نبود سامانه مودیان موجب خشم عمومی شد/ طرح مالیات بر دارایی با سامانه مودیان اجرا می شود.


نبود سامانه مودیان موجب خشم عمومی شد/ طرح مالیات بر دارایی با سامانه مودیان اجرا می شود.

یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی در خصوص نقاط ضعف نظام مالیاتی موجود در کشور گفت: بدون شک مالیات یکی از ارکان اصلی اقتصاد هر کشوری است. علاوه بر این، تجربه نشان می‌دهد که کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته در بخش مالیات برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری‌های زیادی کرده‌اند و به نتایجی دست یافته‌اند.


سید کریم حسینی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: مشکلی که ما در زمینه اخذ مالیات در کشور با آن مواجه هستیم و مودیان نیز با آن مواجه هستند این است که سیستم جامع و یکپارچه ای برای اخذ مالیات وجود ندارد. خطای انسانی و خطای انسانی را افزایش می دهد.» این موضوع باعث اعتراض و بحث مالیات دهندگان شده است. البته در سال های اخیر تلاش هایی برای اصلاح نظام مالیاتی و حرکت آن به سمت عدالت انجام شده و ایجاد نظام مرتبط با مالیات زمینه ساز شفافیت در اقتصاد خواهد بود.


یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس در این خصوص توضیح داد: از سوی دیگر شفاف نبودن مالیات مشکل ماست. نظام مالیاتی ما باید به سمت عدالت و شفافیت حرکت کند. با توجه به این مشکل، سیاست گذاران مالیاتی کشور بر تعیین مالیات های محلی بر اساس اطلاعات دقیق و موثق به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و اخذ مالیات عادلانه و بدون تبعیض تاکید دارند.


حسینی با بیان اینکه بازار سنتی دریافت و پرداخت مالیات بر کشور حاکم است، تصریح کرد: در حوزه وصول مالیات، سامانه الکترونیکی به روز نداریم. با کمک سامانه مودیان و پایانه فروشگاهی که در آینده نزدیک به طور کامل اجرایی خواهد شد، شفافیت مالیاتی و درآمد مالیاتی در سراسر کشور قابل افزایش است. طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰ مجلس، کلیه مشمولان این قانون موظف به عضویت، ثبت نام در سامانه مودیان و صدور فیش فروش الکترونیکی برای کالاها و خدمات خود هستند.


این نماینده کنگره یازدهم معتقد است با ایجاد سامانه مودیان مالیاتی نه تنها اطلاعات آماری تمامی مودیان کشور را در اختیار خواهیم داشت، بلکه از همه مهمتر می توانیم افرادی را که فرار مالیاتی دارند شناسایی و نسبت به اخذ مالیات اقدام کنیم. منصفانه. بیایید آنها را بسازیم. همچنین می‌توانیم از سامانه مؤدیان برای اجرای طرح مالیات بر سرمایه و درآمدی که مجلس در نظر دارد استفاده کنیم.


وی تصریح کرد: قطعاً می‌توانیم از سامانه الکترونیکی مودیان بهره ببریم، علاوه بر این، سازوکار نظارتی افزایش خواهد یافت. اکثر کشورهای پیشرفته مانند سوئد، روسیه و کانادا این سیستم را در کشورهای خود پیاده سازی کرده اند.


یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس درباره فرار مالیاتی با جمع‌آوری اطلاعات و آمار مودیان در سامانه الکترونیکی توضیح داد و در صورت صفر شدن مشارکت انسانی، امکان شناسایی خلاءهای این بخش و نظارت بر مالیات‌ها وجود دارد. اجتناب از مالیات خوب است. فرار مالیاتی را کنترل کنید. با استفاده از این سیستم، روش کنترل بر مبنای مالیات نادیده گرفته می شود، زیرا در این روش، افراد برای فعالیت های اقتصادی کارآفرینان به صورت شخصی و گاه داوطلبانه مالیات پرداخت می کنند.


حسینی درباره رهایی از وابستگی اقتصاد نفتی با افزایش پایه مالیاتی، خاطرنشان کرد: روندی که می تواند به اقتصاد کشور کمک کند، البته یک مولفه نیست، مولفه های مختلفی دارد، بلکه با افزایش پایه مالیاتی و شفاف سازی است. بستر لازم در این زمینه ایجاد شده، برای رهایی از وابستگی به درآمد نفتی فراهم شده و سازوکارهای بهتری در آینده ایجاد خواهد شد.


حسینی همچنین درباره دلایل تاخیر در اجرای نظام مالیاتی بیان کرد: متاسفانه هر دولتی تصمیمات خود را می گیرد. در دولت سیزدهم بهتر خواهد بود با اجرای کامل این سیاست، مرجع نهایی ثبت، صدور و استعلام فیش الکترونیکی مودیان در سامانه مودیان در نظر گرفته شده و رضایت مودیان از این شفافیت را افزایش می دهد.


انتهای پیام/