نیاز به درک مشترک و مدارا با نسل جدید وجود دارد/ رویه ها و سیاست ها باید تغییر کند


نیاز به درک مشترک و مدارا با نسل جدید وجود دارد/ رویه ها و سیاست ها باید تغییر کند

علی ربیعی گفت: متأسفانه ثبات طلبی از هر سو مورد هجوم قرار می گیرد؛ چه از سوی کسانی که تحول اجتماعی را نمی بینند و چه از سوی کسانی که فکر می کنند باید با خشونت ابراز وجود کنند، امروز بیش از هر زمان دیگری به عقلانیت نیاز داریم؛ اما امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند عقلانیت هستیم. ما باید برخی از مقررات و سیاست های خود را تغییر دهیم، گفت و گوی اجتماعی، درک مشترک، شفقت و مدارا باید با نسل جدید ایجاد شود.


به گزارش خبرنگار ایلنا، بعدازظهر امروز شنبه ۲ مهر ۲۸ صفر مراسم عزاداری و درگذشت سید علاء شفیعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سرای کارگر برگزار شد.


در این مراسم علی رابعه، علیرضا محجوب، حسین کمالی، حسن صادقی اعضای شورای مرکزی خانه کارگر و اعضای شورای اجرایی خانه کارگر شرکت داشتند.


علی ربیعی در ابتدای این مراسم با اشاره به آشنایی و دوستی ۵۰ ساله خود با سیدعلاء شفیعی بیان کرد: حضور در مراسم ختم دوستان ما قدردانی است که یادمان باشد این جاده برای ماست. همه ما.


وی ادامه داد: بهترین دوستی من با سیدعلاء از سال ۵۶ شروع شد. در آن زمان با پخش اعلامیه های امام سعی داشتیم به جنبش کارگری کارخانه ها وحدت بخشیم.


ربیعی با اشاره به اعتراضات کارگران جنرال موتورز گفت: این اعتراضات توسط جنبش های کارگری اسلام محور انجام شد. تلاش سید علاء تا پیروزی انقلاب و پس از آن ادامه داشت.


ربیعه گفت: بعد از انقلاب با جریانی مواجه بودیم که معتقد بود برای انقلابی شدن یک انقلاب باید یک حرکت مسلحانه طولانی را طی کرد. انقلاب اسلامی را ناقص خواندند، سعی کردند جامعه را در مسیر درست سوق دهند و فضای ناپایداری ایجاد کردند تا با آن بصیر، زمینه به قدرت رسیدن خود را فراهم کنند. آنها اصرار داشتند که انقلاب ناقص است و با این توضیح سعی کردند وارد کارخانه ها شوند و در مرحله بعد دست به کشتار زدند. برخی از آثار منفی این جنبش ها هنوز در جامعه وجود دارد. تولید خشونت منجر به رشد سریع دموکراسی شد.


گفت: سید علا و بسیاری از دوستان ما در آن زمان حال بدی داشتند. دوستانم به عهد خود وفادار بودند و سید علا از انقلاب تا آخر بدون طلبکار در کنار کارگران ماند. او فردی آرام و دلسوز بود. سید علاء کانون محبت و دوستی و واسطه خیر بود.


رابعه می گوید: امروز بیش از هر زمان دیگری به این افراد و این الگوها نیاز داریم. به کسانی که زیر سایه دیگران ایستاده اند. سید علا در سایه خودش ایستاد و امروز باید به دنبال تشکل ها و افرادی باشیم که در سایه او آرام بگیرند.


وی افزود: سید علاء اهل اعتدال بود; او مردی صالح و اعتدال بود و ما امروز بیش از هر زمان دیگری به چنین نمونه ای نیاز داریم.


رابعه با اشاره به جناح راست و هماهنگی خانه کار گفت: شخصیت خانه کار متاثر از شخصیت اعضای آن است. خانه کارگر جریانی غربی و مظلوم اما در این راستا معتدل است.


وی گفت: متأسفانه امروز از هر سو به جنبش های معتدل حمله می شود؛ ما با روند عدالت خواهی موافقیم، اما با ثبات اجتماعی، پیشرفت و حرکت های مسالمت آمیز هم موافقیم.


ربیعی خاطرنشان کرد: تجلی چنین دیدگاه هایی را امروز در خانه کارگری می توان دید. آشتی بر حقوق کارگران و فقرا و جنبش صلح تاکید داشت.


وی در پایان گفت: متأسفانه میل به ثبات از هر سو مورد حمله قرار می گیرد. هم آنهایی که تغییرات اجتماعی را نمی بینند و هم آنهایی که فکر می کنند باید برای بیان نظرات خود از خشونت استفاده کنند. امروز بیش از هر زمان دیگری به عقلانیت نیاز داریم. ما باید برخی از قوانین و سیاست‌های خود را تغییر دهیم و گفت‌وگوی اجتماعی، درک مشترک، شفقت و مدارا را با نسل جدید ایجاد کنیم.


انتهای پیام/