مصوبه «در خصوص افزایش مستمری بازنشستگان» باید تا پایان تیرماه اصلاح شود


علی اکبر اوازی گفت: خواسته بازنشستگان تکمیل این موضوع تا پایان تیرماه و اعاده مصوبه دستمزد شورای عالی کار است. این قبل از بازنشستگی است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، ۳۰ خردادماه شورای انتظامی مجلس به ابطال مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان بیمه اجتماعی رای داد. این مصوبه که در ۱۲ تیرماه صادر و در ۲۴ تیرماه گشایش یافت، به دلیل افزایش ده درصدی مستمری سایر سطوح و مغایر با مصوبه شورای عالی کار، با مخالفت مواجه شد.


در همان روز اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورا اعلام کردند که رای پس از ارسال توسط رئیس مجلس شورا باید توسط دولت رعایت شود و دولت باید در مدت کوتاهی یک به یک رای به رای دهد. ده هفته تصویب افزایش ایام و مستمری طبق قانون اصلاح ماده ۹۶ قانون بیمه های اجتماعی.


در بیانیه شورای اطلاع رسانی دولت در روز بعد از مصوبه شورای اجرائیه، مصوبه شورای اجرایی مجلس نقض شد و آمده بود: «این شورا جایگاه قانونی برای نقض مصوبه دولت ندارد و این بیانیه بار دیگر مورد انتقاد فعالان صنفی بازنشستگان قرار گرفت».


علی اکبر اوازی (عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان استان تهران) وی خاطرنشان کرد: منتظر هستیم تا هر چه سریعتر روند اداری اعلام شود و رئیس مجلس طی بیانیه ای رسمی به رئیس جمهور از هیئت وزیران درخواست خواهد کرد که در تصمیم خود برای افزایش مستمری بازنشستگان تجدید نظر کند.


وی افزود: این رویه پیش از این وجود نداشته و در برخی موارد با اعتراض گروه های هدف، ورود شورای انتظامی مجلس، مصوبه دولت و طرح های قانونی در خصوص مسائل حقوقی نقض شده است. یک بار در جریان بحث بودجه ۱۴۰۰، شورای نیروی انتظامی مطرح شد، رای دولت درباره نحوه پرداخت بدهی های خود به سازمان تامین اجتماعی را باطل کرد و با مخالفت مستمری بگیران و مراکز مواجه شد. این بار نیز باید قانون را رعایت کرد. تصمیم هیأت اجرایی توسط رئیس مجمع رسماً به اطلاع رئیس جمهور خواهد رسید و او مهلت اصلاحات را کوتاه کرده و کار را تسریع خواهد کرد.


به گفته عیوضی، خواست بازنشستگان این است که تا قبل از پایان تیرماه جلوی این موضوع گرفته شود و مصوبه مزد شورای عالی کار برگردد. این قبل از بازنشستگی است.


یکی از فعالان نظام صنفی بازنشستگان تاکید می کند که اگر رئیس مجلس در اسرع وقت و یک هفته یا ده روز فرصت داشته باشد، ماده ۹۶ قانون بیمه اجتماعی تا پایان تیرماه اجرایی می شود. از بلاتکلیفی نجات می یابند.


وی در پایان گفت: در این مرحله مجلس برای اولویت بندی این موضوع فوریت کافی دارد و امیدواریم بازنشستگان در فروردین ماه حقوق خود را به صورت قانونی دریافت کنند.


انتهای پیام/