۸۰-۹۰ درصد رکود بازار لوازم خانگی / مقاومت اخیر بر رکود بازار تأثیر می گذارد


80-90 درصد رکود بازار لوازم خانگی / مقاومت اخیر بر رکود بازار تأثیر می گذارد


وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، اکبر پازوکی از رشد ۳۴ درصدی صادرات کالاهای سبک خانگی در ۶ ماهه نخست امسال خبر داد. اقلام تنظیم بازار داخلی قطع می شود؟ وی گفت: لوازم خانگی سبک قاچاق می شود، البته تنوع زیادی از این لوازم نداریم، اما به این معنا نیست که نمی توانیم این کالاها را تولید و صادر کنیم، برای صادرات لوازم خانگی کوچک و سبک زود است. از زمان های قدیم محبوب بود. سال، اما مهم این است که چه محصولاتی تولید می کنیم و به کدام کشورها صادر می کنیم؟


این مقام صنفی در خصوص افزایش مشوق های صادراتی برای تولیدکنندگان ملی گفت: تولیدکنندگان فقط برای جلب رضایت بازار داخلی تولید نمی کنند و بخشی از تولید ما به عراق، افغانستان و سوریه صادر می شود. کالاهای سبک چندانی به این کشورها عرضه نمی شد.


رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم الکترونیکی مصرفی گفت: افزایش صادرات لوازم الکترونیکی مصرفی به معنای عدم افزایش حجم صادرات نیست و قیمت لوازم الکترونیکی مصرفی داخلی در مقایسه با لوازم الکترونیکی مصرفی بزرگ چندان بالا نیست. افزایش صادرات را نباید ورود ارز زیاد دانست، مثلاً صادرات ۳ یخچال را ۲۱ میلیونی فرض کنیم و با آن قیمت حداکثر ۱۰ عدد پنکه صادر می شود.


پازوکی با بیان اینکه باید شرایط برای افزایش صادرات کالا فراهم شود، تصریح کرد: قیمت کالاهای تولیدی در کشور رقابتی باشد. کشورهای همسایه تمایل به خرید کالای ایرانی دارند اما به دلیل وفور لوازم خانگی در بازار کشورهای همسایه ترجیح می دهند اجناس را از کشورهای اروپایی انتخاب کنند، بنابراین قیمت کالاها در وهله اول باید رقابتی باشد.


به گفته وی؛ در صورت افزایش صادرات، هزینه اضافی تولیدکنندگان کاهش می یابد و سپس قیمت ها کاهش می یابد، در این میان دولت باید از تولیدکنندگان ملی حمایت کند.


این فعال صنفی به این مخالفت ها اضافه کرد که ۸۰ تا ۹۰ درصد بازار لوازم خانگی رکود داشته و قیمت لوازم خانگی افزایش چشمگیری داشته و تورم کالاهای خانگی توانایی مردم را برای جایگزینی و خرید لوازم خانگی کاهش داده است. این مورد به رکود بازار کمک کرد زیرا فعالان اقتصادی مجبور به تعطیلی اتحادیه ها و کاهش ساعات کاری شدند.


رئیس اتحادیه لوازم الکترونیک خانگی ادامه داد: دولت باید افت ۸۰ تا ۹۰ درصدی بازار را در سال آینده لحاظ کند و بر این اساس از بنگاه ها مالیات بگیرد.


وی با اشاره به افزایش روزافزون گارانتی های غیرشرکتی افزود: تعمیر تخصصی لوازم خانگی در فضای مجازی توسط چندین نفر پیگیری می شود، این افراد خود را تعمیرکاران اصلی شرکت معرفی می کنند اما بیشتر تبلیغات آنها کذب است به عنوان مثال: اگر کسی ماشین لباسشویی را خراب کند اول از همه، پنل ماشین لباسشویی شما شکسته است و باید آن را برای تعمیر ببرید. مبلغ ادعا شده توسط مالک برای تعمیر محصول، این روش تعمیر را به نوعی تقلب تبدیل می کند.


به گفته پازوکی؛ شهروندان می توانند اطلاعات لازم در مورد تعمیرکاران را از سامانه ۱۲۴ دریافت کنند.


این فعال صنفی با انتقاد از سخنان برخی مسئولان مبنی بر بی کیفیتی لوازم خانگی تولید داخل، گفت: اگر کیفیت تولیدات داخلی پایین است چرا تولید می کنند، استانداردهای تولیدات ایرانی باید تغییر کند، فناوری روز، این یعنی این به این معنا نیست که محصولات استاندارد باید به روز شوند. کالاها و تولیدکنندگان ورشکست خواهند شد.


وی افزود: فناوری استفاده شده در برخی محصولات تولیدی پایین است، به عنوان مثال کشورهای اروپایی در تولید موازی علاوه بر کولر آبی، آبگرمکن نیز نصب کرده اند، ما هنوز به این فناوری مجهز نیستیم، اما این بدان معنا نیست که اینگونه نیست. همان.” محصولات ما کیفیت پایینی دارند.


رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه قیمت کالاهای خانگی در هفته گذشته تغییری نداشته است، گفت: ماشین لباسشویی ۶ تا ۱۷ میلیون تن، ماشین ظرفشویی ۱۳ تا ۱۹ میلیون تن و یخچال معمولی ۵ تا ۲۴ میلیون تن اضافه شد. ۱۷۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰۰ و ۸۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰۰۰۰ تن گاز کوره معمولی را می توان در آباز از ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان تهیه کرد.


انتهای پیام/