چین متحد استراتژیک ایران است


چین متحد استراتژیک ایران است

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با سفیر چین در ایران دیدار و در خصوص روابط دو کشور، مسائل منطقه ای و بین المللی گفت و گو کردند.


به گزارش ایلنا، علی اکبر ولایتی با تاکید بر اهمیت تقویت و گسترش روابط راهبردی دو کشور خاطرنشان کرد: چین در حال اجرای طرح توسعه ارتباطات خود به ویژه در چارچوب پروژه «یک کمربند یک جاده» است و در این راستا، ایران در حال اجرای طرح توسعه ارتباطات است. توانمندی ها و موضوع عبور این جاده از کشورمان به طور جدی مطرح شده است و باید پیگیری شود.


وی همچنین با تاکید بر وضعیت کنونی افغانستان تصریح کرد: توافق ایران و چین در مورد آینده افغانستان بسیار مهم و موثر است و تنها راه، ساختن یک دولت فراگیر و حامی مردم است. ادامه مذاکرات بین مقامات کنونی کابل و همسایگان آن برای تشکیل یک دولت فراگیر.


مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه چین متحد راهبردی جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، تقابل روسیه و تهدید آمریکا علیه تمامیت چین از طریق حمله گسترده ناتو به این کشور را مورد تاکید قرار داد. وی بر حمایت خود از موضع چین متحد تاکید و تصریح کرد. ما باید قاطعانه در مقابل توطئه ها، حملات و تهدیدهای دشمنانمان بایستیم و اقدامات آمریکا را محکوم می کنیم.


به گفته ولایتی، ما با چین رابطه فرهنگی و تاریخی طولانی، نزدیک، دوستانه داریم و تاثیرات مثبت زیادی بر یکدیگر داشته ایم که یکی از نمونه های آن جاده ابریشم است و امروز در این زمینه همکاری خواهیم کرد. توسعه روابط ایران، چین و روسیه در زمینه های مختلف از جمله شانگهای بدون شک تاثیر بلندمدت و قابل توجهی خواهد داشت.


وی گفت: همکاری ایران، روسیه و چین در مانورهای مشترک در منطقه برای امنیت و سرنوشت منطقه بسیار مهم است و ایران به عنوان مهمترین کشور جهان اسلام آماده است. توسعه بیشتر همکاری ها به ویژه از آنجایی که خاورمیانه قلب سیاست جهانی است و ایران بیشترین تأثیر را در آن دارد، همکاری ها می تواند در منطقه خاورمیانه فعال تر شود.


مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب ادامه داد: قطب جدید روسیه و چین که در سفر پوتین به کشور رخ داد، منشأ تحولات مؤثر جدیدی خواهد بود.


چانگ هوآ سفیر فوق‌العاده و تام الاختیار چین در ایران با ابراز خرسندی از این دیدار، ضمن قدردانی از موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال چین واحد، بر گسترش و تقویت همکاری‌های ایران و چین تاکید کرد و گفت: همکاری باید تقویت و تقویت شود. با جدیت بیشتری دنبال شد بودن


وی در ادامه گفت: روابط ایران و چین مبتنی بر احترام متقابل است و رهبران دو کشور تلاش زیادی برای برقراری این روابط انجام داده اند و شما یکی از کسانی هستید که برای توسعه و تقویت این روابط تلاش زیادی کرده اید. .


سفیر چین در ایران افزود: از ابتکار و مسائل یک کمربند یک جاده بسیار خوشحالیم و ایران کشور بسیار مهمی در این طرح محسوب می شود.


انتهای پیام/