نتانیاهو در تشکیل کابینه با چالش های جدی مواجه است/ بنیادگرایان صهیونیست خواهان سهمی در کابینه جدید هستند


نتانیاهو در تشکیل کابینه با چالش های جدی مواجه است/ بنیادگرایان صهیونیست خواهان سهمی در کابینه جدید هستند


در مصاحبه با مصیب نعیمی، روزنامه نگار ایلانا، مصیب نعیمی، روزنامه نگار ایلانا، که چالش تشکیل دولت بنیامین نتانیاهو را تحلیل کرده و به این سوال که ائتلاف لیکود شامل احزاب افراطی و راستگرا در اسرائیل است، پاسخ جدی داد. شک و تردید وی درباره نحوه برخورد نتانیاهو با این چالش منحصر به فرد در زمان استقبال عمومی از کابینه جدید رژیم صهیونیستی، گفت: تجربه قبلی بنیامین نتانیاهو در کابینه رژیم صهیونیستی اغلب پرتنش بوده است، چرا که او شخصا یکی از پرتنش ترین هاست. – نمایش رژیم از وعده های افراطی و توخالی که اغلب به حامیان خود می دهد، این بار نه به خاطر چهره نتانیاهو، بلکه به دلیل بیزاری افکار عمومی از چهره حزب رقیب لیکود. این حزب توانست در انتخابات پیروز شود.


وی ادامه داد: امروز هم بنیادگرایان صهیونیست در حزب نتانیاهو برای سهام در کنار او ایستاده اند، جنگ، مالی، امور خارجی، جناح های متحد همسو با لیکود نشان می دهد که نتانیاهو را می خواهند.


وی افزود: به همین دلیل نتانیاهو این بار قطعاً با چالش های جدی روبرو خواهد شد زیرا متحدانش اگر امروز سهم خود را نگیرند به وعده های خود عمل نمی کنند و نتانیاهو به حرف های پوچ و وعده های توخالی معروف است و این باعث می شود که او به دست بیاید. در این رابطه، انتظار می‌رود کابینه جدید نتانیاهو شکننده و متزلزل باشد و اوضاع داخلی در سرزمین‌های اشغالی را بدتر کند.


این کارشناس مسائل اسرائیل در پاسخ به سوالی که یایر لاپید در آخرین جلسه دولتش به اعضای کابینه خود گفته بود به زودی به این اتاق باز خواهیم گشت. ناکامی نتانیاهو در تشکیل کابینه می تواند منجر به یک انتخابات زودهنگام دیگر شود، وی گفت: در سه سال گذشته که نتانیاهو در انتخابات پیروز شد، شاهد این مشکل بودیم، اما حتی زمانی که کابینه تشکیل شد، ناکارآمدی و تنش داخلی وجود داشت. شعارهای تند نتانیاهو و مخالفت دیگران منجر به برگزاری انتخابات زودهنگام شد. این بار هم همین مشکل بود، لاپید امیدوار بود که در انتخابات پیروز شود زیرا در بخش گاز موفق شد، ارتش و وزارت خارجه از او حمایت کردند، اما این اتفاق نیفتاد، اما قطعاً در این مدت. با تحریم نتانیاهو و روشن شدن موضوع، ضعف او به عنوان اپوزیسیون عمل خواهد کرد.


وی افزود: با وجود همه این چالش ها، البته انتظار می رود دولت جدید اسرائیل تشکیل شود، اما همانطور که قبلاً اشاره کردم، این کابینه در این مسیر با چالش های جدی مواجه خواهد شد و تنش ها به شدت افزایش خواهد یافت.


انتهای پیام/