پیش نیاز روابط ما با روسیه، همکاری همزمان با هند، چین و اروپا است و برخلاف گذشته، بانک های روسیه امروز به دنبال تبادل روبل و ریال هستند.


پیش نیاز روابط ما با روسیه، همکاری همزمان با هند، چین و اروپا است و برخلاف گذشته، بانک های روسیه امروز به دنبال تبادل روبل و ریال هستند.

به گفته کارشناسان روابط بین الملل روسیه، آلمان، انگلیس، فرانسه و حتی چین نقش تعیین کننده ای در برجام ندارند و طرف های اصلی برجام ایران و آمریکا هستند. اما روسیه می تواند نقش حمایتی ایفا کند.


حسن بهشتی پور، کارشناس روابط بین الملل در پاسخ به سوالی درباره هدف از سفر لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تهران به ایلنا گفت: روسیه به دلیل جنگ با اوکراین با تحریم مواجه است و می خواهد با آنها همکاری کند. ایران، عربستان سعودی، پاکستان، ترکیه، هند و چین در حال افزایش هستند و به یکی از مهم ترین کشورهایی تبدیل شده است که می تواند فضای جدیدی برای همکاری در این زمینه ایجاد کند.


بهشتی پور افزود: روسیه نیز خواستار از سرگیری همکاری هایی است که در سال های گذشته به تعویق افتاده بود مانند همکاری های شمال-جنوب، افغانستان، چابهار از شرق ایران و هند از طریق شمال غرب ایران. آذربایجان. . روس ها در گذشته این طرح را اجرا نکرده اند، اما از زمان اعمال تحریم ها به دنبال اجرای آن بوده اند. نفع ایران کسب جایگاه بیشتر در بازار روسیه و از سوی دیگر استفاده از این رابطه برای ایجاد همکاری های جدید بین ایران، هند، روسیه، ایران، هند و افغانستان است.


او گفت: «آقای لاوروف سال ها بعد وارد تهران شد تا به ایران نشان دهد این سفرها یک طرفه نیست. زیرا در سال های اخیر بارها شاهد رفتن مقامات ایرانی به روسیه هستیم. عالی‌ترین مقام روسیه که در سال‌های اخیر به تهران سفر کرد، ولادیمیر پوتین بود که در مراسم‌ها و جلسات مهمی نیز شرکت می‌کرد و ربطی به روابط دوجانبه نداشت. اکنون که تحریم ها اعمال شده، لاوروف معاون نخست وزیر روسیه وارد تهران شده و احتمالا این سفرها ادامه خواهد داشت.


وی گفت: این سفرها به نفع ایران و روسیه است. در ایران سفر را نقطه عطفی در تاریخ می دانند اما فکر می کنم ادامه دارد، تفاوتش این است که مقامات ایرانی خیلی به روسیه می رفتند اما الان برعکس است. مقامات روسیه وارد تهران شده اند.


بهشتی پور گفت: اگر ایران واقعاً تمام تخم‌های خود را در سبد روسیه قرار ندهد و همکاری‌های خود را با هند، چین و اروپا مانند روسیه گسترش ندهد، این روابط نه تنها یک طرفه نیست، بلکه امید و منفعت ما نیز خواهد بود. روسیه و چین.” ایران می تواند روابط خوبی با سایر کشورها داشته باشد و به عنوان همسایه روسیه در دریای خزر، این رابطه می تواند در اولویت سیاست خارجی ایران به عنوان کشور همسایه قرار گیرد.


بهشتی پور همچنین در پاسخ به این سوال که آیا سفر به برجام مرتبط است یا خیر، خاطرنشان کرد: روسیه، آلمان، انگلیس، فرانسه و حتی چین نقش تعیین کننده ای در برجام نداشتند و ایران و آمریکا طرف های اصلی بودند. برجام. اما روسیه می تواند نقش حمایتی ایفا کند. یکی از موضوعاتی که اغلب در ایران مطرح می شود و با واقعیت همخوانی ندارد، ممانعت روسیه از مذاکرات ایران با آمریکا است. هیچ مدرکی مبنی بر دخالت روسیه در توافق وجود ندارد. ممانعت از مذاکرات البته خواسته آمریکاست که طرف مقابل از پایبندی ایران به این الزامات راضی نباشد. امروز من مطمئن هستم که اگر آمریکا خواسته های ایران را برآورده کند، روسیه خواه ناخواه به توافق می رسد.


او گفت: «متاسفانه اینها موضوعاتی است که در ایران اشتباه فهمیده شده و ضعیف تحلیل شده است. ما دوست داریم بیگانگان را مقصر بدانیم. گاهی آمریکایی‌ها را پاسخگو می‌دانیم، گاهی انگلیسی‌ها را مقصر می‌دانیم و گاهی همین کار را با روسیه و چین تکرار می‌کنیم. قبل از آن باید خودمان را بررسی کنیم، ببینیم چه مسئولیت هایی داریم و چه قدم هایی برای رهایی از این وضعیت می توانیم برداریم.


بهشتی پور در پاسخ به این سوال که آیا روسیه از ایران برای دور زدن تحریم ها و استفاده از کالاهای عبوری از ایران استفاده می کند، گفت: ایران تعدادی کالا به بازار روسیه صادر می کند. در گذشته بانک های روسی تمایلی به همکاری با ایران نداشتند، اما امروز که خود روسیه در تحریم قرار دارد، آماده معامله به روبل و ریال است. با این حال، او تاکید کرد که اتکا به چین و روسیه به طور کلی اشتباه است. ما باید با چین و روسیه روابط خوبی داشته باشیم و در عین حال با شرکای تجاری سنتی مانند ژاپن، کره جنوبی، هند و اتحادیه اروپا روابط خوبی داشته باشیم.


وی گفت: اما می گویند همه مشکلات ایران با روسیه است. پس ما کسی را مقصر نمی دانیم، باید به درون نگاه کنیم تا ببینیم مشکل کجاست و چگونه آن را حل کنیم.


انتهای پیام/