کارتخوان در ۶۷۰۰ کارخانه نانوایی تهران نصب شده است


کارتخوان در 6700 کارخانه نانوایی تهران نصب شده است

معاون اقتصادی استانداری تهران گفت: ۶ هزار و ۷۰۰ نانوایی در مرکز شهر کرتان مستقر و نانوایی های متخلف شناسایی شدند.


حشمت الله عسگری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران در گفت و گو با خبرنگار روزنامه ایلنا درباره نصب دستگاه کارتخوان در نانوایی های استان تهران گفت: در حال حاضر در ۶ هزار و ۷۰۰ نانوایی کارتخوان نصب شده است و در کمتر از هزار واحد کارتخوان نصب شده است. نانوایی ها بقیه، این نانوایی ها همان مشکل قدیمی را دارند. یا شرکا دچار تعارض شده اند یا نانوایی خرید و فروش شده است و این مشکل وجود دارد که چه کسانی باید این یارانه را دریافت کنند.


وی ادامه داد: حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نانوایی بدون مجوز و بدون مجوز فعالیت می کنند.


وی در پاسخ به این سوال که برخی نانوایی ها به دلیل کمبود آرد دست از تولید نان می زنند، گفت: این اتفاق نمی افتد، برخی نانوایی ها از این مشکل سوء استفاده می کنند. در زمینه توزیع آرد هیچ کمبودی نداریم، می توانیم از طریق این کارت خوان ها بفروشیم و در صورتی که فروش با تراکنش های کارتخوان ثابت شود، امکان تهیه آرد را داریم.


معاون هماهنگی امور اقتصادی میزان عرضه آرد برای هر نفر در کشور را کمترین میزان در استان تهران دانست و گفت: این میزان در کشور برای هر نفر ۱۰ کیلوگرم و در استان تهران ۴ کیلوگرم است. بنابراین در این زمینه جای نگرانی نداریم، اما باید تایید کنیم که فروش نانوایی داریم.


بر اساس این سامانه بر عملکرد ۶۵۰۰ نانوایی نظارت می کنیم، اصغری می گوید: بر اساس این سامانه در پایان هر شب برای نانوای متخلف پیام ارسال می کنیم. همچنین زمانی که متوجه می شود کدام تراکنش های نانوایی بین ساعت ۱۲:۰۰ تا ۰۴:۰۰ انجام می شود، پیامی ارسال می کند. بازرسان ما نیز از این نانوایی های متخلف بازدید می کنند.


وی خاطرنشان کرد: کمیته ستادی متشکل از بازرسان، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت و استانداری برای بررسی این معاملات غیرعادی تشکیل شده است. معاملات غیر متعارف، همانطور که اشاره کردم، معاملاتی هستند که خارج از زمان پخت ثبت می شوند، جایی که خرید و فروش آرد به وضوح انجام شده است. ما موردی داشته ایم که در زمانی که نانوایی نانوایی نمی پخت، معامله بزرگ بیش از ۱۰۰ میلیون انجام شده است.


وی ادامه داد: حدود ۳۴۰ نانوایی با کمتر از ۳۰ معامله در یک ماه گذشته شناسایی شدند که نشان از خرید و فروش آرد داشتند.


معاون وزیر امور اقتصادی گفت: این اطلاعات به ما کمک می کند تا این اطلاعات را به دست آوریم و فعالیت نانوایی را رصد کنیم. اگر تعادلی بین پخت و گردش وجود داشته باشد، عملیات نانوایی می تواند خوب باشد، بنابراین چقدر آرد نیاز است، ما مسئول تهیه آن هستیم، آن را انجام می دهیم.


عسگری در خصوص خرید نان از سوی شهروندان خاطرنشان کرد: محدودیتی برای خرید نان و میزان خرید مردم وجود ندارد.


وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: توزیع آرد با قیمت دولتی در نانوایی ها همچنان ادامه دارد. اما کنترل ما هوشمند شده است و نانوایی هایی که در این زمینه خوب کار می کنند ۱۵ درصد یارانه می گیرند، یعنی وقتی تراکنش در ساعت ۱۲ انجام می شود، ۱۵ درصد پول به حساب نانوایی واریز می شود. .


وی در خصوص نانوایی های غیرمجاز ادامه داد: تاکنون مقررات خوبی انجام شده و به نانوایی های فاقد مجوز مجوز ویژه داده شده و برای شرکت در این طرح دولت وقت داده شده است. نانوایی هایی که مجوز دارند و از طریق شبکه های غیررسمی آرد عرضه می کنند نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند و باید مجوز بگیرند.


معاون هماهنگی امور اقتصادی گفت: در حال حاضر شرایط اخذ مجوز تسهیل شده است. امکان گرفتن مجوز ویژه نیز وجود دارد زیرا زمان دریافت مجوز ویژه کاهش یافته است. پیش از این مجوز نانوایی در تهران با قیمت بسیار بالایی در تهران معاوضه می شد اما اکنون حذف شده است.


انتهای پیام/