گازپروم در حال سرمایه گذاری در توسعه شش میدان نفتی و دو میدان گازی است/ این شعار نیست، به زودی اجرایی می شود.


گازپروم در حال سرمایه گذاری در توسعه شش میدان نفتی و دو میدان گازی است/ این شعار نیست، به زودی اجرایی می شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تاکید کرد: طبق تفاهم نامه امضا شده قرار است گازپروم برای بهره برداری از شش میدان نفتی و دو میدان گاز طبیعی سرمایه گذاری کند و این موضوع شعاری نیست، به زودی اجرایی می شود. . .


به گزارش ایلنا، علیرضا دانشی درباره تفاهم نامه راهبردی امضا شده بین شرکت ملی نفت ایران و گازپروم اظهار کرد: این تفاهم نامه نقطه عطفی در روابط دو کشور دوست ایران و روسیه است و برای روابط راهبردی و اثربخش مهم است. همکاری پایدار در بخش انرژی این تفاهم نامه راهبردی تبادلات فنی، علمی و فناوری را تسهیل خواهد کرد.


مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: همکاری ایران و روسیه بی سابقه است و این تفاهم نامه بدون شک به رشد اقتصادی دو کشور کمک خواهد کرد زیرا سرمایه گذاری ها و فعالیت های عظیمی را در بر می گیرد. با هم سود خواهیم برد.

وی افزود: موضوع زنجیره ارزش نیز بین دو طرف جدی گرفته می شود و این اتفاق می تواند گام بزرگی در جهت ارتقای صنعت نفت در کشور باشد.

دانشی در پاسخ به این سوال که آیا میزان سرمایه گذاری در تفاهم نامه همکاری شرکت ملی نفت ایران و گازپروم بر توسعه بیشتر صنعت نفت تاثیر می گذارد، پاسخ داد: روابط با کشورهای خارجی همواره تحت مدیریت بوده است. ما تحت کنترل دولت سیزدهم هرگز مخالف همکاری و ارتباط با بیگانگان نبوده ایم و خوشبختانه امضای چنین قراردادی با روسیه می تواند نقطه عطفی در پیشبرد اهداف دو طرف و گسترش همکاری ها باشد.

وی در ادامه گفت: روسیه یکی از کشورهای صاحب سبک صنعتی نفت و گاز طبیعی است و خوشبختانه با روی کار آمدن دولت سیزدهم روابط ایران و روسیه عادی شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب درباره قراردادهای فعال ایران و روسیه توضیح داد: قرارداد بهره برداری از دو میدان نفتی آبان و پایدر گرب، چشمهوش و دلپری که این قراردادها شامل میادین نفتی پایدر کوسه است. آنها دو قرارداد انحصاری در منطقه جغرافیایی نفت خیز جنوب مرتبط با ذخایر کوپال و شادگان دارند.

دانشی با اشاره به توانایی روس ها در تولید تانک های سنگین گفت: در واقع روس ها در این زمینه فناوری دارند که برای تبادل ویژه فناوری مفید است و دو گروه متخصص در این زمینه همکاری سازنده ای دارند.

وی با اشاره به تاثیر این تفاهم نامه در ایجاد اشتغال خاطرنشان کرد: طبیعی است که هر فعالیت اقتصادی اشتغال قابل توجهی ایجاد کند. سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند منجر به توسعه میدانی شود که به خودی خود ثبات عملیات نفت و انرژی را به همراه دارد و در عین حال انتقال فناوری، تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد مشاغل پایدار را نیز به همراه دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، اقدامات اخیر روس ها از جمله سرمایه گذاری واقعی در منطقه غرب کشور عزم جدی آنها برای ورود به حوزه نفت کشور را ثابت کرده است. همچنین آمادگی داریم برای رونق اقتصادی و توسعه دانش بنیان در جهت توسعه بخش نفت کشور در ابعاد مختلف به صورت شفاف و برد برد گام های موثری برداریم.


انتهای پیام