نرخ تورم در تیرماه به ۴۰.۵ درصد رسید


نرخ تورم در تیرماه به 40.5 درصد رسید

نرخ تورم کشور در تیرماه ۱۴۰۱ به ۴۰.۵ درصد رسید که نسبت به مدت مشابه ماه قبل ۱.۱ واحد افزایش داشته است.


به گزارش ایلنا از مرکز آمار ایران، سطح واحد تورم به درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره دارد. نرخ تورم تیرماه ۱۴۰۱ به ۰/۵۴ درصد رسید. این بدان معناست که خانوارهای کشور به طور متوسط ​​۰/۵۴ درصد بیشتر از تیرماه ۱۴۰۰ هزینه کرده اند. ««کالاها و خدمات هم نوع» خرج شد.


نرخ تورم تیر ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه قبل ۱.۵ واحد افزایش یافت. نرخ تورم گروه اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها، دخانیات» با ۴.۴ واحد درصد افزایش به ۸۶.۰ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با ۰.۱ واحد درصد افزایش به ۳۶.۹ درصد رسید.


این در حالی است که نرخ تورم واحدهای خانگی در این شهرستان ۵۲.۸ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۴ واحد درصد افزایش داشته است. و برای خانوارهای روستایی این نرخ ۶۰.۷ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲.۵ واحد درصد افزایش داشته است.


برای کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارها در آن کشور


نرخ تورم ماهانه درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم تیرماه ۱۴۰۱ به ۴.۶ درصد رسید که نسبت به مدت مشابه ماه قبل ۷.۶ واحد کاهش داشت. تورم ماهانه گروه های اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها، دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۵.۷ درصد و ۳.۸ درصد بوده است.


این در حالی است که نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری ۴.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۷.۰ واحد کاهش داشته است. همچنین برای خانوارهای روستایی این درصد ۴.۸ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱۱.۰ واحد درصد کاهش داشته است.


تورم سالانه خانوار در کشور


نرخ تورم سالانه درصد تغییر میانگین تعداد شاخص قیمت برای سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره قبل است. نرخ تورم خانوارهای کشور در تیرماه ۱۴۰۱ ۴۰.۵ درصد است. رسیده است که نسبت به مدت مشابه ماه قبل ۱.۱ درصد افزایش داشته است.


همچنین نرخ تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی ۴۰.۰ درصد و ۴۳.۲ درصد است که در خانوارهای شهری ۱.۱ واحد درصد و در روستایی ۱.۴ درصد بیشتر است.


در گروه اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها، دخانیات» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل در گروه «گوشت قرمز و مرغ» (مرغ، ژامبون، سوسیس و کالباس) و «شیر و لبنیات» به خود اختصاص داده‌اند. گروه “تخم مرغ” (کره پاستوریزه، خامه، تخم مرغ) و مرغ) و “نان و غلات” (برنج ایرانی، کیک، کلوچه) خدمات پزشکی، خدمات پزشکی، گروه “هتل ها و رستوران ها” (قیمت هتل ها و تالارهای پذیرایی ) و گروه “مبلمان و لوازم خانگی” (مجموعه مواد شوینده) قیمت ها نسبت به ماه قبل بیشترین افزایش را داشتند.


درصد تغییر شاخص قیمت دهک کل هزینه ملی در این ماه


دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه تیرماه ۱۴۰۱ از ۳۸.۹ درصد برای دهک های مختلف تا ۴۴.۸ درصد برای دهک دهم است.


انتهای پیام/