غذاهایی که میکروب های معده را از بین می برند


هلیکوباکتر پیلوری نوعی باکتری است که معده را آلوده کرده و علائم ناخوشایندی مانند اسهال و حالت تهوع ایجاد می کند. درمان این بیماری با آنتی بیوتیک مهم و ضروری است، زیرا داروهای طبیعی نمی توانند این باکتری ها را از بین ببرند، اما برخی افراد ترجیح می دهند به آنها متوسل شوند.

آیا غذاهایی وجود دارد که باکتری های معده را از بین ببرد؟

مورد باکتری معده یک مورد ساده نیست که بتوان آن را با داروها و مواد غذایی طبیعی درمان کرد، بنابراین سوال این است که آیا غذاهایی وجود دارند که باکتری های معده را از بین ببرند؟ خیر، دارو درمانی و دارودرمانی در این مشکل مهم است، اما برخی افراد برای کاهش عوارض جانبی دارو درمانی، افزایش مقاومت در برابر باکتری ها و عفونت ها و افزایش قدرت بدن به دنبال غذاهایی هستند که میکروبیوم روده را از بین ببرند.

لازم به ذکر است که در صورت داشتن علائمی که نشان دهنده عفونت میکروبی معده است، نباید دارو را تجویز کنید. آنتی بیوتیک ها این میکروب می تواند عوارض جدی مانند زخم معده و سرطان معده ایجاد کند، بنابراین بهتر است برای تعیین برنامه درمانی خاص با پزشک مشورت کنید.

غذاهایی که به از بین بردن میکروبیوتای روده کمک می کنند

عسل

عسل به دلیل خواص ضد میکروبی خود شناخته شده است و یک مطالعه نشان داد که عسل مانوکا باکتری های معده را می کشد و به سلول های اپیتلیال معده کمک می کند تا رشد خود را متوقف کنند.

ماست

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ که در مجله تحقیقات گوارش منتشر شد نشان داد که خوردن ماست بیش از پنج بار در هفته نه تنها به کنترل علائم کمک می کند، بلکه از معده در برابر هلیکوباکتر پیلوری نیز محافظت می کند.

چای سبز

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۴ که در مجله Frontiers Microbiology منتشر شد، چای سبز یکی از غذاهایی است که میکروب های روده را از بین می برد زیرا حاوی پلی فنول هایی است که به مبارزه با استرس اکسیداتیو و عفونت کمک می کند.

روغن زیتون

روغن زیتون به عنوان یک عامل ضد عفونت عمل می کند و میکروب های معده را از بین می برد و رشد آنها را کند می کند.

ریشه شیرین بیان

یکی از موثرترین درمان های طبیعی برای زخم معده، ریشه این گیاه است که خاصیت ضد باکتریایی دارد و سرعت دفع آن را افزایش می دهد.

برگ آلوئه ورا

برگ های آلوئه ورا یکی از درمان های طبیعی برای بسیاری از بیماری ها است. مطالعات نشان داده است که ژل استخراج شده از برگ های آلوئه ورا نقش مهمی در کشتن و مهار رشد میکروب های معده ایفا می کند.

جوانه کلم بروکلی

جوانه های بروکلی حاوی سولفورافان هستند و مطالعات حیوانی نشان داده است که این ترکیب از رشد میکروب های روده جلوگیری می کند. این باعث می شود کلم بروکلی یکی از غذاهایی باشد که میکروب های روده را از بین می برد.

شیر نر

شیر حاوی ترکیبات خاصی مانند لاکتوفرین و گلیکوپروتئین است که اعتقاد بر این است که رشد میکروب های معده را مهار می کنند.

توصیه های غذایی برای از بین بردن میکروب های روده

در طول روز به جای سه وعده غذایی اصلی، وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. از شر اضافه وزن خلاص شوید و برای رسیدن به وزن ایده آل تلاش کنید، می توان برای دریافت رژیم غذایی مناسب با شرایط بیمار به پزشک متخصص مراجعه کرد.

اجتناب از غذاهای اسیدی؛ از آنجایی که معده را تحریک می کند و علائم باکتری های معده را بدتر می کند، می توان از آن به عنوان ضد اسید نیز استفاده کرد. برخی از پزشکان مکمل های امگا ۳ و پروبیوتیک ها را توصیه می کنند، بنابراین در مورد مکمل های غذایی مناسب با پزشک خود مشورت کنید.