کاندیداتوری نوری مالکی انتخاب بد و بد سناریویی است / اولویت آمریکا عراق یا خاورمیانه نیست / انزوای صدر به دلیل شوک سیاسی است


کاندیداتوری نوری مالکی انتخاب بد و بد سناریویی است / اولویت آمریکا عراق یا خاورمیانه نیست / انزوای صدر به دلیل شوک سیاسی است

رئیس مرکز مطالعات عرب ایران گفت: در شرایط کنونی چارچوب نظارتی شیعیان عراق باید یک نفر را به عنوان گزینه نهایی معرفی کند تا اوضاع بدتر نشود.


محمدصالح صدکیان، رئیس مرکز مطالعات عربی ایران در گفت وگو با روزنامه ایلنا، دلایل انتخاب نوری مالکی به عنوان نخست وزیر عراق را توضیح داد که در ساختار دولتی امری بسیار بزرگ محسوب می شود و اکنون شیعیان عراقی هستند. سیستم نظارتی با مشکلات جدی مواجه است، در این میان برای تکمیل کار در سیستم نظارتی شیعیان عراق، بحث این است که یک نفر به عنوان نخست وزیر در مجلس معرفی شود، زیرا نظام نظارتی شیعه تعداد زیادی نماینده دارد. در پارلمان عراق، نمایندگان دارد و همین تعداد نفر می توانند برای نخست وزیری عراق نامزد کنند که البته هنوز انجام نشده است، اما زمزمه نوری به گوش می رسد، مالکی قرار است برای این سمت سیاسی نامزد شود.


وی ادامه داد: با توجه به خروج جریان صدر از ائتلاف شیعی، در اینجا بحث می کنیم که چگونه این طیف ها می توانند اوضاع را کنترل و دستکاری کنند. در این میان، هنوز مشخص نیست که صدر چه هدفی را ترک کرد، اما مشکل اینجاست که بغداد در شرایط کنونی در یک بحران عمیق سیاسی قرار دارد. اگرچه دولت قانون اخیراً نوری مالکی را به عنوان نامزد نخست وزیری عراق معرفی کرد، اما بسیاری از ناظران معتقدند که انتصاب نوری مالکی به عنوان نخست وزیر می تواند بحران را مدیریت کند. من معتقدم که شرایط فعلی و انتخاب مالکی به عنوان نامزد نخست وزیری عراق صرفاً انتخاب یک گزینه بد و بد است و به نوعی این پیام را می دهد که اساساً راه حل مناسب و گزینه قابل قبولی وجود ندارد.


این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: در کنار این روند، شایعات و احادیثی در عراق به گوش می رسد که حاکی از آن است که صحبت هایی مبنی بر معرفی سه یا چهار نفر دیگر برای نخست وزیری عراق انجام می شود. من فکر می کنم این یک دیدگاه بلندپروازانه است که بگوییم دولت عراق باید تا عید قربان تشکیل شود. زیرا وضعیت بغداد فوق العاده سخت است و انتظار تشکیل دولت آسان نیست. یکی دیگر از رویدادهایی که در این میان رخ داد، سفر لیندسی گراهام، نماینده مجلس سنای آمریکا به عراق بود که بنا به گزارش ها وی با رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور دیدار کرد. در حالی که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این سفر یک نقطه عطف است، اما باید آن را یک امر عادی در نظر گرفت. از آنجایی که مقامات آمریکایی مرتباً به عراق سفر می کنند، نمی توان این تحرکات سیاسی را جدی گرفت.


صدکیان افزود: به نظر من در شرایط کنونی اولویت آمریکا خاورمیانه یا عراق نیست و مقامات بلندپایه آمریکا از جمله رئیس جمهور نمی توانند با دیدگاه مقامات این کشور تاثیر زیادی بر اوضاع سیاسی بغداد بگذارند. . وزیر امور خارجه، وزیر دفاع، رئیس سیا و حتی مشاور امنیت ملی می توانند به بغداد بروند و ما می توانیم تحلیل دقیق و انتقادی انجام دهیم. شایان ذکر است که هیچ یک از مقامات ارشد دولت بایدن تا به امروز به عراق نرفته اند و این خود یک پیام نسبی محسوب می شود. در این جریان مقتدی صدر نیز در بغداد تجمع کرد و نیروهای خود را به اعتراض فرا خواند.


وی در پایان خاطرنشان کرد: صدر دچار یک اقدام تلخ و در واقع شوک سیاسی شد. حتی گفته می شود که تحت رهبری او اختلافات زیادی رخ داده و ممکن است عواقب آن خطرناک باشد. حال باید دید در گرمای ۵۵ درجه روز جمعه چند نفر از هواداران صدر به میدان خواهند رفت. به یاد داریم که در اکتبر ۲۰۱۹، دولت ترامپ تظاهراتی را علیه دولت عادل عبدالمهدی برنامه ریزی کرد و در لبنان نیز همین اتفاق افتاد. اما در شرایط کنونی نه تنها آمریکا، بلکه دولت های منطقه به ویژه عربستان و امارات نمی خواهند مستقیما در این قضیه برای اصلاح اوضاع عراق دخالت کنند و موضع آنها این است که یک تماشاگر در حال حاضر.


انتهای پیام/