۱۳ بسیاری از کارگزاران دولت تجربه لازم برای مقابله با مشکل را ندارند/دولت باید برای بحث حجاب کاری کند که مردم با مردم مواجه نشوند.


13 بسیاری از کارگزاران دولت تجربه لازم برای مقابله با مشکل را ندارند/دولت باید برای بحث حجاب کاری کند که مردم با مردم مواجه نشوند.

یک سیاستمدار اصلاح طلب گفت: دولت به کارگزاران قوی نیاز دارد اما اکثر این کارگزاران فاقد تجربه لازم برای حل مشکلات هستند. دولت باید در این مسیر از کارشناسان بسیاری استفاده کند، زیرساخت ها و تخصص خود را برای ثبت نتایج مثبت در کارنامه خود به کار گیرد.


گلمرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با روزنامه ایلنا در پاسخ به این سوال که «فعالیت یک سال اخیر دولت آقای رئیسی را چگونه ارزیابی می کنید؟ اقدامات مثبت». اما مهمترین موضوعی که به عملکرد دولت فعلی مربوط می شود، انتظارات تاریخی است که جریان اصولگرایی با انتخاب خود ایجاد کرد. هر دولت اصولگرای قبلی که روی کار آمده بود، ترس آفرین ارزیابی می شد، دولت دوم احمدی نژاد که با همین مشکل مواجه بود.


وی در ادامه گفت: بنابراین چرخش ویژه و انتظار خالصی ایجاد شده که دولتی که بر سر کار است مناسب ترین دولت از نظر ظاهر داخلی و خارجی باشد. زمانی که دولت اصولگرای فعلی به نحو احسن کار می کرد، انتظار می رفت که مشکلات دولت قبل وجود نداشته باشد و جنبه های مثبت دولت قبل نیز مشهود باشد. وعده های انتخاباتی آقای ریسی مبنی بر دور دوم مذاکرات، یک طرح جامع مشترک برای رسیدگی به موضوع معیشت و پر کردن شکاف طبقاتی، هنوز ادامه دارد و بررسی و میانجیگری خواهد شد. این گفتمان ها با هم مقایسه نمی شوند، نشان می دهد که چقدر در مسائل حاکمیتی پیچیدگی وجود دارد و انباشت تاریخی مشکلات اقتصادی کشور را ساده می کند.


ظریفیان افزود: دولت آقای رئیسی که عملا با واقعیت های سیاست خارجی، اقتصادی و فرهنگی مواجه شد، اقدامات زیادی انجام داد و شجاع بود. مشکلات امروز مربوط به کلان مشکلات اقتصادی است که کشور نیازمند بررسی علمی، شناخت این معضلات و ارائه چالش هایی است که می توان در این مسیرها برای دستیابی به نتایج قابل قبولی برخورد کرد. بلند کردن وزنه های سنگین امروزه نیاز به نیرویی هماهنگ با تجربه داخلی و خارجی و آشنا به این مسائل دارد. دولت جدید وارد شد و جامعه محروم را امیدوار کرد، اما اقدام دولت برای این قشر از جامعه مستلزم برنامه ریزی و نظارت دقیق بود که نشد و در نتیجه تورم قیمت ها و چرخه اقتصادی ایجاد شد. از دست دادن این طبقه اجتماعی


تصریح کرد: دولت درصدد رفع شکاف اجتماعی است اما در بخش عملیاتی این اتفاق نیفتاده است، افزایش ۵۷ درصدی دستمزد کارگران و ۱۰ درصدی دستمزد کارگران باعث سردرگمی زیادی در این بخش شده است. مورد بعدی این است که ساختار دولت در سال اول آقای رئیسی به هم ریخت، بنابراین این روند ادامه همان چیزی بود که در دولت های قبلی آقای روحانی و احمدی نژاد شاهد بودیم. اگر دولت که مهمترین رکن مدیریت کشور است از بین برود، نه تنها نظام حاکم فعلی از بین می رود، بلکه اعتماد جامعه نیز از بین می رود و جامعه به حل مشکلات خود رها می شود. و سپس مهاجرت خواهد بود. نخبگان، قاچاق قدرت و جناح های سیاسی. بنابراین اگر دولت نتواند اقدامات لازم را انجام دهد و این مسائل را به درستی مدیریت و نظارت نکند، اقشار محروم جامعه آسیب خواهند دید.


این چهره سیاسی این اصلاحات ادامه داد: مشکل بعدی دولت سیزدهم تا حدودی مربوط به مشکل شورای امنیت ملی است که به این سمت رفت، اما مشکلی که با آن مواجه شد عواملی بودند که در این مسیر پیچیده و شکننده تلاش کردند. عمدتا توانایی آنها خوب نبود. بنابراین، اگر نتوانیم در مسیر درست حرکت کنیم، برجام در هوا معلق خواهد ماند و پیامدهای اجتماعی را پشت سر می گذارد. پس باید قبل از اینکه آسیب بیشتری به جامعه وارد کند این مشکل به بهترین شکل ممکن حل شود.


وی گفت: موضوع دیگر موازنه سیاست خارجی ایران است که موضوع مهمی محسوب می شود. مشکلی که در دولت قبل با آن مواجه بودیم، وابستگی به غرب و بیگانگی از شرق بود که در نهایت منجر به انقلاب شد و اتکا به غرب کمک چندانی به آنها نکرد که به شعار «نه شرقی نه شرقی» منجر شد. در این زمینه باید مراقب بود، به سیاست دوری از غرب و سیاست تلاش به سمت شرق اهمیت زیادی ندهیم و در ایجاد روابط خارجی متعادل باشیم.


ظریفیان درباره موضوع فرهنگ نیز افزود: دولت آقای رئیسی باید حوزه فرهنگی به ویژه بحث حجاب را تنظیم کند تا مردم در مقابل مردم بایستند. در حالی که دولت به دلالان قوی نیاز دارد، بسیاری از این دلالان تجربه لازم برای حل مشکل را ندارند. دولت باید در این مسیر از کارشناسان بسیاری استفاده کند، زیرساخت ها و تخصص خود را برای ثبت نتایج مثبت در کارنامه خود به کار گیرد.


ظریفیان در پاسخ به این سوال که دولت سیزدهم در برخی از مطالعات عملکرد دولت تا چه اندازه توانسته سرمایه اجتماعی تولید کند و بالاترین میزان رضایت اجتماعی از دولت در این زمینه به ثبت رسیده است. جامعه، گفت: دولت سیزدهم وارد عمل شد و کارهایی انجام داد اما در نهایت سرمایه اجتماعی دولت از بین رفت. اگر دولت بتواند مسائل مهمی مانند اشتغال، تورم، ساخت و ساز مسکن و مسکن عمومی را در آینده حل کند، طبیعتا سرمایه اجتماعی بهبود خواهد یافت. اما در شرایط فعلی نباید خود را گول بزند، از روشنفکران و کارشناسانی که حاضرند در سفر به او کمک کنند کمک بخواهد و با مشکلات زیادی مواجه نشود.


ظریفیان در پاسخ به این سوال که بزرگترین چالش دولت سیزدهم چه بود و راه حل آن چیست، گفت: بزرگترین چالش دولت سیزدهم مشکل اقتصادی است. دولت باید این عملیات اقتصادی را با افکار عمومی و کارشناسان کشور در میان بگذارد. اگر دولت از کارشناسان کمک بگیرد می تواند گام های مثبتی بردارد. چالش بعدی دولت شورای توسعه ملی است که دولت نباید این فرصت را از دست بدهد. دولت آقای روحانی در این بخش مسیر همواری را طی کرده و به آستانه نتیجه رسیده است اما دولت سیزدهم می تواند از این مسیر و فرصت برای ایجاد فضای اجتماعی و اقتصادی مطلوب در کشور استفاده کند.


انتهای پیام/