وبا هنوز شیوع پیدا نکرده است/ هیچ شیوعی در ۲ استان رخ نداده است


وبا هنوز شیوع پیدا نکرده است/ هیچ شیوعی در 2 استان رخ نداده است

رئیس اداره بیماری های منتقله از آب وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر بیماری وبا فقط در استان های کردستان و کرمانشاه است و این بیماری در سایر استان های کشور گزارش نشده است.


«مریم مسعودی فر، رئیس اداره بیماری های منتقله از آب وزارت بهداشت، در خصوص آخرین وضعیت بیماری وبا در کشور به خبرنگار ایلنا گفت: بر اساس آزمایشات انجام شده تاکنون ۳۰ مورد در کرمانشاه و کردستان گزارش شده است. موارد ابتلا به وبا در ایالت ها تایید شده است و در سطح ملی گزارش شده است.


وی افزود: در حال حاضر بیماری وبا فقط در استان های کردستان و کرمانشاه است و در سایر استان های کشور گزارشی از این بیماری گزارش نشده است.


مسعودی فر در خصوص دلایل مغایرت آمار استان کرمانشاه و کردستان با آمار رسمی وزارت بهداشت گفت: برخی آمارها در سطح آزمایشگاهی و استانی است و باید به مرحله تایید دانشگاهی برسد، اما چه؟ در مورد وزارت بهداشت هم می توان گفت که تعداد مبتلایان تایید شده ۳۰ نفر است.


علت بیماری وبا اوگاوا است


مسئول مربوطه وزارت بهداشت در خصوص شیوع وبا در دو استان کشور گفت: نوع جدیدی از وبا با میکروارگانیسم متفاوت نداشته ایم و آنچه اکنون داریم یک اپیدمی است که قبلا شیوع پیدا کرده است. . وبا بیوتیپ‌ها و سروتیپ‌های متفاوتی دارد، اما آن‌چه که امروزه شایع است، سروتیپ «اوگاوا» است که در گذشته در کشور وجود داشت.


وی همچنین درباره علت شیوع بیماری وبا در دو استان کشور توضیح داد: در ابتدا تمامی موارد افراد دارای سابقه سفر به عراق بوده و سپس مبتلایان با افراد مبتلا در تماس بوده اند. به عراق سفر کرد.


این مقام وزارت بهداشت گفت: مراکز کنترل مرزی وزارت بهداشت در گذرگاه های مرزی کشور وجود دارد که افراد احتمالی در آنها شناسایی می شوند. بیشتر موارد گزارش شده در این پایگاه‌های اطلاعاتی شناسایی شده‌اند.


وی همچنین خاطرنشان کرد: خوشبختانه تا امروز فوتی در بین این بیماران مشاهده نشده است.


وبا و گاستروانتریت مورد انتظار بود


آمتیس رمضانی، دبیر انجمن بیماری‌های واگیر ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، درباره وضعیت اخیر وبا در کشور گفت: شیوع مکرر وبا داشته‌ایم و این تازه نیست. البته انتظار داشتیم که برخی از بیماری‌های عفونی به‌ویژه دستگاه گوارش به دلیل گرمای بیش از حد، آب‌های آلوده و مواد غذایی آلوده در سفره‌خانه‌ها پس از کاهش بیماری‌های کرونایی ظاهر شوند. متاسفانه این اتفاق افتاد و در حال حاضر میزان این بیماری نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.


هنوز هیچ شیوع وبا مشاهده نشده است


با وجود اینکه این افراد مبتلا به وبا شده اند، اما هنوز نمی توان گفت که وبا در کشور اپیدمی شده است، گفت: وضعیت در حال حاضر در یک منطقه بیداد می کند. در سال های گذشته موارد ابتلا به وبا در برخی شهرها رخ می داد، اما امسال در منطقه دیگری رخ داد. بر این اساس در حال حاضر بیماری وبا در کردستان و کرمانشاه نیز باید بومی سازی شده و مورد بررسی اپیدمیولوژیک قرار گیرد.


وی افزود: با توجه به اسهال آبکی که از علائم این بیماری است، ممکن است برخی افراد در مناطق دیگر این علائم را داشته باشند و اطلاعاتی در این باره وجود دارد اما هیچ یک از این موارد تایید یا تایید نشده است. گفت.


انتهای پیام/