مردم خواهان غیبت «خودخواهی و ایثارگری» و «پدیده پدری» هستند/ مسئولان در جامعه خودنمایی نکنند.«علیا شهربیگی» جامعه شناس ایلنا در گفت و گو با خبرنگاری، دلایل اعتراضات اخیر را بدون توجه به بخش هایی که در پاسخ به مطالبات انباشته در جریان شکل گیری و شکل گیری اعتراضات گذشته و در قالب اغتشاشات ظاهر شده است، تحلیل کرد. مفر گفت: نسل های مختلف در زمان های مختلف مطالبه کردند. تقاضاها در سالهای ۱۹۷۸، ۱۹۹۶، ۱۹۹۸ و ۱۴۰۱ مطرح شد. در سال ۱۳۹۵ برخی از گروه ها مانند کارگران، معلمان، مستمری بگیران و … مطالباتی را از اتحادیه کارگری مطرح کردند اما در سال ۱۳۹۷ به گرانی سوخت اعتراض کردند. متأسفانه هر بار که مطالبه گری می شود، مسئولان در راه حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مردم ناکام می مانند، مطالبات را نادیده می گیرند، مطالبات را انباشته می کنند و شاهد دیگر حوادث سال ۱۴۰۱ هستند.


وی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۵ فقط مطالبه صنفی بود یا در سال ۱۳۹۷ مردم با مشکلات اقتصادی به خیابان ها آمدند اما اخیراً در جاهای مختلف به عنوان مثال در تجریش از طبقه متوسط ​​گرفته تا طبقه بالا شاهد این تظاهرات هستیم. در جنوب شهر و در نارمک که زندگی مردم متوسط ​​است عده ای بودند و در واقع پر تقاضا هستند و در شهرهای دیگر ایران این تعامل در بین گروه های مختلف دیده می شود.


این جامعه شناس بر شکاف های موجود در جامعه، شکاف بین مسئولان و بخشی از جامعه و بی توجهی به این موضوع تاکید کرد. امروزه شاهد دو نوع سبک زندگی در جامعه ایرانی هستیم. یک نوع زندگی زندگی بخشی از مسئولان و نوع دیگر زندگی اکثریت مردم ایران است. در کنار این موارد باید توجه داشت که گاه مسئولان به خواسته ها و درخواست های مردم بی توجهی می کنند و این کار مسئولان موجب تردید در کرامت انسانی و احترام انسانی می شود.


وی در خصوص بند قانون مطالبات مردم گفت: معترضان در مقاطع مختلف تاریخ برای مطالبات خود شعارهای مختلفی داده اند و شعارها در هر دوره حاوی مطالباتی بوده است. اما اگر شعارهای معترضان در این دوره را با دوره قبل مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که علاوه بر مطالبه‌گری از مردم، شعارهایی که زنان و جوانان را هدف گرفته‌اند، در جامعه گسترش می‌یابد.


شکربیگی افزود: مردم نمی توانند مشکلات اقتصادی، نابرابری و تبعیض ساختاری را نادیده بگیرند و کرامت انسانی آنها عاملی است که اعتراضات را به دنبال دارد. ما بارها گفته ایم که باید گفت و گو کرد. راه چاره این است که مسئولان متواضع باشند و با مردم صحبت کنند. مردم ایران بسیار باهوش و فهمیده هستند و نباید آنها را نادیده گرفت.


شکربیگی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه مسئولان ناکارآمد باید حذف شوند و شایسته سالاری در جامعه ایجاد شود، به دلیل اینکه از مسئولین خبری نداشت و پاسخی ندید به شبکه های اجتماعی پناه برد..


وی ادامه داد: راه حل های موجود برای وضعیت فعلی کاملاً مشخص است. مسئولان باید پشت میز بایستند و با مردم صحبت کنند، جایگاه آنها در جامعه نمایشی نیست بلکه باید در جامعه جایگاه واقعی داشته باشند و بدانند جریان های درونی و بیرونی و اعیان و زندگی ایجاد می شود. بحث فرزندان مسئولان در کشورهای پیشرفته مطرح می شود. خشم در یک یا دو روز ایجاد نشد، سالها طول کشید تا ایجاد شود و حالا این وضعیت در یک یا دو روز از بین نمی رود، مدت زیادی طول می کشد تا حل شود.


وی بیان کرد: بی توجهی به مطالبات دانشجویان، جوانان، زنان و غیره اشتباه بزرگی است و تلاش نمادین مسئولان و سیاست گذاران برای ریشه کنی نابرابری لازم است.


انتهای پیام/