفر ولیعهد عربستان سعودی به اردن، مشاور امنیت ملی اسرائیل نیز از این کشور دیدن کرد و تلاقی این موضوعات حاکی از برگزاری تور پشت صحنه چین و ارتباط ریاض و تل آویو است. .


وی در پایان خاطرنشان کرد: سلسله سفرهای بن سلمان در اواخر ژوئیه بین باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و سفر برنامه ریزی شده وی به سرزمین های اشغالی انجام شد. تقابل بایدن و بن سلمان از نظر بسیاری از تحلیلگران به عنوان یک موضوع مهم سیاسی تلقی می شود و حتی تیم ولیعهد عربستان امیدوار است که دونالد ترامپ به سیاست آمریکا بازگردد. این در حالی است که بن سلمان در حال حاضر به دنبال کاهش درگیری با کشورهایی مانند ترکیه، اردن و مصر برای حل این وضعیت است که باید در قالب خروج از عربستان به آن نگاه کرد. انجماد با آمریکا به نظر می رسد سفرهای بن سلمان که با سفر بایدن به عربستان سعودی تلاقی می کند با مسائل امنیتی و سیاسی در خلیج فارس و خاورمیانه از جمله امنیت اسرائیل مرتبط باشد. از سوی دیگر موضوع انرژی پس از جنگ در اوکراین و پیدایش قطب های جدید در این محور نیز باید مورد توجه قرار گیرد.


انتهای پیام/