نیروگاه های حرارتی تابستان امسال ۹۸ درصد در دسترس بودن را ثبت کردند


نیروگاه های حرارتی تابستان امسال ۹۸ درصد در دسترس بودن را ثبت کردند

معاون تولید نیروگاه حرارتی گفت: در پیک تابستان امسال تعمیر نیروگاه به طور کامل و به موقع انجام شد و آمادگی نیروگاه بیش از ۹۸ درصد بود.


به گزارش ایلنا، ناصر اسکندری گفت: تعمیرات نیروگاهی بر اساس دستورالعمل سازنده، میزان استفاده، عمر دستگاه ها، اتفاقاتی که در طول عمر نیروگاه ها رخ داده و ترتیبی که باید انجام شود تعیین می شود. انجام. و برای نگهداری سالانه برنامه ریزی شده است.


وی ادامه داد: برنامه نگهداری نیروگاه گاهی بسته به نیاز شبکه و اتفاقاتی که در شبکه برق رخ می دهد تغییر می کند و نیاز به جابجایی برنامه وجود دارد.

نقش تامین سوخت در اصلاح برنامه نگهداری نیروگاه

معاون تولید نیروگاه حرارتی یکی از مهم ترین عوامل موثر در تغییر برنامه تعمیر نیروگاه را مشکل سوخت عنوان و بیان کرد: بیشتر نیروگاه های کشور گازسوز هستند و گاز در صنعت برق مصرف می شود. پایه سوخت نیروگاه ها، اگر به دلایلی گازرسانی در دسترس نباشد، مثلاً مصرف گاز خانگی افزایش یابد، گازرسانی به نیروگاه ها محدود می شود.

به گفته اسکندری، در این شرایط نیروگاه باید از سوخت دوم استفاده کند و در اکثر نیروگاه ها این سوخت دوم گازوئیل و در برخی نیروگاه ها این سوخت دیگ نفت است.

وی گفت: به دلیل اینکه نیروگاه های حرارتی کشور که نفت کوره می سوزند باید در تامین برق مشارکت داشته باشند، گاهی مجبور می شویم در فصل سرما که گازرسانی به نیروگاه ها نمی شود، این نیروگاه ها را راه اندازی کنیم. کرد: البته در این مدت نمی توانیم تعمیر کنیم، تعمیر را به تعویق می اندازیم. ما در تمام سال این اتفاق افتاده است، اما سعی می کنیم با برنامه ریزی منسجم تا حد امکان این تغییرات را به حداقل برسانیم.

معاون تولید نیروگاه حرارتی گفت: سعی شده است برنامه ریزی دقیقی انجام شود که همه عوامل موثر در تعمیراتی که از مهرماه سال گذشته شروع شده و تا خرداد ۱۴۰۱ ادامه داشته باشد.

اسکندری اضافه کرد: تولیدکنندگان داخلی هنوز توانایی ساخت ۱۰۰ درصد قطعات مورد نیاز برای تعمیر نیروگاه ها را ندارند و تامین قطعات یکی از مشکلات جدی ماست. اما اکثر قطعات نیروگاه توسط سازندگان داخلی با کیفیت خوب ساخته می شود.

سطح قابل قبول در دسترس بودن نیروگاه ها در جهان ۹۵ درصد است.

وی تاکید کرد: با وجود همه موانع و مشکلات، برنامه تعمیرات ۱۴۰۰-۱۴۰۱ نیروگاه ها بدون مشکل مدیریت شد و بر همین اساس پیش رفت. ۹۸ درصد نیروگاه ها در ساعات اوج مصرف در دسترس هستند. به طور کلی، در فصل گرم سال ۱۴۰۱، در دسترس بودن نیروگاه ها به طور مداوم از ۹۸ درصد فراتر رفت.

معاون تولید نیروگاه حرارتی افزود: این رقم حدود ۹۵ درصد معیار جهانی و ۹۵ درصد در سطح جهانی رقم قابل قبولی است. جهان از نظر در دسترس بودن نیروگاه ها؛ در ایران این رقم در تابستان امسال ۹۸ درصد بوده است.


انتهای پیام/