چرا تشخیص واریس مهم است؟


چرا تشخیص واریس مهم است؟

واریس سیاهرگ‌های بزرگ و دردناک بدن هستند که معمولاً در سطح پوست پاها و ران‌ها ظاهر می‌شوند.


به گزارش ایلانا، تشخیص رگ های پا کار سختی نیست. در واقع از علائم واریس برای تشخیص استفاده می شود و وجود این علائم در فرد تایید کننده تشخیص واریس است. البته لازم به توضیح است که علاوه بر پاها، واریس در سایر نقاط بدن نیز ممکن است ایجاد شود. اما معمولاً در پاها به دلیل تأثیر نیروی جاذبه روی پاها ایجاد می شود. مشاهده وریدهای بدشکل و پرپیچ و خم به ویژه در رگ های پا، مهم ترین علامت است و نشان دهنده واریس است.


علاوه بر سیاهرگ های قابل مشاهده، علائمی مانند درد، تورم و قرمزی در اطراف سیاهرگ برجسته شده نیز وجود دارد. خارش نیز یکی از علائم رایج وریدهای واریسی است که در اثر آزاد شدن هموگلوبین از خون و دیواره عروق به فضای بین بافتی و سلول های اطراف ایجاد می شود.

اهمیت تشخیص واریس

مهمتر از همه در مطالعه واریس، تشخیص واریس و یافتن علت زمینه ای آن است. در واقع عوامل زیادی بر روی رگ های بیمار تأثیر می گذارند، از ناچیز گرفته تا مهم و خطرناک.

سرطان یا وجود سرطان را می توان به شکل واریس در پاها مشاهده کرد. همچنین یکی از دلایل اصلی واریس تشکیل لخته های خون در وریدهای عمقی پا است که می تواند خطرناک باشد.

در مرحله اول پس از گرفتن شرح حال بیمار و معاینه اندام تحتانی، پزشک باید وریدهای پا را به صورت سونوگرافی در حالت خوابیده یا ایستاده انجام دهد. نوعی از سونوگرافی معروف به “سونوگرافی داپلر” روشی مناسب، ارزان و غیرتهاجمی برای ارزیابی جریان خون ورید عمقی است.

اگر لخته ای مانع جریان خون در ورید شود، پزشک می تواند تشخیص دهد و اقدامات درمانی مناسب مانند تجویز داروهای ضد انعقاد برای بیمار انجام دهد. ونوگرافی شامل تزریق یک رنگ به جریان خون و گرفتن اشعه ایکس است.


منبع: سلامت نیوز


انتهای پیام/