عکس گمشده کاخ گلستان کجاست؟ / آیا پرتره مظفرالدین شاه در تالار برلین است/ اسناد در حال بررسی است.


عکس گمشده کاخ گلستان کجاست؟  / آیا پرتره مظفرالدین شاه در تالار برلین است/ اسناد در حال بررسی است.

پس از انتشار تصاویر و اخباری مبنی بر حذف پرتره مظفرالدین شاه از کاخ گلستان، مسئولان کاخ در حال بررسی صحت تصاویر منتشر شده و البته اسناد قدیمی برای اثبات وجود یا عدم وجود چنین عکسی هستند.


به گزارش خبرنگار ایلنا، اخباری مبنی بر ناپدید شدن پرتره رنگ روغن مظفرالدین شاه اثر کمال الملک که در تالار پر زرق و برق کاخ گلستان بود، به گوش می رسد. این خبر با استناد به صحبت های دو نفر از کارکنان این موزه منتشر شده است. بنا به شهادت این دو کارمند؛ پرتره ای از رنگ روغنی مظفرالدین شاه در سال ۱۳۷۸ از این کاخ خارج شد و پس از انتشار تصویر وی در کاتالوگ حراج کریستیز لندن، در این حراجی در ۲۳ آوریل ۱۳۷۹ یا ۱۱ آوریل ۲۰۰۰ به قیمت ۴۴۶۵۰ پوند فروخته شد. این اتفاق زمانی رخ داد که آثار مفقود و مسروقه در اسناد سازمان میراث فرهنگی پیدا نشد.


عفرین امامی (مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان) وی با تاکید بر عجیب بودن چنین موضوعی در حال حاضر به ایلنا گفت: از آنجایی که کاخ گلستان درهای خود را به روی عموم باز کرد و امین اموال شروع به تحویل آثار خود کرد، اثر پرتره مظفرالدین شاه در فهرست آثار قرار نگرفت. درهای عمومی کاخ گلستان. در واقع با نگاهی به واگذاری کار به متولیان املاک می توان گفت که چنین کاری از ابتدا در لیست این متولیان املاک نبوده و اکنون نیز وجود ندارد.


وی ادامه داد: نه پرتره مظفرالدین شاه که در تالار کاخ برلیان در این تصاویر دیده می شود و نه سایر تصاویری که در این تصویر دیده می شود به عنوان متولیان ملک درج نشده اند. از بخش هنر در عین حال لیست متولیان جدید املاک از متولیان قبلی املاک آمده است. بر اساس تصاویر منتشر شده که در مرحله اول باید صحت و سقم آن بررسی شود، چنین تابلویی در کاخ گلستان مستقر شده است، اما هیچ مدرکی از زمان پایین آمدن آن از دیوار وجود ندارد.


مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان خاطرنشان کرد: علاوه بر لیست متولیان اموال این تابلو، از تمامی ۱۴ ملک کاخ گلستان سوال شد که آیا چنین تابلوهایی در فهرست املاک تحویل داده شده وجود دارد؟ و گفت: پس از پرس و جو از متولی ملک، در می یابیم که در درب عمومی یکی از معتمدین، تصویر یا اثری از این قبیل از مظفرالدین شاه وجود ندارد. البته مرکز اسناد کاخ گلستان اسنادی دارد که می توان از آنها برای بررسی آثار دوره پهلوی استفاده کرد. مسئولان کاخ گلستان نیز در تلاش هستند تا بررسی های لازم را درباره این اثر انجام دهند که آیا این گونه نقاشی ها متعلق به پهلوی بوده است یا خیر. اما نباید فراموش کرد که در دوره قاجار مرسوم بود که برخی از آثار را هدیه می‌دادند، بنابراین اگر اثری از این تابلو در صفات دوره پهلوی وجود نداشته باشد، می‌توان گفت که این تابلو ممکن است مربوط به سال ۱۳۶۹ باشد. اگر صحت عکس ها و طراحی های او تایید شود دوره قاجار است. اما به دوره پهلوی نرسید.


امامی با تاکید بر لزوم ارزیابی صحت و اصالت عکس منتشر شده از تابلوی مظفرالدین شاه از تالار برلین، گفت: می توان گفت این تصویر مربوط به دوران پس از انقلاب نیست، زیرا اکثر عکس ها در اینجا چاپ شده است. رنگ در این دوره.” حتی عکس های رنگی از دوران پهلوی دوم داریم، اما تصاویر منتشر شده سیاه و سفید هستند و تصویر بسیار قدیمی به نظر می رسد، بنابراین می توان گفت این عکس مربوط به دوران قاجار است و به صورت سیاه و سفید با دوربین آنالوگ گرفته شده است. . و سفید .. اصالت و تاریخ عکس بررسی شود.


امامی خاطرنشان کرد: البته با بررسی تصاویر منتشر شده متوجه تفاوت تصویری که گفته می شود توسط کریستیز فروخته شده و تصویر موجود در تالار برلیان وجود دارد. تزئین مربع طلایی که در عکس کریستی دیده می شود در تصویر سالن الماس نیست. همچنین قاب بیضی شکلی که در این تصاویر دیده می شود متفاوت است. بنابراین اگر تابلویی در حراج کریستی فروخته شود، می توان نتیجه گرفت که ممکن است نقاشی تقلبی یا متفاوت از این اثر باشد. با این حال، اینها مانع از تحقیق برای کشف پانل در تصویر نمی شود.


مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان با اشاره به اینکه این مجموعه در سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۱ جزو اداره زیست و دارایی بود که این آثار را شماره گذاری می کرد، خاطرنشان کرد: در آن سال ها کاخ گلستان زیر نظر وزارتخانه نبود. فرهنگ، هنر، مصنوعات ملی. بخشی از وزارت مالیه بود.


در تالار الماس هیچ نقاشی ایرانی وجود نداشت


احمد دزوارای (سرپرست مجموعه کاخ گلستان در اوایل انقلاب تا سال ۱۳۸۵) وی همچنین با اشاره به کذب بودن خبر منتشر شده مبنی بر حذف تصویر مظفرالدین شاه از کاخ گلستان در سال ۱۳۷۸ گفت: در تالار برلیان؛ هیچ عکسی از مظفرالدین شاه نداشتیم. ما اصلا نمادهای ایرانی نداشتیم، همه نمادها خارجی هستند. این نقاشی ها هنوز در گالری برلین هستند.


2


در این تصویر به غیر از پرتره مظفرالدین شاه، تصاویر متعددی در بالای تصویر دیده می شود. همچنین در این تالار فرشی با زمینه نورانی وجود داشت که دیگر وجود ندارد.


وی ادامه داد: مکاتباتی با کریستیز بر اساس پرونده ۱۳۱۷ داشته ایم و آثار مندرج در آن اسناد را برگردانده ایم و نامه ها نیز موجود است. در واقع اثری بود که در اوایل انقلاب از کشور صادر شد، همانطور که در سند سال ۱۳۱۷ آمده است. نامه و چنین تصویری از مظفرالدین شاه را برگرداندیم. گفته می شود در کاخ گلستان بوده که در این تحقیقات پیدا شده و مفقود شده است. تمامی فایل های تصاویر برگشتی از جمله صفویان در آرشیو کاخ گلستان موجود است. حال اگر چنین اثری وجود داشته باشد، و نامی در سند ذکر نشده باشد، بحث جداگانه ای است. از سال ۱۳۵۰ که در کاخ گلستان بودم چنین تابلویی در ساختمان برل نبود.


این تابلو ممکن است قبل از سال ۱۳۶۱ تخریب شده باشد


جبار عواج (معاون اجرایی کاخ گلستان) وی از سال ۱۳۸۶ تا ۱۴۰۰ ملک تالار برلیان نیز در ادامه سخنان گفت: کاخ گلستان املاک زیادی داشت که الان در کاخ نیست. به عنوان مثال در عکس های منتشر شده بسیاری از اقلام کاخ گلستان قبل از ثبت قبل از سال ۱۳۶۴ به موزه های دیگر منتقل شده است، بنابراین فرشی با زمینه سفید وجود دارد که اکنون در کاخ گلستان یافت نمی شود. در آن سال ها مقداری از اموال کاخ گلستان به کاخ سعدآباد، نیاوران، موزه جواهرات سلطنتی و … منتقل شد. بنابراین، بسیاری از اقلام و اموالی که قبلاً در کاخ گلستان بوده، در کاخ‌ها و موزه‌های دیگر نیز به چشم می‌خورد.


وی همچنین در پاسخ به این سوال که ممکن است این تابلو در سال های گذشته به دلیل فروش در حراج کریستی از کاخ گلستان حذف شده باشد، گفت: احساسات و دفاع مردم در اوایل انقلاب قابل انجام است. میراث همان بود که الان هست.این اتفاق نیفتاد. اقلام کاخ گلستان بین سالهای ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ در کتاب ثبت شده است. فراموش نکنیم کاخ گلستان در زمان پهلوی موزه بود و با ورود مهمانان ویژه کاخ تعطیل و تبدیل به مهمانسرا شد. به طور کلی می توان گفت کاخ گلستان در طول دهه های گذشته دستخوش تغییرات و تحولات بسیاری شده و متولیان بسیاری را به خود اختصاص داده است.


اوج خاطرنشان می کند: اگر پرتره مظفرالدین شاه متعلق به کاخ گلستان باشد، ممکن است قبل از سال ۱۳۶۱ از کاخ حذف شده باشد.


انتهای پیام/