محدودیت‌های مالی و محتوایی ثداوسیما در کاهش مخاطبان تاثیرگذار است/ نجلا ۳ ساخته می‌شود؟


محدودیت‌های مالی و محتوایی ثداوسیما در کاهش مخاطبان تاثیرگذار است/ نجلا ۳ ساخته می‌شود؟

مسعود کریمی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه در نشست خبری سریال نجلا۲ گفت: محدودیت‌هایی که سازمان صداوسیما چه در بحث محتوا و چه در بحث منابع مالی دارد، در فضاهایی مانند شبکه نمایش خانگی نیست و یا خیلی کم است و همه اینها عاملی دخیل در میزان و استقبال مخاطبان است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست رسانه‌ای سریال نجلا امروز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت در مرکز در روابط عمومی سازمان صداوسیما با حضور عوامل و بازیگران این سریال برگزار شد. در ابتدای این نشست که با اجرای پژمان کریمی برگزار شد، خیرالله تقیانی‌پور کارگردان این سریال گفت: ما با همه کمبودها و سختی‌هایی که بود، توانستیم با کمک همه عوامل شرمنده مردم نشویم و استقبال مردم نشان می‌دهد که خداروشکر توانستیم مورد پسند مخاطبان باشیم. 


کارگردان نجلا در پاسخ به اینکه آیا ژانر و محتوای این سریال مناسب پخش در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان بود نیز توضیح داد: به نظرم پخش فقط سریال‌های طنز در عید نوروز برای مخاطب دافعه ایجاد میکند و مورد اقبال عموم نیست. یکنواختی ژانر سریال‌ها مردم را اذیت می‌کند و قدرت انتخاب را از آن‌ها می‌گیرد. مردم دوست دارند ژانرهای مختلفی را در نوروز ببینید. ما باید سبد سریال‌ها را برای مخاطب متنوع‌تر کنیم هرچند که امیدوارم دوباره پایتخت شکل بگیرد و مردم خاطرات خوبشان را با این سریال تکرار کنند ولی این دال بر این نیست که همیشه باید صداوسیما سریال طنز بسازد. ما زمان‌هایی بود که به همین دلایل در محرم‌ها هیچ چیزی پخش نمی‌کردیم و حتی کودکان هم از دیدن برنامه‌های مختص خودشان محروم می‌شدند. به نظرم باید همه چیز پخش کنیم. این مدیریت درستی نیست که بخواهیم فقط به یک گونه نمایشی بپردازیم و هر سال چند سریال طنز را روی آنتن ببریم. ضمن آنکه در تلویزیون دوتا باکس مورد اقبال همیشه استفاده میشده است و اکثرا هم سریال طنز به روی آنتن رفته است اما وقتی همپوشانی از یک ژانر وجود داشته مخاطب استقبال نکرده است. 


وی درباره تنوع لوکیشن‌های نجلا۲ نیز عنوان کرد: ما حدود ۲۵۰ لوکیشن را در این فیلم داشتیم که نماهای داخلی مربوط به تهران و لوکیشن‌های خارجی نیز در شمال و جنوب تصویربرداری شد. 


آرش ضلی‌پور: پرتکرارترین چیزی که در بین تماس‌های مردمی بود سوال درباره ساخت فصل سوم نجلا بود که من خودم به دلیل سختی‌های کار نمیتوانم از طرف کارگردان کار قول فصل سوم را بدهم و باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. 


کریمی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما با بیان اینکه از مجموعه عوامل نجلا۲ باید تقدیر ویژه کرد که در این شرایط با همه سختی‌ها و جابه‌جای‌ها توانستند آن را به موقع به آنتن برساند، اظهار کرد: همه عزیزان این سریال، تقریبا همه کار کردن و همه از جمله کارگردان و بچه‌های پشت صحنه جلوی دوربین رفتند و بازی کردن تا کار به سرانجام برسد. 


وی تصریح کرد: در قصه نجلا۲ نکات محتوایی جدی با یک عاشقانه بسیار قوی باعث این شد که سریال از مخاطبان خوبی برخوردار باشد و ما شرمنده بینندگان شبکه سه نشویم. 


کریمی درباره ساخت سریال‌های مناسبتی نیز توضیح داد: در نظرسنجی که در سال ۹۸ یا ۹۹ اگر اشتباه نکنم اتفاق افتاد میل و ترجیه مخاطبان در ایام نوروز ژانر ملودرام بود و بعد ژانر طنز. همین نشان می‌دهد که ما باید تنوع ژانری را مدنظر داشته باشیم. 


مدیر گروه فیلم و سریال شبکه ۳ درپاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درباره کاهش مخاطبان آثار نمایشی صداوسیما و برنامه‌های این شبکه درباره ارتقا کمی و کیفی تولیدات گفت: به هر حال رشد روزافزون فضای مجازی و شبکه نمایش خانگی در این عامل بی‌تاثیر نیست و باید این آمارها را با توجه به مجموع شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی قضاوت کرد. 


وی ادامه داد: محدودیت‌هایی که سازمان صداوسیما چه در بحث محتوا و چه در منابع مالی دارد، در فضاهایی مانند شبکه نمایش خانگی نیست و یا خیلی کم است و همه اینها عاملی دخیل در این ماجرا هستند.


کریمی افزود: خوشبختانه ما از حالا برای نوروز سال آینده برنامه ریزی‌های خوبی انجام دادیم و به زودی کارها به مرحله تولید خواهند رسید. ما قصد داریم تا با برنامه‌ریزی مناسب تعداد انتخاب‌هایپان را برای پخش بالا ببریم تا اینگونه نباشد که فقط یک سریال را آماده نمایش داشته باشیم. 


وی با بیان اینکه با درایت مدیریت جدید سازمان و همچنین مدیران محترم شبکه و سیما فیلم تصمیپات خوبی برای ساخت و تولید آثار نمایشی گربته شده است، تشریح کرد: اخیرا تاییده متن‌ها آغاز شده و کم‌کم کارهای تایید شده در حال سپری کردن پیش تولید هستند تا بلافاصله در زمان مناسب تصکیربرداری شوند. این خبر را می‌دهم که حداقل در شبکه سه ما سال بسیار خوبی را به لحاظ ساخت و پخش آثار نمایشی پیش رو خواهیپ داشت. 


حسین امیرجهانی یکی از نویسندگان نجلا۲ نیز در این نشست اظهار کرد: خوشبختانه ما با قصه‌ای مواجه شدیم که مطمئن بودیم به سبب آن نجلا ۲ از نجلا ۱ بهتر خواهد شد. ما ۲۵۰ صفحه متن برای ۲۳ قسمت را که نگارش آن تمام شده بود تحویل سازمان دادیم و وقتی خوانده شد مورد تایید قرار گرفت. البته به دلیل سرعت کار و زمان پخش سریال ما حدود ۱۰۰ دقیقه از کار را نتوانستیم بگیریم و مجبور به حذف آن از فیلمنامه شدیم. 


وی خاطرنشان کرد: شاید اگر دست خود ما بود دوست داشتیم نجلا در زمان دیگری به روی آنتن برود اما به هر حال سازمان صداوسیما معذوریت‌های خودش را دارد و به دلایلی که شاید منطقی هم به نظر می‌رسد این کار باید در نوروز و رمضان پخش می‌شد. 


محیا دهقانی بازیگر نقش نجلا که جایگزین سارا رسول زاده در فصل دوم شده بود نیز گفت: به هر حال هر بازیگری جایگزین بازیگر دیگری می‌شود کار سختی را در پیش دارد و این برای من ریسک بزرگی بود. من زمان خیلی کمی داشتم برای اینکه با لهجه جنوبی آشنا و به آن مسلط شوم. 


وی دباره نقدهایی که به سریال می‌شود، نیز بیان کرد: بله نقدهایی وارد است و هیچ کاری عجله‌ای ۱۰۰درصد عالی پیش نمی‌رود. 


سوگل طهماسبی نیز در پایان این نشست گفت: من افتخار میکنم که خودم جنوبی هستم و اولین بار بود که به زبان و گویش اصیل خانوادم ایفای نقش می‌کردم. در مجموع نجلا شاید توانست ۳۰ تا ۴۰ درصد محرومیت استان خوزستان را نشان دهد. مردم نجیب خوزستان مثل نخل‌هایش همچنان سرپا ایستادند. 


انتهای پیام/