قطعنامه شورای حکومتی علیه ایران «احمقانه» بود.


قطعنامه شورای حکومتی علیه ایران «احمقانه» بود.

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین از قطعنامه ترویکای اروپایی علیه ایران در نشست شورای آژانس بین المللی انرژی اتمی انتقاد کرد و آن را احمقانه خواند.


به گزارش ایلنا، میخائیل اولیانوف، سخنگوی سازمان های بین المللی روسیه در وین، انتقاد هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی از تثلیث ایرانی را احمقانه خواند.


وی در توییتر نوشت: «اکنون متوجه شدید که روسیه که دیروز در شورای مدیران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به قطعنامه احمقانه غرب درباره ایران رای منفی داد، چرا رأی داد. متأسفانه شرکای غربی ما نشان داده اند که درک خوبی از وضعیت ما ندارند.»


هیئت مدیره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب کرد و اعلام کرد که ایران با آژانس همکاری نمی‌کند.


این قطعنامه با مخالفت چین و روسیه روبرو شد و هند، پاکستان و لیبی رای ممتنع و ۳۰ کشور از آن حمایت کردند.


قطعنامه علیه ایران پیش از این از سوی سه کشور اروپایی برجام و آمریکا به هیئت رئیسه ارائه شده است.


وی با یادآوری برخی اظهارات درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، در بیانیه‌ای به شورای اروپا گفت: دامنه این فعالیت‌ها مانع از سرگیری فعالیت‌های برجام می‌شود.


ایران در حال حاضر با ۲۰۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته قدرتمند غنی‌سازی می‌کند که باعث شده چندین برابر سریع‌تر از استاندارد برجام غنی‌سازی کند.


در این بیانیه همچنین آمده است که غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ تا ۶۰ درصدی ایران و تولید اورانیوم فلزی بر اساس باورهای غیرنظامی بی‌اساس است و این اقدامات زرادخانه هسته‌ای این کشور را کوتاه کرده و بی‌اعتمادی به تهران را افزایش داده است. .


تروئیکای اروپایی در درخواست خود برای مداخله از ایران خواست فعالیت های استخراج اورانیوم خود به ویژه تبدیل UF-6 به UF-4 و تولید اورانیوم فلزی را متوقف کند.


در نتیجه اقدامات ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جامعه بین‌المللی نمی‌دانند در حال حاضر چه تعداد سانتریفیوژ در موجودی این کشور وجود دارد که این موضوع با تلاش‌های مونتاژ و قطعات سانتریفیوژ ایران همخوانی دارد.


فرانسه، آلمان و بریتانیا همگی گفته‌اند که تصمیم ایران برای تعلیق تعهداتش بر اساس توافق هسته‌ای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأثیر بسزایی داشته است.انتهای پیام/