ژاپن از سهام شرکت های خود در ساخالین-۲ حمایت می کند


ژاپن از سهام شرکت های خود در ساخالین-2 حمایت می کند

منابع آگاه گفتند که دولت ژاپن از تلاش برای حمایت از میتسویی و میتسوبیشی برای ادامه عملیات در پروژه نفت و گاز ساخالین-۲ خبر داده است.


به گزارش ایلنا از رویترز، پس از اینکه روسیه کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین-۲، پروژه اصلی توسعه انرژی ژاپن را به دست گرفت، دولت ژاپن تلاش های دو شرکت میتسویی و میتسوبیشی را در نظر گرفته است. پروژه


با افزایش تنش ها بین توکیو و مسکو بر سر درگیری نظامی روسیه با اوکراین، گمانه زنی ها در مورد باقی ماندن شرکت های ژاپنی در کنسرسیوم وجود دارد. ژاپن به تحریم های غرب علیه روسیه می پیوندد.


به گفته این منابع، وزارت تجارت و صنعت ژاپن به زودی این تصمیم را به این شرکت ها ابلاغ خواهد کرد.


با تشدید تنش ها بر سر عرضه جهانی و افزایش قیمت ها، ژاپن که دچار کمبود انرژی است، با تهدید بی سابقه ای برای امنیت انرژی مواجه است. این کشور ۱۰ درصد از گاز طبیعی مایع مصرفی خود را از روسیه وارد می کند که عمدتاً توسط پروژه ساخالین-۲ تحت قرارداد بلندمدت این کشور تامین می شود.


هدف از تلاش های ژاپن ارسال پیامی روشن مبنی بر حمایت دولت این کشور از این پروژه و مخالفت با اقدامات کشورهای غربی است که شرکت های خصوصی را از سرمایه گذاری جدید در روسیه منع می کنند.


فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، روز پنجشنبه (۲۳ ژوئیه) گفت که دولت این کشور با بخش خصوصی همکاری خواهد کرد، زیرا ژاپن قصد دارد تامین کافی و پایدار LNG را تضمین کند.


نمایندگان شرکت‌های «میتسویی» و «میتسوبیشی» روز شنبه اعلام کردند که این موضوع را با دولت و شرکای خود مورد بررسی قرار خواهند داد.


شل، یکی از بزرگترین سهامداران این کنسرسیوم، خروج خود از این پروژه را اعلام کرده و در حال مذاکره برای فروش سهام خود به کنسرسیومی از شرکت های انرژی هند است.


انتهای پیام/