هانی زاده: برخی جریان های داخلی و خارجی همچنان به دنبال سرکوب خیزش های مردمی هستند/ بدون قیام، داعش می تواند تهدیدی باشد


هانی زاده: برخی جریان های داخلی و خارجی همچنان به دنبال سرکوب خیزش های مردمی هستند/ بدون قیام، داعش می تواند تهدیدی باشد

یک کارشناس منطقه گفت: پس از سرکوب گروه دولت اسلامی، سیاستمداران عراقی برای سرکوب خیزش مردمی دست به جنایاتی زدند که انتظار می‌رود در شرایط سیاسی کنونی ادامه یابد.


حسن هانی زاده، کارشناس مسائل منطقه در گفت و گو با ایلنا در تشریح سالگرد تأسیس حشدالشعبی گفت: شش ماه پس از اعلام وجود این گروه تروریستی توسط داعش، شاهد کشته شدن این جریان تکفیری در موصل، الانبار، صلاح الدین و دیگر استان های عراق بودیم که تشکیل نیروی مردمی برای مقابله با این جریان تروریستی را ضروری کرد. باید پیش بینی کرد که این امر در نهایت با صدور فتوای حشدالشعبی رخ خواهد داد. اکنون این یک روند سنتی در تمام عراق تلقی می شود، زیرا برای تضمین امنیت ملی عراق، امنیت منطقه ای و حتی امنیت منطقه سنی نشین طراحی شده است.


وی ادامه داد: موفقیت حشدالشعبی در این سال ها به خوبی نشان می دهد که این جریان متعهد به حفظ امنیت و آرامش در عراق بود، اما در این بین برخی از گروه ها در پارلمان عراق برای اتحاد جنبش در ارتش گام برداشته اند. این یک واقعیت است که پس از سرکوب داعش، شاهد اقدامات شیطانی سیاستمداران عراقی برای سرکوب این جریان بوده ایم. به عنوان مثال، زمانی که حیدر العبادی رئیس جمهور بود، برخی از سیاستمداران عراقی او را تحت فشار قرار دادند تا سلاح هایش را زمین بگذارد و در نهایت به ارتش بپیوندد، اما مخالفان مانع شدند. چون از امنیت ملی، صلح و نظم عمومی صحبت کردند. بنابراین جایگاه حشدالشعبی در بین مردم اکنون به طور کامل حفظ شده است.


لازم به ذکر است که حشدالشعبی متعادل کننده امنیت ملی عراق محسوب می شود. بر اساس این اسناد، این گروه برای تامین امنیت مرزهای عراق و سوریه تلاش می کند، اما اوضاع سیاسی در داخل عراق خوب نیست که می تواند حشدالشعبی را تحت فشار قرار دهد. لطفاً توجه داشته باشید که بایرون و سایر جناح های سیاسی عراق که نتوانستند در بغداد دولت تشکیل دهند، خلاء امنیتی و سیاسی در کشور ایجاد کرده اند و به همین دلیل وضعیت بغداد از نظر ساختاری نامطلوب است. ; چرا که مجلس کشور نیز با مشکلات زیادی مواجه است و عملکرد دولت ناقص است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: فکر می کنم به همین دلیل است که کشورهای منطقه و برخی از دولت های غربی در صدد بی اعتبار ساختن این جریان هستند تا در جریان درگیری های سیاسی و امتیازات حزبی، حشدالشعبی را مسموم کنند و دولت تشکیل دهند. ; اگر عراق اکنون به وحدت ملی نیاز دارد. از سوی دیگر، مولفه ها نشان می دهد که داعش و فعالیت های آن همچنان تهدیدی برای کشور هستند و می توانند عملیات خود را از سر بگیرند و اگر خیزش مردمی رخ ندهد، وضعیت امنیتی بدتر می شود.


انتهای پیام/