Sberbank برای مبادلات مالی با روسیه آماده است


Sberbank برای مبادلات مالی با روسیه آماده است

معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: با Sberbank روسیه برای ایجاد زیرساخت های لازم برای تبادلات مالی بین تجار دو کشور به توافق رسیده اند.


به گزارش ایلنا، علیرضا پیمان، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت در دیدار فاطمی امین، مدیرعامل اسبربانک روسیه با وزیر صمت، در گفت و گو با خبرنگار پاک صداوسیما از تفاهم نامه های مالی و همکاری با اسبربانک روسیه خبر داد. روسیه هفتمین بانک بزرگ اروپا و یکی از بزرگترین بانک های روسیه با منابع مالی عظیم است.


وی با اشاره به برنامه های مشترک ایران با اتحادیه اروپا برای رونق تجارت با اتحادیه اروپا گفت: در افتتاح حساب انتقال ارز بین ایران و روسیه و توسعه مبادلات تجاری و سرمایه گذاری نتایج خوبی حاصل شده است.


پیمان پاک گفت: افزایش مبادلات تجاری دو کشور از موضوعات مورد بحث در این دیدار بود.


وی گفت: تجارت ایران و روسیه به ۴ میلیارد دلار رسیده که رقمی بی سابقه در تاریخ تجارت بین دو کشور است و به زودی شاهد افزایش چشمگیر آن خواهیم بود.


صمت گفت: یکی از چالش های تجارت با روسیه مانند حوزه مالی است و در صورت حل موضوع مبادلات مالی، تجارت بین دو کشور رشد و توسعه پیدا می کند. تجارت در حال افزایش است.


به گفته معاون وزیر صمت، یکی از محورهای دیدار با مدیران و مدیرعامل اسبربانک روسیه، کانال های مالی و همکاری های مشترک بود.


پاک گفت: این فرصت بسیار خوبی برای ایران است تا در برخی زمینه ها مانند لوازم خانگی، کشتی سازی، بحث های زیرساختی و صادرات خدمات فنی فعالیت کند. “و مهندسی برای ورود به این مشکل.


وی با بیان اینکه برای همه این موارد نیاز به تامین مالی است، افزود: “آزبربانک، یکی از بزرگترین گروه های تامین مالی روسیه، با وزیر صمت مذاکرات جدی در این زمینه داشته است و به نظر می رسد که موفق بوده است.” در این جلسه همچنین در مورد توسعه بانکداری الکترونیک، فین تک، زیرساخت های مجازی و بانکداری ICT بحث و تبادل نظر شد و نتایج مثبتی به دست آمد.


پارک گفت: وجود این مجتمع های بزرگ مالی و بانکی به کشور کمک می کند تا به جهشی در تجارت و چرم که برای ایجاد رشد صنعتی و تجاری برنامه ریزی کرده است دست یابد.رئیس سازمان تجارت و توسعه ایران گفت: موضوع دیگر شرکت سرمایه گذاری خارجی ایرانی و مجتمع اسبربانک روسیه، محاصره کریدور جنوب به شمال است. قابل ستایش بود که موضوعاتی مانند خطوط حمل و نقل، زیرساخت های بندری، راه آهن و توسعه زیرساخت های لجستیکی مورد بحث قرار گرفت.


وی از افتتاح اولین بندر دریایی روسیه در کانتینر یخ ایران خبر داد و گفت: این بندر از دو هفته پیش به روی تجار ایرانی باز شده است و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد در آینده نزدیک آن را توسعه دهد.


پیمان پاک می گوید این خبر بسیار خوبی برای تجار ایرانی است. به این دلیل که کامیون ها و کانتینرهای آنها مدت زیادی طول کشیده تا به مقصد خود در آذربایجان برسند که گزینه کوتاهتر و بهتری است.


وی گفت: چنین رویکردی مستلزم سرمایه گذاری است و این سرمایه گذاری ها باید به صورت مشترک توسط ایران و روسیه انجام شود و زیرساخت های بندر انزلی به عنوان منطقه آزاد مشترک و دروازه تجارت با روسیه توسعه یابد.


رئیس سازمان تجارت و توسعه ادامه داد: این موضوعات مهم ترین موضوعات مطرح شده در جلسه بود و قرار شد در ۱۰ روز کاری آینده برای هر مذاکره برنامه عملیاتی و نقشه راه تدوین کنیم، به بحث اجرایی بپیوندید.


وی درباره تجارت با روسیه در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ نیز اظهار داشت: در سه ماهه اول سال جاری، مبادلات تجاری ایران و روسیه در مقایسه با کاهش ۵۰ درصدی واردات روسیه، نسبتاً اندک بوده است.


پیمان پاک در فروردین و اردیبهشت ماه اعلام کرد که روسیه وارد جنگ با اوکراین شده و مغازه ها و مراکز خرید این کشور را قفل کرده است. با این حال تجارت ما با روسیه در ژوئن امسال به لطف فعالیت کمیته توسعه تجارت که توسط ایران و حمایت جدی بخش خصوصی ایران ایجاد شد، ۲۷ درصد افزایش یافت.


وی گفت: در دو ماهه اول سال ۱۴۰۱ تمرکز اصلی بر واردات مواد اولیه دامی مورد نیاز کشورمان بود تا آسیب جدی وارد نشود و نگران کمبود کالاهای اساسی نباشیم.


پاک با اشاره به هدف گذاری یک میلیارد دلاری ایران برای صادرات به روسیه در سال جاری، گفت: اعداد متفاوتی خواهیم گفت، اما باید واقع بین باشیم. با توجه به حجم زیاد مبادلات تجاری در آستارا، بعید است در شرایط فعلی حمل و نقل باری، صادرات یک شبه افزایش یابد.


وی ادامه داد: تعداد پایانه های گمرک ایران در مرز مورد نیاز کم است و زیرساخت ها مورد نیاز است. اگرچه ظرفیت حمل و نقل ایران ۶۰ درصد افزایش یافته است. اما در صنعت کشتیرانی نیز با کمبود کانتینر مواجه هستیم.


معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه این مسیر سال هاست مورد بی توجهی قرار گرفته و زیرساخت ها در یکی دو روز آینده فراهم نمی شود، خاطرنشان کرد: اما اینها اقداماتی است که می توان در کوتاه مدت انجام داد.


وی بر لزوم صادرات یک میلیارد دلاری به روسیه در سال جاری تاکید کرد و گفت: طی دو سال آینده میزان صادرات به اوراسیا به مرز ۱۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. تا سال ۱۴۰۴


انتهای پیام/