وی ابراز امیدواری کرد که بر اساس معاهده ۱۳۵۱ و آخرین توافقنامه، حق آبه هلمند احیا شود.


وی ابراز امیدواری کرد که بر اساس معاهده 1351 و آخرین توافقنامه، حق آبه هلمند احیا شود.

او گفت: “امیدواریم که مذاکرات اخیر در تهران با مقامات دولت افغانستان ثابت کند که مقامات افغانستان از قانون ۱۳۵۱ پیروی می کنند. معاهده هیرمند.” تامین آب ایران


به گزارش ایلنا، محمد جوانبهت، معاون آب و آبفای وزارت نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران درباره بیست و پنجمین جلسه کمیسیون آب هیرمند که در تاریخ ۵ تا ۲۷ خردادماه در تهران برگزار شد، گفت. وزارت نیرو اعلام کرد که بر اساس معاهده ۱۳۵۱ هیرمند به طور جدی به دنبال تامین آب ایران است.


جوانبخت با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به معاهده بین المللی پایبند است، تصریح کرد: نمایندگان افغانستان امیدوارند پیام روشنی را به مسئولان برسانند مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران باید به معاهده ۱۳۵۱ پایبند باشد اقدامات لازم انجام شود.


وی گفت: در سال آبی جاری کمتر از ۴ میلیون متر مکعب آب از ۸۲۰ میلیون مترمکعب مقرر در قرارداد هیرمند به ایران سرازیر شده است.


در این نشست سه روزه، هیئت ایرانی از ایستگاه فوقانی اندازه گیری سد کزاکی خواست تا آمار ارائه شده از سوی افغانستان در مورد سال آبی کشور و حجم آب کشور را بر اساس سازوکار مربوطه بررسی کند. توافقنامه.۱۳۵۱، برای بازدید از آنجایی که هنوز این فرصت به ما داده نشده است.


معاون وزیر آب و فاضلاب ادامه داد: فروردین ماه سال گذشته احداث سد برای انحراف رودخانه کمال خان در ۷۰ کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران مشکل آبرسانی به ایران را تشدید کرد. شاخه اصلی رودخانه هلمند در ولایت نیمروز.


وی افزود: طرف افغانستان ۹۵۰ میلیون مترمکعب آب به رودخانه هیرمند می ریزد که در صورت نبود بند کمال خان به طور طبیعی و تاریخی به استان هامون و سیستان می ریزد و آب شرب و کشاورزی از آن جاری می شود. شوآزار گودرزه کج شد و تبدیل به آب نمک شد و ما مقاومت کردیم.


جوانباخ گفت: «اقدامات افغانستان نه تنها ایران را از حقوق قانونی آب محروم می کند، بلکه تالاب بین المللی هامون را نیز خشک می کند و پیامدهای جدی اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی برای منطقه به همراه دارد».


معاون آب و امور آب وزارت نیرو در خاتمه ابراز امیدواری کرد که طرف افغانی به تعهدات قانونی خود عمل کند و به طرف افغانستانی موظف شد پیام این نشست را به مقامات ارشد برساند و اقدامات لازم را انجام دهد. حقوق قانونی ایران در هیرمند


انتهای پیام/