لزوم استفاده از سینما و دیپلماسی تصویر در روابط بین الملل


لزوم استفاده از سینما و دیپلماسی تصویر در روابط بین الملل

رئیس سازمان هنری سینمایی در سفر به بغداد با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق دیدار و در خصوص مسائل فرهنگی و سینمای ایران و عراق گفتگو کرد.


به گزارش روابط عمومی سینما ایلنا، محمد خزایی رئیس سازمان هنری سینمایی کشور در دومین روز سفر خود به بغداد با سفیر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. عراق و محمد کاظم الساده در نشست مشترک فرهنگ و سینمای ایران و عراق به تبادل نظر و موضوعات مهم پرداختند.


محمد خزاعی در این نشست به جایگاه و ظرفیت های منطقه ای سینمای ایران و اهمیت توسعه فرهنگ و فعالیت های سینمایی عراق و ایران اشاره کرد. روابط سیاسی بین کشورها باید مورد بحث قرار گیرد


وی ادامه داد: سفارتخانه ها می توانند نقش مهمی در بازارهای منطقه ای و بین المللی در معرفی پتانسیل، توسعه اقتصادی و حرکت سینما در چرخه اکران فیلم داشته باشند.


رئیس سازمان هنری سینمایی با اشاره به اهمیت تصویر، سینما و دیپلماسی فرهنگی در تقویت روابط بین الملل ملت ها خاطرنشان کرد: یکی از اهداف مهم استفاده از محصولات سینما برای ارتقای دوستی و تقریب بین ملت ها و سایر روابط است. برنامه های مشاوره دیپلماتیک و فرهنگی سودآور است.


خزاعی با تاکید بر اینکه موفقیت دیپلماسی با توانمندی های فرهنگی اجرا و تضمین می شود، افزود: هرجا فرهنگ به کمک دیپلماسی بیاید دستاوردهای پایداری حاصل می شود.


وی ادامه داد: متأسفانه در سال های گذشته به دلیل بی توجهی به نقش بی بدیل فرهنگ و سینما فرصت های زیادی را از دست داده ایم.


رئیس سازمان هنری سینمایی با بیان اینکه رسانه ای مانند سینما می تواند کشورها را از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به هم نزدیک کند، افزود: خوشبختانه روابط خوب فرهنگی و هنری ایران و عراق در حال گسترش است. اشتراک ادیان و تمدن های باستانی آنها فرصت های زیادی برای گسترش همکاری ها دارد.


در این دیدار محمدکاظم الساده سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق ضمن خیر مقدم به ورود رئیس سازمان هنری سینمایی به بغداد، گفت: زبان هنر با در نظر گرفتن این موضوع، زبانی فصیح است. از ویژگی های فرهنگی، اشتراک تمدنی و مذهبی دو کشور، پتانسیل سینما و سریال های تلویزیونی می توان برای تقویت و تعمیق همکاری ها و روابط استفاده کرد.


وی با اشاره به جایگاه هنرمندان و سینماگران خاطرنشان کرد: کشورهای خاور دور برای همه هنرمندان کشورشان گذرنامه دیپلماتیک صادر کردند تا نقش هنرمندان در دیپلماسی عمومی، اهمیت و تاثیرگذاری هنرمندان را نشان دهند.


با اشاره به اینکه از نظر اشتراکات فرهنگی، مذهبی و مذهبی با ملت عراق پیوند عمیقی داریم، خاطرنشان کرد: این اشتراکات باعث شده مردم عراق از فیلم ها و سریال های ایرانی استقبال کنند.


استقبال گسترده از آثاری چون مریم مجدس، سریال مختار، به الشام و… نشان می دهد روحیه ای که تولید چنین آثاری را در سینما و تلویزیون هدایت می کند با جامعه عراق همگن است.


الصادق با تاکید بر اینکه ما همیشه به دنبال ایجاد فرصت برای کار مشترک بوده ایم، افزود: مردم عراق مردمی دوست داشتنی، عاطفی و مهمان نواز هستند.


وی بیان کرد: مشترکات زیادی بین مردم ایران و عراق، سلمان فارسی، مشترکات تاریخی، مضامینی مانند غدیر، حماسه اربعین، داعش و… وجود دارد که ساخت فیلم های مرتبط با آنها تاثیر مثبتی در روابط دارد. بین دو ملت


وی گفت: در تولیدات مشترک باید از عوامل و بازیگران مشترک دو کشور استفاده شود.


سفیر ایران در عراق با بیان اینکه فیلم ها و سریال ها برای حفظ واقعیت های تاریخی دو ملت مفید است، افزود: باید از هنر و فرهنگ برای انتقال افکار و باورهای مشترک استفاده کرد.


وی با بیان اینکه سفارت ایران در عراق آماده هر گونه همکاری در زمینه های فرهنگی و سینمایی است، گفت:


انتهای پیام/