۴۳۰۰ میلیارد تن خسارت سیل، سوابق بارندگی های اخیر در فارس/خسارات شدید سیل در قنوات استان/تولید طرح مکتوب تغییر اقلیم از سوی اداره کل بحران وزارت جهاد.


4300 میلیارد تن خسارت سیل، سوابق بارندگی های اخیر در فارس/خسارات شدید سیل در قنوات استان/تولید طرح مکتوب تغییر اقلیم از سوی اداره کل بحران وزارت جهاد.

معاون امور باغبانی جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بارندگی شدید و متعاقب آن سیل خسارات سنگینی در مناطق مختلف کشور وارد کرده است خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۴۳۰۰ میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل توسط مسئولان استان فارس وارد شده است. استان را ثبت کردند و در بازدید میدانی ما از شهرهای استان فارس، سیل و بارندگی به مناطق و شهرهایی مانند خرم بید، بوانات، سرچهان، بختگان، داراب، نی ریز و … خسارات جدی وارد کرد.


محمدمهدی برومندی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با تاکید بر اینکه استفاده از این نعمت خداوند برنامه ریزی صوری برای استفاده بهینه از این نعمت در باران بعدی است، تاکید کرد: بسیاری از کشورهای جهان از این نعمت استفاده می کنند. بارش های شدید، خشکسالی در نقاط مختلف ایران وجود دارد که استفاده منطقی و برنامه ریزی شده از این باران ها می تواند شرایطی را برای توسعه همه بخش ها ایجاد کند.


معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در روز و هفته گذشته در بسیاری از استان ها و شهرستان های کشور بارندگی داشت، گفت: این بارش ها با توجه به اینکه نقش مهمی در تولید و اقتصاد کشور دارند جای تشکر دارد.


خندق های استان در اثر سیل آسیب جدی دید


برومندی در ادامه گفت: بسیاری از مسیل های استان فارس در اثر سیل آسیب جدی دیدند و متأسفانه برخی از کانال های استان فارس نیز بر اثر بارندگی صد درصد آسیب دیدند.


معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: متأسفانه بخش باغبانی و کانال ها و زیرساخت ها در اثر سیل و بارندگی های اخیر بیشترین آسیب را دیده است. مقدار زیادی رسوب در اطراف درخت جمع شده که به دلیل بارندگی های اخیر سیستم آبیاری باغ را با مشکل جدی مواجه کرده است.


برخی از کانال های آب برای اهداف آبیاری بسته شده است


وی با اشاره به اینکه منبع آب بسیاری از باغات استان فارس از طریق قنوات تامین می شد، خاطرنشان کرد: متأسفانه گل و لای راه آب بسیاری از باغ ها را مسدود کرده و حوزه آبیاری را با مشکل مواجه کرده است و میزان آبیاری در این باغات بسیار زیاد است. این امر به این دلیل است که برخی از کانال های آب در استان برای آبیاری باغات کافی نیست.


معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد در این بازدیدها طبق دستورات وزیر و استانداران و مدیران استان فارس یافته های لازم را خواهیم داشت. جهاد در سطح استان، وزارت و شورا مسائل را مطرح می کنیم، اسلام می آوریم، گفت: برای پیگیری این مسائل در اسرع وقت جلسات لازم برگزار و مسائل حل می شود. حل مشکلات.


اداره بحران وزارت جهاد در حال تدوین طرح رسمی تغییر اقلیم است


برومندی در ادامه با بیان اینکه برای رفع این مشکلات باید برنامه ریزی ویژه ای برای پیشگیری از این گونه حوادث در استان فارس انجام شود، ادامه داد: بر اساس قانون ستاد بحران وزارت کشور و ستاد کل بحران برای این موارد برنامه ریزی می کنند. موارد و البته دولت برای این مسائل برنامه جدی دارد و کاهش شدت این پدیده های طبیعی یکی از مهمترین مشکلات بهره برداران اراضی کشاورزی است.


معاون وزیر جهاد کشاورزی و باغبانی در ادامه با اشاره به اینکه اداره کل بحران وزارت جهاد تمام مشکلات و مشکلات ناشی از تغییرات اقلیمی را رصد می کند، گفت: این اداره کل البته مکتوب دارد. برای این برنامه ریزی کنید.”


انتهای پیام/