مومنی: روسیه در نقطه بحرانی است که غرب می خواست/ اروپا، کی یف حرف آخر را نمی زند/ فرسایش جنگ مسکو را در بحرانی جدی قرار می دهد.


مومنی: روسیه در نقطه بحرانی است که غرب می خواست/ اروپا، کی یف حرف آخر را نمی زند/ فرسایش جنگ مسکو را در بحرانی جدی قرار می دهد.

یک کارشناس مسائل قفقاز گفت: قبل از حمله روسیه به اوکراین، آمریکا و اروپایی ها در حال آماده سازی پایگاه های خود در این کشور بودند و حتی پس از ژانویه ۲۰۲۱، کشورهای غربی مقدار زیادی سلاح به اوکراین فرستادند.


قاسم مومنی کارشناس مسائل قفقاز در گفت و گو با روزنامه «ایلنا» با اشاره به ششمین ماه درگیری نظامی در اوکراین و تشریح چشم انداز کوتاه مدت این درگیری، این پرونده بحرانی است. دو نکته اصلی وجود دارد که باید در مورد جنگ در اوکراین و دلیل شروع آن در نظر بگیریم. اول، زمانی که پوتین و دوستانش روی کار آمدند، قدرت را در درجه اول به خاطر منافع خود محدود کردند و اکنون این موقعیت و سیاست ادامه دارد. زیرا وی پوتین خود را به عنوان رئیس جمهور مادام العمر به دنیا معرفی کرد و دلیل این امر تغییر قانون اساسی کشورش است. مشکل دوم این است که روسیه از روزهای قبل از جنگ اوکراین تهدیدهای آمریکا و اروپا را احساس کرده است، بنابراین مسکو تلاش کرد با مذاکرات دوجانبه یا چندجانبه موقعیت خود را تقویت کند.


وی ادامه داد: از سوی دیگر غرب نسخه خود را افزایش داده و سعی کرده روسیه را به بحران بکشاند. من معتقدم آمریکایی ها در واقع جنگ اوکراین را با سناریوی اطلاعاتی شروع کردند، در این میان روسیه هم به این سمت رفت که به دنیا اعلام کند ظرف یک هفته اوکراین را اشغال می کند و این اتفاق نیفتاد. اکنون، در سالگرد استقلال اوکراین، شش ماه پس از تحمیل جنگ مسکو به این کشور، همه معادلات به هم ریخته است و کرملین دیگر نمی تواند اوکراین را مانند بلاروس کنترل کند. این در حالی است که غرب به روایت خود پوست موز را زیر پای پوتین انداخت و به هر حال اوضاع به نفع مسکو پیش نرفت. توجه داشته باشید که قبل از حمله روسیه به اوکراین، آمریکا و اروپایی ها در حال آماده سازی پایگاه های خود در این کشور بودند و از ژانویه سال ۲۰۲۱، مقادیر زیادی سلاح غربی به اوکراین ارسال شده است.


این کارشناس مسائل بین الملل گفت: مسکو در ابتدای جنگ ضربات زیادی از غرب خورد و تجهیزات نظامی این کشور در نقاط مختلف اوکراین مستقر شد. نکته مهمی که در شرایط کنونی باید به آن توجه کرد این است که از سال ۲۰۱۵ دیده می شود که اوکراینی ها آماده رویارویی با روسیه هستند اما در آن سال ها هیچ اتفاقی نیفتاده است. درگیری در آن زمان بیشتر بر سر تحریم ها بود، به ویژه در مورد مسائل انرژی و اقتصادی. این تحریم ها از آن زمان تاکنون ادامه داشته است، اما شرایط فعلی با سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بسیار متفاوت است. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که روسیه در ابتدا با سلاح های منسوخ و قدیمی وارد اوکراین شد و انتظار نداشت به همین جا ختم شود. بنابراین، پس از شش ماه درگیری، این جنگ به یک فاجعه تبدیل شده است و وقایع در حال وقوع در اوکراین دقیقا همان چیزی است که غرب به دنبال آن بوده است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون بحث عدم مذاکره روسای جمهور اوکراین و روسیه مطرح است و در صورت ادامه این روند بدون شک شرایط پیچیده تر خواهد شد. باید گفت که در شش ماهه جنگ اوکراین، آمریکا محرک اصلی حمله روسیه به اوکراین بود و من معتقدم اگر واشنگتن بخواهد به زودی صلح برقرار خواهد شد. قضیه اوکراین بازی بزرگان نظام بین الملل است و به نظر من کشورهای اروپایی و اوکراین محور اصلی در این زمینه نیستند و واشنگتن حرف اول و آخر را می زند. بر این اساس بایدن و تیمش توانسته اند به استراتژی و اهداف خود برسند و اگر این روند و تنش بین طرفین تا فصل زمستان ادامه یابد، احتمالا مشکلاتی در اروپا و آمریکا به وجود خواهد آمد. به این ترتیب اوکراین را قربانی می کنند و در نهایت شرق این کشور را با روس ها معامله می کنند. در عین حال، ادامه این جنگ می تواند به فروپاشی داخلی روسیه منجر شود و فرسایش به نوعی برای مسکو بحرانی جدی ایجاد کند.


انتهای پیام/