مدیریت دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری در جهان است و مسئول حدود 4 میلیون مرگ در سال است. دیابت فقط یک بیماری نیست بلکه شامل تعدادی از اختلالات متابولیک ناشی از اختلال عملکرد انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو می شود و با قند خون بالا مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از چاقی ، ورزش و ورزش کافی ، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز دیابت دارد.دیابت به دلیل شیوع و عوارض جانبی آن بسیار مهم است. ساخته شده. مصنوعی. دیابت باعث مشکلات جدی در بسیاری از سیستم ها و اندام ها می شود و مشکلاتی را در بیماری ایجاد می کند که منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های درمانی بالا و مرگ می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

چشم

قند خون کنترل نشده می تواند بر عروق چشم تأثیر منفی بگذارد و باعث تاری دید و تاری دید شود. آب مروارید یا آب مروارید یکی از شایع ترین بیماری ها در افراد مبتلا به دیابت نسبت به جمعیت عمومی است.

ذهن

یکی از آسیب پذیرترین مناطق دیابت و عدم کنترل آن ، عروق مغزی است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق باعث سکته مغزی و صدمات جبران ناپذیری به فرد می شود ، به طوری که شانس ابتلا به دیابت دو برابر افراد سالم است.

عصبی ها

نوروپاتی دیابتی (درگیری عصبی در دیابت) یک عارضه شایع در دیابت است که در آن اعصاب بدن کار نمی کند. اعصاب و ماهیچه های پا ، به ویژه پا ، در اثر قند خون بالا آسیب می بینند ، که اغلب خود را به صورت بی حسی و آه در پاها نشان می دهد.

پا

عدم کنترل قند خون و عدم مراقبت مناسب از پا می تواند باعث ایجاد زخم در پا شود. این زخم ها می توانند منجر به فلج و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از تصادف و آسیب ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

کلیه ها

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب می بینند و دیالیز به دنبال آن انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین از ادرار خارج می شود که اگر به درستی توسط قند خون کنترل نشود ، می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر مشکلات قلبی مختلف ، از جمله بیماری عروق کرونر قلب ، بیماری های قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و فشار خون بالا را بسیار افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد مبتلا به دیابت حدود 2 تا 4 برابر بیشتر است.

پوست

از سوی دیگر ، دیابت عرق را کاهش می دهد ، که به نوبه خود باعث کاهش رطوبت بدن ، تجزیه سلول های پوست و ایجاد عفونت می شود. از سوی دیگر ، عرق را در برخی از اندام های شبیه به کف دست تحریک می کند. تعریق بیش از حد در دست ها شرایطی است که بسیاری از مردم از آن شکایت دارند.

این که آیا شما مبتلا به دیابت نوع 1 یا 2 هستید ، بسته به دلیل ، زمان و مقدار غذا خوردن ، بر قند خون شما تأثیر می گذارد. اولین و م effectiveثرترین راه برای کنترل دیابت ، پیروی از رژیم غذایی سالم و انجام چند ورزش ساده است. هدف اصلی درمان انواع دیابت تهیه تجهیزات لازم برای دستیابی به کنترل مطلوب دیابت ، چربی و فشار خون برای جلوگیری ، تاخیر یا کنترل عوارض است. تمرکز عمومی پزشکی – درمان دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف غذا و دیابت نوع 1 شامل محاسبه کربوهیدرات ها برای تنظیم دوز انسولین است.

Posted on

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *