ماده ۹۰. تلاش کمیسیون برای جلوگیری از فرار مالیاتی کلان


ماده 90. تلاش کمیسیون برای جلوگیری از فرار مالیاتی کلان

به گفته سخنگوی این کمیسیون، اعضای کمیسیون در حال بررسی و تلاش مجدانه برای جلوگیری از فرار مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی با بدهی معوقه بیش از ۱۰ میلیارد اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس هستند.


به گزارش ایلنا، علی خضریان در جلسه کمیسیون رسیدگی به بدهی های مالیاتی بنگاه های اقتصادی بزرگ، بانک ها، موسسات مالی و اعتباری مقرر در اصل ۹۰ قانون اساسی شورای اسلامی توضیحاتی ارائه کرد. داود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، معاون و مدیران سازمان حضور داشتند و گفت: این جلسه بر اساس مکاتباتی که کمیسیون در گذشته با وزیر امور اقتصادی و دارایی انجام شده بود، برگزار شد. ۳ سوال اصلی مرتبط با مسائل مالیاتی.


نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در شورای اسلامی در ادامه به این سوالات اشاره کرد و گفت: ابتدا اشخاص حقیقی و حقوقی به ویژه بنگاه های اقتصادی بزرگ، بانک ها، مالی و دارای بدهی های معوق تا پایان موسسات اعتباری مالیاتی در پایان سپتامبر ۲۰۱۸ به ۱۰ میلیارد دلار رسید.


وی افزود: سوال دوم میزان مالیات عوارضی مانند بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و سوال سوم راهکار جلوگیری از فرار مالیاتی است.


خزریان ادامه داد: رئیس سازمان امور مالیاتی اصل نود در اسفندماه ۹۶ اسامی ۷۷ شخص حقیقی و حقوقی را که بدهی مالیاتی آنها از مرز ۱۰ میلیارد تومان در پایان شهریور ماه ۹۷ گذشت طی مکاتبه ای با کمیسیون ارائه کرد. ۲۹ صفحه برای کمیسیون. فرستادن.


این نماینده مردم در مجلس یازدهم اعلام کرد که تصمیم دارد اسامی تشکل های غیر مشمول این سامانه مانند «بنیاد مصطفان» و «دفتر مرکزی اجرایی» و در صورت لزوم شناسنامه آنها را اعلام کند. برای آنها نحوه برخورد با اقتصادهای بزرگ، بانک ها و موسسات اعتباری شامل ۳۳ مورد فرار مالیاتی در پیوست منتشر شده است.


مهم ترین روش های فرار مالیاتی مندرج در پیوست این اطلاعیه عبارتند از: عدم ثبت درآمد مشمول مالیات، نگهداری ۲ سری اسناد به صورت دستی و ماشینی، سوء استفاده از حساب های بانکی استیجاری، قاچاق از طریق صادرات و واردات. همچنین گفته می شد که راه اندازی شرکت کاغذی یکی از بزرگ ترین موارد فرار مالیاتی بوده است.


خضریان درباره گزارش ارسالی و توجه کمیسیون به معضل فرار مالیاتی و عدم دستیابی کشور به درآمد لازم با توجه به پیش بینی رشد و توسعه کشور گفت: کمیسیون تشکیل جلسه داد. در این راستا تغییرات آسیب‌شناسی متعددی در حوزه نرم‌افزاری و سامانه‌های مرتبط با عملکرد سازمان مالیاتی با حضور مسئولان و عدم حضور پلیس مالیاتی در سطح کشور و ظرفیت مهم برای انجام وظایف محوله وجود دارد. موضوع مصالح کشور و اجرای حقوق عامه مطرح شد.


عضوهیئت مدیره کمیته ۹۰ با اشاره به لزوم استفاده و افزایش تمامی توانمندی های سازمان مالیاتی برای مبارزه و وصول فرار مالیاتی و پولشویی گفت: متأسفانه این کارکرد در حال حاضر تنها در سطح ستاد با محدودیت است. اطلاعاتی مبنی بر ناکافی بودن فعالیت های محول شده به منابع انسانی وجود دارد. همچنین به دلیل عدم استفاده صحیح از توانایی شهروندان در تقسیم درآمدهای مالی کسب شده در حل معضل فرار مالیاتی، اجرای این مهم با مشکل مواجه شده است. از آنجایی که کمیسیون اصل نود آن را نپذیرفت، مقرر شد اقدامات لازم انجام شود و گزارش ارائه شود.


وی ادامه داد: از سوی دیگر با حضور کارشناسان کمیته، مرکز پژوهش های مجلس و سازمان امور مالیاتی، بر موضوع عدالت مالیاتی به کارکنان سازمان امور مالیاتی در خصوص تامین زیرساخت هایی که هدف مهم جلوگیری از مالیات را تامین می کند، تاکید کرد. گریز.


سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی شورای اسلامی در پایان وظایف محوله به سازمان امور مالیاتی را برشمرد و مقرر شد اقدامات این سازمان در حوزه پیشگیری از مالیات انجام شود. فعالیت های سازمان در خصوص وصول مالیات های فرار و معوق، فرار مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، برنامه ریزی برای رفع شبهات ایجاد شده در کمیسیون، اتخاذ سریع اقدامات لازم و تشکیل سایر جلسات با حضور کمیسیون. از مسئولان سازمان


انتهای پیام/