7 راهکار برای مدیریت بلایای طبیعی


بیایید صادق باشیم: شما احتمالاً به سلامت واژن خود توجه زیادی نمی کنید مگر اینکه همه چیز داغ ، خارش دار ، بو و یا موارد دیگر باشد. اما وقتی همه چیز روی زمین خراب می شود ، معمولاً شامل ناامیدی می شود که شامل همه کارهایی است که باید انجام دهید همه چيز برطرف کردن.

در بیشتر موارد ، سلامت واژن شما به pH واژن کاهش می یابد – میزان اسیدیته یا قلیائیت نسبی. خبر خوب: روشهای خاصی برای کنترل pH واژن وجود دارد که به نوبه خود می تواند از عفونت ، بوی بد واژن و موارد دیگر جلوگیری کند.

در زیر ، ما به pH یک واژن سالم ، آنچه می تواند باعث اشتباه شود و چگونه می توان آن را در حالت تعادل قرار داد ، پرداخته ایم.

چرا pH واژن مهم است

اصطلاح pH به میزان اسیدی یا قلیایی بودن یک ماده اشاره می کند و مقیاس pH بین 0 تا 14 است. pH زیر 7 اسیدی در نظر گرفته می شود ، در حالی که pH بالای 7 پایه است. بنابراین PH یک واژن سالم چقدر است؟ در حالی که می توانید حالت خنثی بگیرید ، در واقع چند چیز اسیدی را دوست دارید.

وندی تروبو ، MD ، MBA ، متخصص زنان و زایمان می گوید: “pH طبیعی 3.8 تا 4.5 است که از ایجاد ژن های غیر طبیعی جلوگیری می کند.” وقتی pH بالا باشد و به قلیایی برود ، باکتری های ناخواسته می توانند رشد کنند و گاهی اوقات باعث مننژیت باکتریایی (BV) می شوند – عدم تعادل که منجر به رشد بیش از حد می شود. Gardnerella vaginalis، که می تواند باعث خارش ، سوزش و بوی نامطبوع شود. علاوه بر این ، BV معمولاً شامل ترشحات واژن خاکستری ، زرد یا سفید با بوی کثیف و ماهی است.

واژینوز باکتریایی (BV) همچنین با فقدان واژن سالم مشخص می شود لاکتوباسیلوس باکتری ها این لاکتوباسیلوس این گونه تأثیر بسیار مهمی دارد ، زیرا این باکتری های مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند که باعث ایجاد pH واژن می شود. این امر از ایجاد باکتری های مضر در واژن جلوگیری می کند. بنابراین ، وقتی این “افراد خوب” کافی نباشند ، بیماری می تواند گسترش یابد. (مشابه آنچه در میکروبیوم روده اتفاق می افتد.)

در حالی که BV به خودی خود مضر نیست ، تحقیقات نشان داده است که ممکن است خطر عفونت های مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس هرپس سیمپلکس 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا ، دقیقا؟ pH بالای واژن با افزایش تعداد تومورهای التهابی موسوم به سایتوکاین های التهابی سرویکواژینال مرتبط است ، که در اثر افزایش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی ایجاد می شود ، از جمله خطر بالای زایمان زودرس در صورت بارداری.

چه چیزی pH واژن را تغییر می دهد

مواد مختلف می توانند pH واژن را تا سطح بیمار افزایش دهند ، از جمله هر چیزی که مانع رشد خوب می شود. لاکتوباسیلوس باکتری ها در اینجا برخی از متخلفان اصلی ذکر شده است:

دوش زدن

حدود 1 از 5 زن به طور مرتب دوش می گیرند ، اگرچه پزشکان توصیه نمی کنند. دوش کردن شامل استفاده از لوله آهنی برای تمیز کردن داخل واژن با ترکیبی از آب از جمله آب و سرکه ، جوش شیرین یا ید است. البته ، واژن خود را تمیز می کند ، بنابراین این به هیچ وجه ضروری نیست. دوش گرفتن نه تنها مورد نیاز است ، بلکه می تواند تعادل باکتری های خوب و مضر را که برای حفظ محیط اسیدی ضروری هستند ، تغییر دهد. این به نوبه خود می تواند شما را به عفونت برساند.

قاعدگی

از آنجا که جریان خون طبیعی است ، قاعدگی می تواند pH واژن را به طور موقت افزایش دهد. اغلب ، این مشکلی ایجاد نمی کند ، اما هنگامی که خون قاعدگی به مدت طولانی آویزان است – مثلاً اگر تامپون خود را به طور مرتب تغییر ندهید – pH به مدت طولانی بالا می ماند ، که می تواند مشکلات را ایجاد کند.

رابطه جنسی محافظت نشده

انزال می تواند در افزایش pH واژن نقش داشته باشد ، زیرا منی قلیایی است. علاوه بر این ، هیچ ایرادی در این مورد وجود ندارد ، اما این علامتی است که می تواند شما را مجبور به توجه بیشتر به سلامت واژن خود کند. (رابطه جنسی دهانی تأثیر مشابهی نخواهد داشت.)

اختلالات روده ای

در کار دکتر Trubow ، BV مکرر اغلب با سلامت میکروبیوم روده همراه است. این به این دلیل است که روده و میکروبیوم های واژن به هم نزدیک هستند و باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های موجود در روده می توانند بر محتوای میکروب های واژن تأثیر بگذارند. همه چیز از غذاهای فرآوری شده گرفته تا استرس شدید گرفته تا استفاده از باکتری ها می تواند به روده آسیب برساند.

آنتی بیوتیک ها

در حالی که هنگام تجویز پزشک برای یک بیماری خاص ، نباید آنتی بیوتیک ها را کنار بگذارید ، مهم است بدانید که این داروها نه تنها باکتری ها را از بین می برند ، بلکه باکتری های خوب مورد نیاز برای حفظ سلامت واژن را نیز حفظ می کنند.

نحوه تنظیم pH واژن

پروبیوتیک و واژن

در حالی که ترکیب ژنتیکی خاص شما ممکن است برای عدم تعادل pH واژن به نفع شما باشد ، راه های زیادی برای بازگرداندن سریع سطح و جلوگیری از مشکلات ناخوشایند وجود دارد. دکتر تروبو می گوید: “خودارضایی شرایط بسیار سردی است و به بسیاری از فعالیت ها پاسخ خوبی می دهد.” در اینجا چند راه برای حل مشکلات ذکر شده در بالا آمده است:

  • از دوش داخل واژن خودداری کنیدبه در عوض ، فقط پشت واژن خود را با آب گرم و صابون ملایم بشویید.
  • به طور مرتب تامپون ها را عوض کنید. توصیه می شود هر 4-6 ساعت یا بیشتر بسته به جریان شما انجام شود. همچنین ممکن است به جای آن از پد یا لیوان سفارشی استفاده کنید.
  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. یا شریک زندگی شما قبل از انزال ترک می کند. اگرچه روش برداشتن لزوماً از بارداری جلوگیری نمی کند ، اما از آویزان شدن اسپرم قلیایی در واژن و افزایش pH جلوگیری می کند. (البته ، این به طور کلی به ترجیح شما بستگی دارد ، اما مهم است که در نظر بگیرید که آیا بیشتر احتمال دارد آلوده شوید.)
  • روغن مناسب را انتخاب کنید در صورت استفاده از روان کننده ، از روان کننده های معطر و روان کننده های حاوی گلیسیرین یا گلیسرول ، که سوزش را تأیید می کنند و می توانند میکروبیوتای واژن را تغییر دهند ، جلوگیری کرده و بر PH واژن در گذر زمان تأثیر بگذارد. در عوض ، به دنبال آب بدون بو یا آب لیمو سیلیکون باشید. برخی نیز pH را تنظیم می کنند.
  • از استفاده از ویروس های بیهوده خودداری کنید. کافی است این نوع داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید و مکمل های پروبیوتیک را چند ساعت بعد یا قبل از واکسیناسیون یا رژیم غذایی تلخ بخورید تا بدن شما را با باکتری های سالم تجدید کند (در مورد انواع خاصی از باکتری های مفید پروبیوتیک در زیر).
  • از روده های خود با مواد مغذی فراوان حمایت کنید. دکتر تروبو گفت: “اگر واژن مناسب نیست ، به روده نگاه کنید تا آن را تنظیم کنید.” “بر حذف غذاهای فرآوری شده ، شکر و الکل و ترویج آرامش تمرکز کنید.” سپس غذاهای مغذی بیشتری مانند سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، آجیل ، دانه ها ، چربی هایی مانند روغن زیتون و ماهی و گوشت با کیفیت اضافه کنید.
  • مکمل پروبیوتیک معمولی Supplementauki. پروبیوتیک ها می توانند از میکروبیوم روده سالم حمایت کنند ، که به نوبه خود به حمایت از میکروبیوم واژن کمک می کند که برای حفظ pH سالم و اسیدی ضروری است. به طور خاص ، مکمل ها حاوی لاکتوباسیلوس انواع باکتری های پروبیوتیک (به عنوان مثال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به خصوص برای سلامت واژن مفید است. تحقیقات نشان می دهد که اینها مفید هستند لاکتوباسیلوس میکروب ها می توانند بیوفیلم های BV و مخمر را از بین ببرند و از ایجاد بیماری های دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

بنابراین ، در حالی که pH واژن نامتعادل می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند ، برخی از تغییرات ساده را می توانید در شیوه های بهداشتی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی و مکمل های روزانه خود اعمال کنید تا pH واژن شما در محدوده اسیدی ایمن حفظ شود. و در حالی که گاهی اوقات ممکن است درمان دارویی برای درمان یک بیماری خاص BV ضروری باشد ، فقط یک شیوه زندگی کاملا سالم به حفظ سطح pH شما کمک می کند ، بنابراین می توانید از پیشرفت BV به طور کلی جلوگیری کرده و خطر همه عوارض را کاهش دهید.

Posted on

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *