ما به لباس اصیل احترام می گذاریم/ لزوم تبلیغ خیرات استانی در جشنواره مد و لباس فجر


ما به لباس اصیل احترام می گذاریم/ لزوم تبلیغ خیرات استانی در جشنواره مد و لباس فجر

وزیر فرهنگ گفت: ما به تنوع فرهنگ ایرانی احترام می گذاریم و سعی در تحمیل انواع مد و لباس و لباس به جامعه پاک ایرانی نداریم و همه تفاوت ها را می پذیریم.


به گزارش ایلنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی محمدمهدی اسماعیلی، در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی پوشاک و پوشاک فجر، شامگاه جمعه سوم تیرماه. وی در برج میلاد تهران با اشاره به فرهنگ، پوشش، هنر لباس، جامعه، جایگاه فرهنگی و هنر لباس ایران خاطرنشان کرد: در صنعت مد و لباس به انواع لباس های فرهنگی و هنری اصیل و متنوع ایرانی احترام می گذاریم.


تاکید بر مدل سازی تجاری محصولات لوکس به نمایش گذاشته شده در جشنواره مد و لباس فجر: محصولات فاخر صنعت پوشاک، مد و لباس در استان ها و شهرستان ها باید به عرضه عمومی و تولید انبوه برسد چرا که نباید فقط روی آن تمرکز کنیم. نه تنها در پایتخت، بلکه در ایران بزرگ. با فرهنگ ها، هنرها، ملیت ها و تنوع زبانی بسیاری پیوند خورده است که همگی رنگین کمان زیبایی را تشکیل می دهند و زیر سقف نظام مقدس جمهوری اسلامی جمع می شوند.


وزیر فرهنگ تاکید کرد: دولت مردمی تلاشی برای تحمیل انواع لباس، مد و لباس به جامعه ناب ایران ندارد، بلکه همه تفاوت های اصیل را می پذیریم، زیرا فرهنگ این قشر از ایران غنی است. و تاریخ باستان


یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه حجاب جزء مهمی از هویت ایران اسلامی است، ادامه داد: اگر به آثار مهم تاریخی پیش از اسلام در موزه نگاه کنیم، متوجه عفاف و عفاف خواهیم شد. درخشش حجاب در این آثار بنابراین، ما به این فرهنگ افتخار می کنیم که پوشش بخشی از هویت تاریخی آن شده است.


اسماعیلی بر تلاش ۲۰۰ ساله تمدن مغرب زمین برای معرفی فرهنگ اسلامی تاکید کرد و افزود: تمدن مغرب در هجمه فرهنگی علیه جهان اسلام به دنبال نادیده گرفتن احترام فرهنگی است که با مقاومت فرهنگی مواجه خواهد شد. این منطقه و ایران عزیز.


رئیس حوزه هنری با تجلیل از بانوان کشورمان در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: انقلاب اسلامی پیروز شد و بسیاری از قهرمانان زن کشورمان در جنگ هشت ساله به شهادت رسیدند. گلزارهای شهدا در خوزستان و سایر نقاط کشور گواه میدان جنگ است.


وی گفت: زنان قهرمان ایران در سخت ترین عرصه های اجتماعی و نظامی با حیا و با عزت حضور دارند و همه ما افتخار می کنیم و پس از سال ها جنگ به برکت حاکمیت این ذهنیت، زنان ایران پاک در همه عرصه ها ” چهره بزرگی خلق کردند و افتخارآفرینی کردند و امروز هم زنان ایرانی با حفظ حیا در عرصه های مختلف علمی و فرهنگی و هنری حضور موثری دارند.


وزیر فرهنگ خطاب به برگزیدگان جشنواره مد لباس فجر گفت: ما به عنوان وزارت فرهنگ و دولت مردمی از تلاش فعالان این عرصه برای ایجاد تنوع در حوزه پوشش اسلامی و عفاف حمایت می کنیم. ایده های خلاقانه، ما این حوزه و ایده ها را محدود نمی کنیم. همچنین آثار خلاقانه این جشنواره نه تنها باید در جشنواره به نمایش درآید، بلکه باید وارد زندگی اجتماعی شهروندان شده و به تولید انبوه برسد تا در بازارها و مغازه ها عرضه شود.


اسماعیلی گفت: جشنواره مد و لباس فجر فرصت کم بهره ای را برای تولید انبوه آثار فراهم کرده است تا این آثار در دسترس عموم قرار گیرد.


تنوع فرهنگی و مزیت های جشنواره مد و لباس فجر


وزیر فرهنگ با بیان اینکه لباس های متناسب با ویژگی های فرهنگی و تاریخی کشورمان به صورت محدود در بازار عرضه می شود، تاکید کرد: این محدودیت باید جبران شود، اما خانواده های زیادی باید دغدغه این موضوع را داشته باشند و به این موضوع رسیدگی کنند. ” با روش کنترلی نهادهای فرهنگی تصمیم گرفته شد.


وی تمرکز بر تنوع فرهنگی کشور را از مزیت های جشنواره مد و لباس فجر دانست و افزود: نگاه ما در حوزه فرهنگ و هنر معطوف به تمام موقعیت های جغرافیایی ایران است. آثار ارزشمندی در زمینه های مختلف وجود دارد اما کمتر دیده می شود.


وزیر فرهنگ یکی از وظایف اصلی وزارت فرهنگ در دوره جدید را ارتقای سطح فرهنگ در مناطق مختلف کشور از نظر کمی و کیفی عنوان کرد و گفت: نیازمند عدالت فرهنگی و اجرای آن هستیم. در شهرهای مختلف این شعار سرلوحه فعالیت های صنعت مد و لباس خواهد بود، باید شعار عدالت فرهنگی و احترام به تنوع فرهنگی کشور را اجرا کنیم و در این راستا ردپای آثار تولیدی آنها را رعایت کنیم. اطراف شهرها و مراکز در بازارهای عمومی تهران و مراکز مجاور، چرا که برای غلبه بر تهاجم گسترده فرهنگی، نیازمند همدلی و مشارکت همه ما، گروه و مردم ایران اسلامی هستیم.


رئیس حوزه هنری به تشریح ویژگی های صنعت مد و لباس هنری ایران پرداخت و افزود: تلفیق «هنر و لباس» ویژگی منحصر به فرد فرهنگ و تمدن عزیز ما ایرانیان است که از سال ۱۳۹۲ تاکنون از آن برخوردار بوده ایم. پس از هزاره گذشته و پس از اسلام، در قالب تمدنی شگفت انگیز به هویتی واحد و بزرگ تبدیل شدیم.


اسماعیلی با بیان اینکه ایرانیان در طول تاریخ، نوع پوشش را هنرمندانه انتخاب کرده اند، گفت: برای انواع پوشش ایرانی، قسمت فرهنگی تمدن اسلامی ایران حفظ شده است، در حالی که تمدن های مقابل نگاه فرهنگی و هنری ندارند. از این موضوع حتی برخی از نام های این تمدن ها برهنگی بوده و از فرهنگ اسلامی ایران دور است.


اولین تلویزیون اینترنتی در صنعت مد و لباس اسلامی در ایران راه اندازی شد


سیدیمجد امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و برگزارکننده کارگروه مد و لباس، در بخشی دیگر از این آیین، رویکرد برگزاری جشنواره مد و لباس با حضور همه اقوام ایران را برجسته کرد. مستند «تنها خیاط کور ایران» در پاوه. : جشنواره مد و لباس امسال با جشنواره های قبلی متفاوت بود و ضمن تبلیغ و ترویج آن برگزار شد.


وی به افتتاح تندیس طلایی این رویداد اشاره کرد و در ادامه گفت: اهدای جوایز به استان ها در زمینه های اصلی جشنواره نشان می دهد که استان ها قطب های فرهنگی پوشاک کشور هستند. امسال جشنواره مد و لباس چند وجهی بود، نه تنها هنری، به همین دلیل کمیته فرهنگی جشنواره برنامه جذابی را برای ساعات طولانی برای خانواده ها و کودکان و همچنین رویدادهای مهم فرهنگی تدوین کرد.


دبیر شورای کل فرهنگی کشور درباره رویکرد برنامه های همراه این رویداد گفت: تمامی فعالیت های این جشنواره در حوزه های مختلف صورت می گیرد و مخاطبان را به تکریم، سواد پوشش و عفت دعوت می کند.


وی با اشاره به برگزاری ۷۶ سمینار آموزشی در قالب این رویداد فرهنگی و هنری خاطرنشان کرد: تلویزیون اینترنتی «حریر» توسط کمیته رسانه جشنواره مد به عموم مردم ارائه شد که مورد توجه همه رسانه ها از جمله افراد متخصص قرار گرفت. لباس، و تشکر دریافت کرد. رسانه‌ها از امروز شاهد الگوی رسانه‌های تخصصی بودند و ما با عنوان تلویزیون حریر لباس ایران اسلامی خواهیم بود.


امامی نخبه گرایی و استعدادیابی را رویکرد جدید جشنواره معرفی کرد و افزود: این جشنواره بیش از ۱۲۰ استعداد جدید در حوزه حجاب و عفاف را شناسایی کرده است که تاکنون در جشنواره دیگری شرکت نکرده اند و این نشان می دهد. و ارزش سرمایه گذاری در سیستم فرهنگی یک کشور. حضور دانشجویان دانشگاه از دیگر افتخارات شرکت ما در این جشنواره بود.


وی در ادامه یکی دیگر از مولفه های جشنواره مد و لباس را زیرساختی بودن عملیات معرفی کرد: یکی از نشانه های کارهای زیربنایی افتتاح و افتتاح سامانه شیما است. این سامانه جدا از نماد شیما است و باید استاندارد فرهنگی پوشاک ایرانی باشد که با حداقل اقلام فرهنگی قابل ارائه و استفاده خانواده ها و سایر سازمان ها باشد. این سامانه با همکاری وزارت حراست به سامانه شناسایی کالا متصل خواهد شد.


دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور از اعطای وام با سود پایین به برندگان این رویداد خبر داد. خلاقیت ها، زیرا در این بعد باید از تولید، هنر و سیاست صنعت فرهنگ پوشاک حمایت کرد.برای موفقیت با ما همراه باشید.


یازدهمین جشنواره بین المللی مد و لباس «فجر» در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد با تجلیل از برترین های حوزه های مختلف جشنواره به کار خود پایان داد.


انتهای پیام/