عربستان سعودی و اسرائیل از دهه ۸۰ از طریق بن سلطان روابط داشته اند/ دستور کار جدید آمریکا بی ثبات کردن منطقه است.


عربستان سعودی و اسرائیل از دهه 80 از طریق بن سلطان روابط داشته اند/ دستور کار جدید آمریکا بی ثبات کردن منطقه است.

کاردار اسبق ایران در عربستان گفت: آمریکا در تلاش است تا یک اتحاد حداقلی مبتنی بر مدیریت اختلافات و تنش ها بین کشورهای منطقه ایجاد کند و به همین دلیل فکر نمی کنم در دستور کار جدید قرار گیرد. برای ایالات متحده، این در مورد پر کردن منطقه است.


احمد دستمالچیان، کاردار سابق ایران در عربستان با اشاره به تلاش بایدن برای اعلام روابط عربستان و اسرائیل در سفر خود به منطقه، باید بگویم که روابط بین اعراب و اسرائیل در سطوح مختلف وجود داشت. این روند به ویژه از اوایل دهه ۸۰ ادامه داشت و این روابط از زمان پروژه ملک فهد نیز ادامه داشت. بر این اساس باید گفت که رابطه اسرائیل و عربستان از قدیم الایام وجود داشته است، حتی از زمانی که بندر بن سلطان سفیر عربستان در آمریکا بوده و حتی سندی منتشر شده که نشان می دهد بن سلطان سعودی بوده است. عربی. بنیانگذار روابط اسرائیل و عربستان سعودی. با این حال، زمانی که سلمان خان به قدرت رسید، بندر بن سلطان را رها کرد و در نهایت بازنشسته شد.


وی ادامه داد: از آن زمان بن سلطان، رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی به این نتیجه رسید که آمریکا باید لابی قدرتمندی مانند اسرائیل داشته باشد و به همین دلیل توانست تا حد زیادی بر عربستان نفوذ کند. کشورهای عربی در سطوح مختلف.معرفی سیاست و امنیت آمریکا. او حتی می گوید در دهه ۱۹۹۰ با رئیس موساد در آمریکا ملاقات داشته است، به همین دلیل این رابطه از آن زمان ادامه دارد و معتقد است که این قضیه را نمی توان موضوع جدیدی دانست. اینکه چرا این اسناد در جریان سفر بایدن به منطقه و بازدید از اسرائیل و عربستان سعودی منتشر شد، نشان دهنده تمایل تل آویو برای جلب توجه جهانیان به روابط گذشته خود با عربستان است. سعودی ها در شرایط فعلی این را نمی خواهند، این مشکلات آشکار می شود و مشکلات متعدد سیاسی و امنیتی برای ریاض ایجاد می کند.


این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: با تاکید بر سفرهای بایدن به اسرائیل و عربستان، بحث در مورد موضوعاتی مانند سامانه مشترک پدافند هوایی در منطقه یا ایجاد ناتوی عربی، اساساً آمریکا از آمریکایی ها می خواهد مراکز بحران را ببندند یا کاهش دهند. و به همین دلیل نمی توانند مسائل نظامی را علیه ناتوی عربی و ایران مطرح کنند. به همین دلیل، ایالات متحده در تلاش است تا یک اتحاد حداقلی مبتنی بر حل اختلافات و تنش‌های کشورهای منطقه را پیشنهاد دهد و به همین دلیل، من فکر می‌کنم دستور کار جدید آمریکا، تراکم‌کردن منطقه نیست.


وی در خاتمه خاطرنشان کرد: در مورد عربستان و اسرائیل باید بگویم برنامه های زیادی از نظر تجاری، اقتصادی و زیرساختی وجود دارد اما مشخص نیست چه اتفاقی می افتد، بستگی به مذاکرات بعدی دارد. در حال حاضر، سعودی‌ها به دنبال اعلام عمومی درباره توافق نیستند. زیرا در جهان اسلام و جهان عرب، ریاض نمی تواند مسائل را به این سطح از شفافیت برساند. از منظری دیگر باید درک کنیم که سفر بایدن به عربستان سعودی یک سفر دوجانبه نیست، بلکه سفر او به جده برای شرکت در مراسم سران عرب است. اردن و عراق نیز در این نشست شرکت دارند و به نظر من تنها نتیجه سوق دادن این کشورها به سمت کاهش تنش در منطقه خواهد بود.


انتهای پیام/