پاسخ عراق به ماجراجویی های ترکیه به تعویق افتاد/ آنکارا به دنبال استفاده از بحران اوکراین در منطقه است/ شهرک سازی اسرائیل و ترکیه در اقلیم کردستان


پاسخ عراق به ماجراجویی های ترکیه به تعویق افتاد/ آنکارا به دنبال استفاده از بحران اوکراین در منطقه است/ شهرک سازی اسرائیل و ترکیه در اقلیم کردستان

یک کارشناس منطقه می گوید: آنکارا نقشه جهنمی برای عراق دارد و عراق بدون پاسخ به حمله ترکیه نمی تواند زنده بماند.


سیدهادی افکهی، کارشناس مسائل منطقه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه برنامه های ترکیه برای شمال عراق دارای جهت گیری های مختلف اقتصادی، سیاسی و استراتژیک است، گفت: این طرح ها در شمال عراق در حال انجام است. قرارداد لوزان یکی از اسنادی است که ترکیه در حال بررسی اعزام نیرو به عراق است. شایان ذکر است که آنکارا معتقد است که این توافق رو به پایان است، اما این کشور در سال های اخیر به سوء استفاده از توافق ادامه داده است. مشکل دوم این است که ترکیه در حال تضعیف عراق و سوریه به عنوان دو همسایه است و فعالیت های ترکیه در شمال این دو کشور به وضوح قابل مشاهده است. در این میان، روابط آنکارا با اسرائیل نیز باید مورد توجه قرار گیرد. این دو همچنین در شمال عراق و اقلیم کردستان عراق با یکدیگر همکاری می کنند.


وی افزود: مردم عراق و محور اعتراض بارها اعلام کرده اند که باید جلوی حضور مخفیانه آمریکا و اسرائیل در این کشور گرفته شود، این نیز یکی از محورهایی است که باید مورد توجه قرار گیرد، دخالت ترکیه در عراق. پیام بگذارید. موضوع دیگر این است که ترکیه و اسرائیل نفت کردستان عراق را دزدیده اند. توجه داشته باشید که در اقلیم کردستان نه تنها مسائل اقتصادی، بلکه بلندی های جولان عناصر موساد نیز مطرح است و هر بار که اسرائیل سناریویی را در منطقه می نویسد، ترکیه تمام اقدامات لازم را مطابق با آن انجام می دهد. از سوی دیگر حق آبه کشورهای همسایه ترکیه نقض شده و خشکسالی مصنوعی در منطقه به دنبال دارد. این اقدام ترکیه مسائل ژئوپلیتیکی و حیاتی همسایگانش را تغییر داده و اکنون گرد و غبار و طوفان شن معنا پیدا کرده است.


وی گفت: حضور ترکیه در شمال سوریه به وضوح قابل مشاهده است و در نهایت شاهد روند ناامنی هستیم. همه اینها باعث شده است که ترکیه در یک دوره زمانی در چندین کشور و در محورهای مختلف برای دولت های منطقه مشکلاتی ایجاد کند. در حال حاضر اکثر کشورهای جهان درگیر بحران اوکراین هستند، در حالی که ترکیه از این وضعیت نهایت استفاده را می‌کند. حملات به ترکیه در شمال عراق و سوریه به نام مبارزه با حزب کارگران کرد ادامه دارد و تشدید می شود و تعداد زیادی از غیرنظامیان در هر دو کشور کشته می شوند. برای پاسخگویی دولت بغداد به عملیات ها و ماجراجویی های ترکیه در عراق بسیار دیر شده است و شاهد خیانت آشکار به عراق هستیم.


وی گفت: پاسخ ندادن دولت عراق به تجاوزات ترکیه به این معنی است که آنکارا نقشه جهنمی برای عراق دارد و بعید است که عراق به حمله ترکیه پاسخ ندهد. شما می توانید این وضعیت را مدیریت کنید. در روزهای اخیر، تعدادی موشک به پایگاه ترکیه در موصل شلیک شده است که من آن را حق مشروع مردم و ارتش عراق می دانم. از زمان حیدر العبادی (نخست وزیر سابق عراق)، ترکیه بارها خواستار خروج ترکیه از شمال عراق شده است، اما آنکارا در حال خروج نیروهای خود است. بنابراین فکر می کنم پاسخ سخت ترکیه از عراق ممکن است طیف وسیعی از موضوعات را در بر گیرد و این روند علاوه بر مسائل نظامی باید در چارچوب روابط دیپلماتیک و قوه قضائیه نیز انجام شود.


انتهای پیام/