نیروگاه زاپوروژیه کارت بازی سیاسی مسکو است/ نگرانی روس ها از تخریب زیرساخت های حیاتی کریمه توسط کیف


نیروگاه زاپوروژیه کارت بازی سیاسی مسکو است/ نگرانی روس ها از تخریب زیرساخت های حیاتی کریمه توسط کیف

یک کارشناس مسائل قفقاز گفت: روس ها می خواهند برای تنش زدایی از نیروگاه اتمی زاپروژیه خارج شوند یا حداقل از این راه برای خود امتیاز بگیرند.


افشار سلیمانی کارشناس مسائل قفقاز در گفت و گو با روزنامه ایلنا درباره درخواست سازمان ملل برای غیرنظامی سازی نیروگاه زاپروژیه و نسخه روسیه از تاسیسات هسته ای اوکراین گفت: اوکراین از اصول اقدامات روسیه پیروی خواهد کرد. باید در نظر داشت که این اقدام تجاوزکارانه به اوکراین است، در این صورت آنها از تمام اقدامات و اهرم ها به نفع خود استفاده می کنند، بنابراین در ارتباط با این موضوع، موضوع نیروگاه اتمی زاپوریژژیا در اطراف که روسیه نیروهای خود را مستقر کرده است، مطرح می شود – باید به عنوان یک سناریوی سیاسی در نظر گرفته شود، اصولاً این تأسیسات یک هدف نظامی نیست که بخواهند به آن حمله کنند، بنابراین باید اقدامات روسیه را کاملاً مغایر با اصول بین المللی و سیاسی تلقی کرد. اما در هر صورت، این نیروگاه از اهمیت استراتژیک برخوردار است.


وی ادامه داد: حدود پنج ماه است که روس ها در خاک اوکراین با التهاب و بحران مواجه هستند و از سوی دیگر شاهد آوارگی میلیون ها اوکراینی هستند. مسکو آشکارا به دنبال استفاده از این تاسیسات به عنوان اهرم فشار است، اما اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اعزام تیم نظارتی به این تاسیسات نشان می دهد که روس ها به دنبال اهرم فشار هستند. از سوی دیگر، هدف قرار دادن یک مرکز نظامی استراتژیک در شبه جزیره کریمه را باید هشداری به روسیه از سوی اوکراین دانست که مسکو را نگران کرده است. به نظر می رسد روس ها برای تنش زدایی می خواهند از نیروگاه زاپوروژیه خارج شوند، حداقل از این طریق برای خود سازش کنند و به نوعی با طرف های درگیر در پرونده اوکراین وارد مذاکره شوند.


سفیر سابق کشورمان در جمهوری آذربایجان گفت: در این میان ارتش اوکراین برای کند کردن روند عملیات نظامی روسیه، چندین پل و استحکامات متعلق به روسیه را هدف قرار داد. این مسیر، این اقدامات اوکراین، می تواند آغازگر یک جنگ روانی عظیم علیه روسیه در کریمه باشد. زیرا اسناد و تصاویر نشان می دهد که ساکنان این شبه جزیره به قصد رفتن به مناطق دیگر آن را ترک کرده اند و همین موضوع می تواند برخی معادلات را در عرصه سیاسی و میدانی تغییر دهد. در این راستا، به نظر من، روس‌ها می‌خواهند با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین بر سر میز مذاکره بنشینند و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سفر اخیر خود به این کشور پیام روشنی داد. من فکر می کنم که اوکراین حتی اگر به کیف برود آن را انکار خواهد کرد


وی خاطرنشان کرد: روسیه در تلاش است تا با اوکراین مذاکره کند و امتیازات خود را بگیرد. زیرا اگر اوکراین جزیره کریمه را که این دو منطقه را به هم وصل می کند و پل ارتباطی روسیه با تجهیزات غربی خود را هدف قرار دهد، روسیه در این منطقه مستقر شده و روند عملیات نظامی این کشور در خاک اوکراین تقریبا قطع خواهد شد. . بنابراین، نمایندگان و دبیرکل سازمان ملل متحد به دنبال آن هستند که دو طرف را به هر وسیله ای که لازم است برای غیرنظامی کردن نیروگاه هسته ای زاپوریژیا و خنثی کردن اوضاع سیاسی به میز مذاکره بکشانند.


سلیمانی در پایان گفت: معتقدم واکنش سیاسی و نظامی به شرایط کنونی اغلب غیراستاندارد است. چون کشوری وقتی قلمروش توسط کشور دیگری اشغال شده است به هیچ وجه مذاکره نمی کند و در اوکراین هم همینطور است. از زاویه ای دیگر، مسکو به دنبال استفاده از هوای سردی است که قرار است در اروپا آغاز شود و از آن به عنوان اهرم سیاسی استفاده کند.


انتهای پیام/