چرا ترکیه عراق و شمال سوریه را امن نگه می‌دارد/تنش‌ها با تأثیر بغداد بر گردشگری و اقتصاد آنکارا


چرا ترکیه عراق و شمال سوریه را امن نگه می‌دارد/تنش‌ها با تأثیر بغداد بر گردشگری و اقتصاد آنکارا

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: رئیس جمهور ترکیه در شرایط خطرناکی قرار دارد و به سناریوی ملی گرایانه دامن می زند و برای منافع داخلی و خارجی خود سعی در کنترل اوضاع دارد.


صباح زنگنه کارشناس منطقه در تحلیل پیامدهای حمله ترکیه به دهوک و استراتژی آنکارا در شمال عراق و سوریه به ایلنا گفت: ترکیه در تلاش است شمال عراق و سوریه را امن نگه دارد. سیاست مشابه قبرس شمالی در هر دو منطقه اجرا شد. بر این اساس، تمامی اقدامات ترکیه در شمال عراق و سوریه را باید هژمونی در این دو منطقه دانست. زیرا آنکارا می خواهد این روند را ادامه دهد و هر یک از مناطق ذکر شده را در خاک خود ادغام کند. اما در سوریه، ترکیه به صورت دوجانبه کار می کند. به عبارت دیگر، از یک سو ساختن دیوار بین کردهای سوریه و خود را به پایان رسانده اند و از سوی دیگر از گروه های تروریستی و تکفیری حمایت می کنند که خون مردم بی گناه را بر زمین ریخته اند. خیلی سال.


وی ادامه داد: در شمال عراق نیز همین رویه ادامه دارد و او بحث نفت و هدف قرار دادن کردهای عراق را در دستور کار قرار داده است، همزمان در آنکارا و استانبول احزاب مخالف اردوغان کنترل ادارات شهری را در دست دارند. اردوغان که خود را در یک محور خطرناک می بیند، سعی می کند یک نسخه ناسیونالیستی ایجاد کند و امور داخلی و خارجی را به نفع خود کنترل کند. امنیت ملی چالشی برای خود است.لازم به ذکر است که آنکارا چالش های کردها را بیش از پیش برجسته کرده و به دنبال استفاده نهایی از آن در داخل و تبدیل وضعیت به نفع خود است.


این کارشناس سیاسی می گوید: کردها در ترکیه به نوعی با مشکلات خاصی مواجه هستند و در کنار این مشکلات، ترکیه و دولت این کشور با مشکلات زیادی مانند کسری بودجه، تورم و کاهش قیمت ها مواجه هستند. از لیر همه مولفه ها زندگی اجتماعی ترکیه را بسیار دشوارتر از قبل کرده است و بی شک در انتخابات آتی بر اردوغان سایه افکنده است. این در حالی است که حمله اخیر ترک ها به شهر دهوک در شمال عراق واکنش شدید عراقی ها را برانگیخته است و بر این اساس به نظر من این روند رادیکال علیه ترکیه ادامه خواهد داشت و ممکن است تشدید شود.


وی در پایان تاکید کرد: از سوی دیگر این درگیری بر ورود گردشگران عراقی به ترکیه تاثیر می گذارد و این موضوع ممکن است وضعیت اقتصادی ترکیه به ویژه گردشگری این کشور را تحت الشعاع قرار دهد. از منظری دیگر، عدم ورود کالاهای ترکیه به عراق، مشکلات آنکارا را دوچندان می کند و به طور بالقوه به اقتصاد این کشور ضربه می زند. اما مشکل این است که به نظر من در پشت صحنه این پرونده، مقامات عراق و ترکیه با یکدیگر همکاری می کنند. حتی در اظهارات برخی از آنها به مقصر بمباران ترکیه و شمال عراق اشاره ای نشده است. علاوه بر این، باید توجه داشت که آنکارا همچنان به آب عراق و دجله نیاز دارد.


انتهای پیام/