علل تنش مرزی لبنان و صهیونیست/ دخالت آمریکا در میدان گازی و نفتی کاریش


علل تنش مرزی لبنان و صهیونیست/ دخالت آمریکا در میدان گازی و نفتی کاریش

این کارشناس لبنانی تلاش می کند در مذاکرات با اسرائیل از منافع ملی خود محافظت کند، اما آمریکا تلاش می کند مداخله کند و مذاکرات را به سمت اسرائیل هدایت کند.


سیدرضا صدرالحسینی کارشناس منطقه در گفت وگو با ایلنا با اشاره به تنش های اخیر بین رژیم های لبنان و صهیونیستی به مذاکرات برای تعیین مرز و میادین گاز طبیعی آن پرداخت و چند ماه پیش اسرائیلی ها یک طرف به میادین نفت و گاز لبنان حمله کرد و مقامات بیروت به تل آویو هشدار دادند، اما بعد دیدیم که دو طرف در حال بحث در مورد مرزبندی هستند.توجه داشته باشید که اسرائیل نتوانسته از هیچ یک از منابع انرژی لبنان استفاده کند و در حال حاضر در حال بررسی تهاجم و سوء استفاده از منابع لبنانی است. , منابع قانونی بیروت.


وی افزود: تلاش اسرائیل برای تصرف منابع انرژی لبنان در شرایط کنونی دو دلیل عمده دارد. اولی بحث تامین انرژی خود و دومی بحث صادرات نفت و گاز به اروپا به دلیل بحران اوکراین. بر این اساس، وضعیت لبنان و اسرائیل چندان خوب نیست، اما لبنانی ها کانال مذاکره با تل آویو را باز گذاشته اند. در عین حال دبیرکل حزب الله لبنان بارها به حمله اسرائیل به منابع انرژی این کشور هشدار داده و گفته است که هرگونه مذاکره باید از منافع مردم و کشور لبنان محافظت کند و مرز نباید در این زمینه ادامه یابد. مسیر. در این میان، نگاهی به رژیم صهیونیستی به تنهایی است. در این بین آمریکا به نوعی در تلاش است در این موضوع دخالت کند و به نظر می رسد در مسیر مذاکره به نفع اسرائیل حرکت کند.


این میانجی سیاسی گفت: این میانجی آمریکایی اخیراً به بیروت سفر کرده و مستقیماً با میشل عون رئیس جمهور لبنان دیدار کرد و در این دیدار مقامات لبنانی عدم تمایل خود را برای حفظ منافع سیاسی در عرصه سیاسی اعلام کردند. تقسیم مرز با رژیم صهیونیستی. مشخص نیست آمریکایی ها چگونه به این قضیه نگاه می کنند، و ما باید منتظر بمانیم و ببینیم واشنگتن چه می کند. در این میان، مهمترین چیز این است که اسرائیل، اوکراین و روسیه به وضوح می خواهند در بحران کنونی یک وضعیت اقتصادی و ژئوپلیتیکی خاص ایجاد کنند.


وی در پایان خاطرنشان کرد: لطفاً توجه داشته باشید که اسرائیل به دنبال صادرات انرژی به اروپا است و از “میادین گاز و نفت” خود به نفع خود برای صادرات نفت و گاز لبنان به اروپا استفاده می کند. این در حالی است که ارتش لبنان و حزب الله لبنان اوضاع را زیر نظر دارند و اجازه دخالت در این منابع را نمی دهند. بر این اساس، چشم انداز مذاکرات همچنان نامشخص است و رژیم صهیونیستی و لبنان هنوز به بن بست نرسیده اند تا مذاکرات را متوقف کنند و دندان های خود را به یکدیگر نشان دهند. به خصوص با توجه به نقش آمریکا در این پرونده و اینکه چگونه تل آویو تلاش می کند پرونده را در عرصه سیاسی پیش ببرد، باید دید اوضاع به چه شکل خواهد بود.


انتهای پیام/