مستند «در جستجوی حقیقت» ساخته سید جعفر شهیدی.


تحت حمایت سید جعفر شهیدی

مستند سیما به کارگردانی حنیف شهپرراد و کارگردانی مرحوم سید جعفر شهیدی از دانشگاه تهران و موسسه لغت نامه دهخدا، «در جست و جوی حقیقت» یکشنبه ۲۸ تیرماه اکران می شود. ساعت ۲۱:۰۰


به نقل از روابط عمومی ایلنا، این مستند نهمین فیلم از مجموعه «چنان سارو» ساخته مصطفی رزاق کریمی و به سفارش شبکه مستند سیما است.


حنیف شهپرراد درباره محتوای این فیلم گفت: در مستند «در جستجوی حقیقت» سعی کردیم مروری بر خانواده و شاگردان این استاد شهیر دانشگاه تهران و زندگی، رفتار علمی و خدمات فرهنگی وی داشته باشیم. دوستان مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی در طول عمر پربرکت خود ضمن تربیت طلاب آثار و مقالات علمی فراوانی از خود به جای گذاشته است.


وی در ادامه گفت: یکی از بهترین توصیفات از شخصیت دکتر شهیدی توصیف شادروان حبیب یگمایی شاعر نامدار ایرانی، منتقد ادبی و سردبیر مجله یگما است که گفت: دکتر شهیدی استاد دانشگاه و سرپرست است. مؤسسه لغت نامه دهخدا. به تمام کشورهای اسلامی سفر کرد و اسلام را آن گونه که هست عرضه کرد. او توانایی عجیبی در تسلط بر آیات قرآن کریم و احادیث معتبر معتبر به زبان عربی دارد. مقالات جالب او در مجله یگما به زبان فارسی و عربی منتشر شد. نمی دانم به شخصیت او چه بگویم. «ستایش، پشت سر گذاشتن ستایش است».


وی در پایان گفت: مخاطبان در این فیلم سرگذشت دکتر سید جعفر شهیدی استاد و پژوهشگر نامی کشور از جمله: مهدی محقق چهره جاودان زبان و ادبیات فارسی، رئیس مؤسسه مطالعات اسلامی کشور دانشگاه تهران، دانشگاه مک گیل، مهدی ماحوزی، استاد زبان و ادبیات فارسی، سید علی محمد سجادی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید بهشتی، اکبر خوشزاد، محقق و پژوهشگر حوزه تاریخ و اکرم سلطانی، نویسنده و ویراستار مؤسسه لغت نامه دهخدا. همچنین سیدعلی شهیدی، نوه پژوهشگر تاریخ و مردم شناسی دکتر سید جعفر شهیدی، نگاه مهمی به نقش پدربزرگش در این فیلم داده است.


بازپخش مستند «در جستجوی حقیقت» دوشنبه ۲۹ تیرماه ساعت ۱۰:۰۰، پنجشنبه ۳ تیر ساعت ۱۹:۳۰ و جمعه ۲۴ تیر ساعت ۱۲:۰۰ از شبکه مستند سیما پخش می شود.


عوامل دیگر این مستند عبارتند از: مدیر پروژه; سعید وزیری فیلمبردار; علی زاهدی، دستیار، برنامه ریز; فاطمه کلانتری مجری برنامه; وحید نفر، ویرایش; روح الله رضایی و مشاور رسانه ای؛ صدرا صدوکی


پس از پیروزی انقلاب، مرحوم سید جعفر شهیدی شریف، دانشگاه صنعتی، علم و صنعت و دبیرستان شهید مطهری به تدریس تاریخ اسلام دعوت شدند و مدتی نیز استاد معارف اسلامی بودند. تاریخچه دانشگاه امام صادق (ع). در این سال ها بارها به چین و هند سفر کرد و به ترویج زبان فارسی پرداخت و در سال ۱۳۶۸ مرکز آموزش بین المللی زبان فارسی را در مؤسسه لغت نامه دهخدا تأسیس کرد. عضویت در شورای عالی بنیاد دایره‌المعارف اسلامی، دانشگاه تهران و مجمع جهانی تقریب اسلامی از جمله سمت‌هایی که وی در این دوره داشت، بود. این استاد بی بدیل دانشگاه تهران در صبح روز یکشنبه ۲ دی ماه ۱۳۸۶ مصادف با چهارم محرم الحرام ۱۴۲۹ پس از تحمل چند ماه بیماری دار فانی را وداع گفت. پیکر وی روز چهارشنبه پنجم دی ماه از مؤسسه لغت نامه دهخدا به دانشگاه تهران منتقل شد و سپس برای خاکسپاری در امامزاده عبدالله به شهرری منتقل شد.


انتهای پیام/