نامه ایران به شورای امنیت در خصوص حمله به مقر تروریست ها در شمال عراق


نماینده کشورمان در نامه ای به رئیس بعدی شورای امنیت سازمان ملل دلایل و انگیزه های انجام عملیات نظامی علیه این گروه ها را تشریح کرد و فعالیت گروه های تروریستی مستقر در منطقه شمال عراق را یادآور شد.

نماینده دائم ایران خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از قربانیان اصلی تروریسم در ۴۰ سال گذشته بوده است. گروه‌های جدایی‌طلب و تروریستی مانند حزب دمکرات کردستان، کومله، پژک و پاک در شمال عراق مستقر هستند و از خاک عراق برای انجام حملات تروریستی و مسلحانه علیه شهروندان ایرانی و زیرساخت‌های اولیه استفاده می‌کنند.

نماینده کشورمان افزود: این گروه های مسلح که طبق قوانین ایران به گروه های تروریستی معروف هستند، چندین اردوگاه آموزشی تروریستی در عراق و مناطق شمالی کشور دارند. حمایت و انجام فعالیت های تروریستی و خرابکارانه در داخل ایران فعال است.

نماینده دائم ایران افزود: این گروه ها تنها از سال ۲۰۱۶ تاکنون ۴۹ حمله تروریستی در داخل و نزدیک مرزهای ایران انجام داده اند که بر اثر آن ۲۴ نفر کشته و ۳۲ نفر زخمی شده اند. بر اساس اطلاعات موثق، تمامی این حملات تروریستی از منطقه شمال عراق طراحی، سازماندهی و اجرا شده است.

نماینده کشورمان تصریح کرد: گروهک های تروریستی فوق برای دستیابی به اهداف جنایتکارانه خود مبنی بر سوء استفاده از تجمعات مسالمت آمیز در برخی شهرهای ایران، تعدادی از گروه های مرتبط با تروریست ها را تحریک، مسلح و مسلح کرده اند. ایران با استفاده از سلاح های سبک و نفوذ به خاک، هرج و مرج، تخریب اموال عمومی و خصوصی، بانک ها، آمبولانس ها و مقر پلیس و کشته شدن چند افسر پلیس را به وجود آورد. علاوه بر این، یکی از جدی ترین طرح های خرابکارانه تروریستی علیه تاسیسات صلح آمیز هسته ای ایران کشف و خنثی شد. این تخریب توسط گروه تروریستی Kumle طراحی شده بود.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران همچنین در این نامه افزود: با توجه به تهدید تروریستی موجود، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یادداشت های رسمی دیپلماتیک به وزارت امور خارجه ارسال و مخالفت شدید خود را اعلام کرده است. چندین بار. حوادث عراق درباره وجود گروه ها و اردوگاه های آموزشی تروریستی، حرکت آزادانه و فعالیت های مخرب آنها در خاک عراق.

نماینده کشورمان گفت: در نشست کمیته مشترک امنیتی دو کشور، سازمان های ذیربط جمهوری اسلامی ایران اسناد غیر قابل انکاری را به دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان ارائه کردند. عراق. همچنین از این مقامات خواسته شد تا بر اساس تعهدات خود به قوانین بین المللی، روابط دوستانه، اصول حسن همجواری و قانون اساسی عراق اقدامات لازم را انجام دهند. این اقدامات ضروری شامل نظارت، خلع سلاح و گروه های تروریستی و مسلح، پایگاه های آموزشی و فعالیت های آنهاست که تهدیدی جدی برای امنیت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران افزود: با وجود اعتراضات و هشدارهای مکرر جمهوری اسلامی ایران، متأسفانه مسئولان منطقه شمال عراق در چارچوب مقررات بین المللی اقدامات موثر و قاطعی علیه تروریست ها انجام نداده اند. در این شرایط و با توجه به حملات تروریستی ادامه دار، جمهوری اسلامی ایران مجبور است از حق دفاع مشروع خود بر اساس قوانین بین المللی برای حفظ مردم، امنیت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی خود استفاده کند.

بر این اساس، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در روز ششم همین ماه (۷ شهریور ۱۳۹۱) در پاسخ به حملات تروریستی و مسلحانه شهروندان و تأسیسات غیرنظامی کشور، چندین عملیات نظامی انجام دادند. ایران. این عملیات با تسلیحات با دقت بالا انجام شد تا اطمینان حاصل شود که تمام اقدامات انجام شده مطابق با قوانین بین المللی بشردوستانه است. در نتیجه طراحی این عملیات، گروه‌های مسلح تروریستی تأسیسات، اماکن و اردوگاه‌های آموزشی ایجاد کردند و هیچ تلفات انسانی نداشت.

نماینده دائم ایران بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی تاکید کرد و از دولت عراق خواست تا بر تمام خاک عراق کنترل داشته باشد. سازمان ملل متحد بر اساس تعهدات بین المللی خود، از توسل گروه های مسلح و تروریستی شناخته شده بین المللی به فعالیت های تروریستی جنایتکارانه علیه شهروندان، امنیت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی ایران جلوگیری می کند.

نماینده کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اعتقاد و پایبندی راسخ خود به استقلال و تمامیت ارضی عراق تاکید کرده و به درخواست دولت این کشور برای کمک به مبارزه با داعش و گروه‌های آن پاسخ مثبت داده است. وی نشان داد که سردار سپهبد شهید سلیمانی در کمک به مردم و دولت کشور برای شکست داعش که استقلال و تمامیت ارضی عراق و موجودیت منطقه شمال کشور را تهدید می کرد، نقشی بی بدیل داشت. در حالی که مقامات شمال عراق به حق او را یک قهرمان می نامند، آنها او را جنگ علیه تروریسم و ​​صلح عمومی می نامند. ترور وحشیانه سردار سلیمانی به نفع داعش و دیگر سازمان هایی بود که در لیست تروریستی شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفتند.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران از رئیس شورای امنیت خواست تا این نامه را به عنوان سند شورا منتشر کند.