مقایسه روند و محتوای افشای روابط ترکیه با اسرائیل و احتمال عادی سازی با سوریه / پیامدهای حرکت سینوسی در سیاست خارجی آنکارا.


مقایسه روند و محتوای افشای روابط ترکیه با اسرائیل و احتمال عادی سازی با سوریه / پیامدهای حرکت سینوسی در سیاست خارجی آنکارا.

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: افشای روابط آنکارا با رژیم صهیونیستی مشکلات عمده ای را در ترکیه و منطقه حل نمی کند چرا که خاورمیانه شاهد چندین تغییر مهم است.


«سدررضا صدرالحسینی» کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اینکه روابط ترکیه و اسرائیل به طور کامل عادی شده و آنکارا خواهان برقراری صلح با سوریه است، گفت: سیاست خارجی ترکیه بیش از یک قرن است که انجام نشده است و برخی کارشناسان ترکیه می گویند سیاست خارجی آنکارا یک استراتژی چند لایه و بی ثبات است.بیشتر کارشناسان منطقه ای و بین المللی بر این باورند که عدم شفافیت در سیاست خارجی ترکیه به نوعی مدل تهاجمی ایجاد کرده است به عنوان مثال در ۱۱ سال گذشته سیاست خارجی ترکیه رهبران مؤلفه‌ها و اصول اصلی خود را رها کرده‌اند و منافع کوتاه‌مدت محدود را به منافع پایدار منطقه‌ای بلندمدت ترجیح می‌دهند.


وی ادامه داد: بنابراین افشای کامل روابط ترکیه با اسرائیل موضوعی است که آنکارا بعدا به مردمش پاسخگو باشد. در این میان آنچه باید فهمید این است که روابط امنیتی و اقتصادی دو طرف از قدیم الایام وجود داشته و اکنون شاهد علنی شدن روابط سیاسی دو طرف هستیم. نکته اینجاست که در این میان شاهد سخنانی هستیم که نشان می دهد ترکیه به سمت سوریه حرکت می کند و به دنبال احیای روابط با دمشق است. این موضوع دوگانگی ایجاد می کند و می تواند از نظر داخلی برای مقامات دولتی گران تمام شود.


این کارشناس مسائل سیاسی می گوید: توجه داشته باشید که برخی احزاب سیاسی در ترکیه معتقدند که بین موضوع استفاده از مهاجران به عنوان اهرم انتخاباتی و مبارزه با تروریسم در آینده تناقضات متعددی وجود دارد. سخنان دولتمردان کشور خود را قابل اعتماد و قابل اعتماد نمی دانند. در شرایط کنونی، مقامات ترکیه باید بدانند که با افشای روابط خود با اسرائیل، نمی توانند مشکلات عمده ای را در داخل خاک خود و حتی منطقه حل کنند. زیرا خاورمیانه شاهد تغییرات متعددی است و این موضوع ممکن است در تعیین برآوردها با مشکل مواجه شود. بر این اساس معتقدم تحرکات سینوسی در محور سیاست خارجی ترکیه ممکن است تاثیر مثبتی بر دولت فعلی داشته باشد اما این استراتژی ممکن است در آینده و میان مدت برای آنکارا هزینه بر باشد.


وی در پایان خاطرنشان کرد: توجه داشته باشید که در ۱۱ سال گذشته، هیچ یک از سخنان و مواضع ترکیه در سوریه و خیانت هایی که به مردم و سرزمین آن انجام شده است، با افشای رابطه متفاوت نیست. این یک واقعیت است که آنکارا به سیاست های مضر در سوریه ادامه می دهد و دمشق به دقت این مسائل را زیر نظر دارد. به همین دلیل فکر نمی کنم روابط ترکیه و سوریه مانند روابط آنکارا و تل آویو عادی شود و در مورد همکاری دو طرف صحبت خواهیم کرد، اما در این مسیر موانعی وجود دارد. خواسته هایی از هر دو طرف وجود دارد که اجرای آنها یا مذاکره زمان بر است. .


انتهای پیام/